Elektrik Teknisyeni Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Elektrik Teknisyeni
  3. Nedir?
Elektrik Teknisyeni

Elektrik Teknisyeni nedir? Elektrik Teknisyeni çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Elektrik Teknisyeni olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrik Teknisyeni Nedir?, Nasıl Olunur?

Elektrik teknisyeni, elektrik ve elektronik sistemleri kurma, bakımı ve onarımı konusunda uzmanlaşmış bir meslektir. Elektrik teknisyeni kime denir? Elektrik teknisyeni, elektrik ve elektronik ekipmanların; kurulumu, bakımı ve onarımı gibi işlerle ilgilenen kişilere denir. Elektriksel sorunların giderilmesi, elektriksel güç sistemlerinin planlanması ve kurulumu gibi görevlerle ilgilenirler.

Elektrik teknisyeni; güç sistemleri, aydınlatma sistemleri, iletişim sistemleri ve güvenlik sistemleri gibi farklı alanlarda çalışan kişilere verilen addır. Elektrik teknisyenleri, elektrik ve elektronik sistemlerin karmaşık yapısını anlayabilen, el becerisi yüksek, teknolojiye hakim ve matematiksel becerilere sahip kişilerdir. Ayrıca elektrik teknisyeni sorumlulukları içerisinde işlerinde güvenlik kurallarına ve yönetmeliklere uygun olarak hareket etmek de vardır.

Elektrik Teknisyeni Ne İş Yapar?

Elektrik teknisyeni sorumlulukları arasında pek çok farklı iş ve görev vardır. Öncelikle elektrik teknisyenleri, elektrik ve elektronik sistemlerin kurulumunu gerçekleştirirler. Bu işlemler arasında kablo döşeme, devre kartı montajı, elektrik panosu ve dağıtım kutusu kurulumu da yer alır.

Elektrik teknisyenleri, elektriksel güvenlik konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. İşleri sırasında güvenlik kurallarına uyarak, elektrik ve elektronik sistemlerin güvenli bir şekilde kurulmasını ve kullanılmasını sağlarlar.

Elektrik Teknisyeni Nasıl Olunur?

Elektrik teknisyeni olmak için genellikle en az lise diploması veya eşdeğer bir belge gereklidir. Bunun yanı sıra, çoğu işveren de bir meslek okulu veya teknik okulda alınan elektrik teknisyenliği programının tamamlanmış olmasını talep eder. Hatta bazı durumlarda, işverenler öğrencileri stajyer olarak işe alır ve onları iş yerinde eğitirler.

Elektrik Teknisyeni Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektrik teknisyeni olmak için gerekenler şunlardır;

  • Elektrik teknisyeni olmak için genellikle bir lise diploması şarttır.
  • Elektrik teknisyeni olmak isteyenler, meslek okullarında veya teknik okullarda tamamlanan bir elektrik teknisyenliği programına kayıt olmalıdır.
  • Bazı işverenler, deneyimli bir elektrik teknisyenine öncelik verirler. Bu nedenle bu meslekte, staj veya öğrenci çıraklık programları aracılığıyla deneyim kazanmak faydalı olacaktır.

Elektrik Teknisyeni Çalışma Koşulları Nasıldır?

Elektrik teknisyenleri, genellikle farklı sektörlerdeki şirketlerde veya kurumlarda çalışırlar. Elektrik teknisyenlerinin iş yerleri genellikle; bürolar, atölyeler, üretim tesisleri, enerji santralleri veya inşaat alanları gibi farklı ortamlardır.

Elektrik teknisyenleri, çoğunlukla tam zamanlı olarak çalışırlar. Bunun yanı sıra genellikle haftalık 40 saat zaman zaman da daha fazla çalışmaları gerekebilir.

Elektrik Teknisyeni İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Elektrik Teknisyeni ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Elektrik Teknisyeni ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %28.7
İstanbul Anadolu %24
Kocaeli %12.4
İzmir %10.1
Bursa %5.8
Diğer %19

Elektrik Teknisyeni İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Elektrik Teknisyeni arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Elektrik ve Elektronik %28.8
Hizmet %10
Üretim %8
Otomotiv %6
Enerji %5.6
Diğer %41.6

Elektrik Teknisyeni İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Elektrik Teknisyeni pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Elektrik Teknisyeni mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Elektrik %30.2
Elektrik / Elektronik %19.8
Bakım Onarım %11.1
Üretim %6
Teknik %5.2
Diğer %27.8

Elektrik Teknisyeni Nerelerde Çalışır?

Elektrik Teknisyeni olarak çalışabileceğiniz 1 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Oto Elektrikçileri

eleman.net'te her gün güncel Elektrik Teknisyeni ilanları yayınlanıyor. Elektrik Teknisyeni olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Elektrik Teknisyeni olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.