Elektrik Teknikeri Nedir?

 1. Meslekler
 2. Elektrik Teknikeri
 3. Nedir?
Elektrik Teknikeri

Elektrik Teknikeri nedir? Elektrik Teknikeri çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Elektrik Teknikeri olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrik Teknikeri Nedir?, Nasıl Olunur?

Elektronik aletler konusunda ilgili olan adaylar meslek seçimi sırasında “Elektronik teknikeri nedir?” merak edebilir. Farklı elektronik sistemleri test eden, bakımını yapan ve onaran profesyonel meslek sahiplerine elektronik teknikeri denir.

Elektronik Teknikeri Kimdir?

Elektronik teknikeri sorumlulukları arasında elektronik makine, tesisat ve cihazların hatasız şekilde çalışması için tamir ve bakımların yapılması vardır. “Elektronik teknikeri kime denir?” sorusunu detaylı şekilde yanıtlamak mesleğin tanıtılmasına yardımcı olur. Arıza bildirimleri üzerine farklı aletleri kullanarak elektrik sorunlarını çözen kişilerin meslek tanımı geniştir.

Elektronik Teknikeri Ne İş Yapar?

Elektronik teknikerleri tornavida, pense ve lehim aletlerinin yanı sıra bilgisayar, osiloskop, multimetre gibi cihazları kullanma becerisine sahiptir. “Elektronik teknikeri nerede çalışır?” sorusuna göre tamir edilecek cihazların ve kullanılan aletlerin türü değişebilir. Elektronik üretim, telekomünikasyon ve bilgisayar şirketlerinde özel sektörde iş bulma imkanı vardır. Kamu kurumlarında da kadrolu ve sözleşmeli çalışabilir.

“Elektronik teknikeri ne iş yapar?” sorusuna şu görev ve sorumluluklar yanıt olarak verilir:

 • Ünite arızalarını doğru aletleri kullanarak tespit etmek ve onarmak
 • Arıza yapan cihaz üzerinde inceleme, ölçüm ve test yaparak hata nedenini bulmak
 • Yetkisi dahilinde elektriğini kesmek ya da yetkililerle iletişime geçmek
 • Periyodik olarak cihazların bakım ve kontrolünü yaparak arızaları önlemek

Elektronik Teknikeri Nasıl Olunur?

Meslek yüksek okullarında Elektronik Teknolojisi ve Endüstriyel Elektronik bitirmek “Elektronik teknikeri nasıl olunur?” sorusunun cevabıdır. Geçmiş dönemde Elektronik önlisans bölümünü bitirenler de meslekte iş yapar. Bölümün adı daha sonra Endüstriyel Elektronik olarak değiştirilmiştir. Bazı işletmeler çalıştıkları alan dolayısıyla Mekatronik önlisans bölümü mezunlarını da elektrik teknikeri olarak istihdam eder.

Elektronik Teknikeri Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektronik teknikeri olmak için gerekenler arasında önlisans mezunu olmak ve bu alanda staj yaparak deneyim kazanmak ilk şarttır. Elektronik teknikeri olmak için gereken şartlar arasında şunlar da sayılır:

 • Elektronik devreleri ve ölçüm cihazları hakkında teknik bilgiye sahip olmak
 • Esnek çalışma saatlerine uyumlu olmak ve arıza haberi geldiğinde bölgeye ulaşmak
 • Analitik düşünme kabiliyeti ve pratik zeka
 • Ofis programları kullanarak rapor hazırlayabilmek

Elektronik Teknikeri Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Elektronik teknikeri ne demek?” sorusunun cevabını öğrenen kişiler mesleğin çalışma koşullarını merak edebilir. Meslek sahipleri elektronik cihaz üreten ve tamir eden atölyeler, imalathaneler, işyerlerinde ya da arıza takibiyle mesaisini tamamlar. Arıza üzerine ünite tamiri ve bakımıyla ilgilenenler genellikle günü ofis alanlarında geçirir, ünite bakımlarını yaparken iş yükü artar. Atölye ve imalathanelerde çalışanlar gürültü, ısı, ses ve toza maruz kalabilir.

eleman.net'te her gün güncel Elektrik Teknikeri ilanları yayınlanıyor. Elektrik Teknikeri olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Elektrik Teknikeri İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Elektrik Teknikeri ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Elektrik Teknikeri ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %27.5
İstanbul Anadolu %19.3
Kocaeli %15.2
İzmir %12.3
Ankara %5.9
Diğer %19.7

Elektrik Teknikeri İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Elektrik Teknikeri arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Elektrik ve Elektronik %33.3
Hizmet %9.8
Üretim %9.1
Otomotiv %6.4
Makine %5.7
Diğer %35.6

Elektrik Teknikeri İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Elektrik Teknikeri pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Elektrik Teknikeri mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Elektrik %24.8
Elektrik / Elektronik %17.4
Bakım Onarım %13.6
Teknik %8.9
Üretim %5.4
Diğer %29.8

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.