Eleman.net ‘Asgari Ücret Zammı’ Anket Sonuçlarını Açıkladı


Haziran ayında yeni asgari ücret belli oldu. Peki, asgari ücret sonrası maaşlar hangi seviyeye geldi? Eleman.net olarak çalışan üyelerimize asgari ücret sonrası aldıkları zam oranlarını sorduk. Anketten; maaşında yüzde 5’ten az artış olduğunu söyleyenler yüzde 9, maaşında yüzde 40’tan fazla artış olduğunu söyleyenler yüzde 12, maaşında hiç artış olmadığını söyleyenler ise yüzde 32’lik bir pay aldı. En çok zammı uygulayan sektörlerin başında ise gıda, inşaat, imalat ve tekstil sektörü yer aldı.

Asgari Ücret Anketi


Asgari ücret 1 Temmuz itibarıyla yüzde 34 artışla net 11 bin 402 liraya yükselirken, çalışanlar ilk maaşlarını ağustos ayında aldı. Yeni asgari ücretin 6 ay geçerli olması planlanırken gerçekleştirdiği anketlerle sektörlere ve mavi yakanın çalışma şartlarına ışık tutan Eleman.net, farklı sektörden kullanıcılarının asgari ücret zammı sonrasında maaşlarında artış olup olmadığını anket verileriyle ortaya koydu.

Yapılan ankette kullanıcılara “Asgari ücret zammı sonrası maaşınızda bir artış oldu mu?” sorusu yöneltildi. 3800 kişinin katıldığı ankette maaşında herhangi bir artışın olmadığını belirtenlerin oranı yüzde 32 olurken, maaşında yüzde 40’ten fazla artış olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 12 oldu.

Anketle ilgili değerlendirmelerde bulunan Eleman.net CEO’su Murat Günay, “2023 yılının ikinci yarısında geçerli olacak asgari ücret tutarı haziran ayı sonunda açıklandı ancak her sektör bu konuda hızlı adımlar atmadı. Artık şirketlerin çalışanlarını mutlu ettiği oranda kazandığı ve büyüdüğü bir çağdayız. Baktığımız zaman gıda, inşaat, imalat ve tekstil sektörlerinin en çok adım atan sektörler olduğunu görüyoruz. Umuyoruz ilerleyen süreçlerde hem tüm sektörlerin işleri açılır hem de çalışanlarına maaşlar konusunda iyileştirmeler yapabilirler” dedi. 

Askeri Ücret Anket Sonuçları

Lise ve üniversite mezunları yüzde 10 ila yüzde 40 arasında zam aldı

350 binden fazla firma, 15 milyondan fazla iş arayan ve aylık 5 milyon ziyaretçiyle mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda Türkiye’nin en büyük dijital istihdam platformu olan Eleman.net, düzenlediği ‘asgari ücret sonrası zam oranları’ anketi ile önemli verileri bir kez daha ortaya koydu.

En fazla lise ve lisans mezunu bireylerin yanıt verdiği ankette eğitim durumları; yüzde 13,7 ilköğretim, yüzde 41,6 lise, yüzde 18,8 ön lisans, yüzde 25,1 lisans, yüzde 0,6 yüksek lisans ve yüzde 0,2 de doktora olarak yer aldı. Sonuçlara göre lise mezunları yüzde 10 ila 50 arasında zam alırken lise mezunu katılımcıların ankete verdikleri yanıtlar; maaşımda yüzde 5’ten az artış oldu cevabı yüzde 10,6, maaşımda yüzde 5 ila 10 arasında artış oldu cevabı yüzde 9,9, maaşımda yüzde 10 ila 30 arasında artış oldu cevabı yüzde 15,3, maaşımda yüzde 30 ila 40 arasında artış oldu cevabı yüzde 18,8, maaşımda yüzde 40'tan fazla artış oldu cevabı yüzde 10,4, maaşımda herhangi bir artış olmadı cevabı ise yüzde 34,9 şeklinde oldu.

Lisans mezunları da lise mezunları gibi en çok yüzde 30 ila 40 arası zam alırken, ankete verilen yanıtlar; maaşımda yüzde 5’ten artış oldu yüzde 6,6, maaşımda yüzde 5 ila yüzde 10 arasında artış oldu yüzde 9,2, maaşımda yüzde 10 ila yüzde 30 arasında artış oldu yüzde 19,8, maaşımda yüzde 30 ila yüzde 40 arasında artış oldu yüzde 22,8, maaşımda yüzde 40'tan fazla artış oldu 12,6 şeklinde gerçekleşti. Anket üzerine değerlendirmelerde bulunan Murat Günay, “Ankete en çok lise ve lisans mezunu bireyin katıldığını gözlemledik. Bu iki grubun aldığı zam oranları da birbiriyle örtüşüyor. En çok yüzde 10 ila 40 arasında bir zam aldıklarını görüyoruz. Burada sektörlerin çoğunun zamları yüzde 10 ila 40 arasına böldüklerini söylemek mümkün” dedi. 

Eleman.net Araştırma Sonuçları


Eğitim, güvenlik ve gıda sektörü zam almadı 

Eleman.net gerçekleştirdiği ankette çalışanların aldıkları zam oranlarına göre sektörlerini de sıraladı. Ankette eğitim, güvenlik, gıda ve hizmet sektöründen katılımcılar maaşlarına hiç zam almadıklarını belirtti. Maaşımda yüzde 5’ten az artış oldu diyenler sırasıyla Gıda, Güvenlik, Eğitim, Elektrik ve Elektronik sektöründe; Maaşımda yüzde 5 ila 10 arasında artış oldu diyenler sırasıyla Gıda, Eğitim, Güvenlik, Danışmanlık sektöründe; maaşımda yüzde 10 ila 30 arasında artış oldu diyenler sırasıyla Güvenlik, Gıda, Tekstil, Hizmet sektöründe; maaşımda yüzde 30 ila 40 arasında artış oldu diyenler sırasıyla Gıda, Güvenlik, Tekstil ve Otomotiv sektöründe; maaşımda yüzde 40'tan fazla artış oldu diyenler sırasıyla Gıda, İnşaat, İmalat, Tekstil sektöründe çalıştıklarını belirttiler.
 

Asgari ücret zammı sonrası çalışanlarına en çok zammı; gıda, inşaat, imalat ve tekstil sektörleri yaptı

Asgari Ücret Zam Oranları
 

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.