Satış Temsilcisi Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Satış Temsilcisi
  3. Nedir?
Satış Temsilcisi

Satış Temsilcisi nedir? Satış Temsilcisi çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Satış Temsilcisi olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Satış Temsilcisi Nedir?, Nasıl Olunur?

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların, mal ve hizmetlerinin satışı ve pazarlaması ile görevli kişiler satış temsilcisi olarak adlandırılır. “Satış temsilcisi nedir?” sorusu en yalın haliyle, firmanın satış prensipleri doğrultusunda ürün satışı yapan kişilere verilen mesleki unvandır şeklinde yanıtlanır. Bu doğrultuda, “Satış temsilcisi kime denir?” sorusu da tüm bu satış hizmetlerini yerine getiren kişilerdir biçiminde cevaplanır.

Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

“Satış temsilcisi ne demek?” sorusuna cevap bulan adaylar, bu pozisyonda hizmet verenlerin yaptığı işlerin içeriğini ve sorumluluk alanlarını da merak eder. Bu kişiler genel itibarıyla, satışı yapılan ürünlerin her türlü tanıtım ve pazarlama işleri ile ilgilenir. Müşterileri satın almaya ikna etmekle görevli olan satış temsilcileri, firmaların; günlük, haftalık, aylık veya yıllık hedefleri doğrultusunda ürün satışı yapar. Satış temsilcisi sorumlulukları arasında öne çıkan bu görevler, firmadan firmaya ve satılacak ürünün içeriğine göre farklılık gösterir.

Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

“Satış temsilcisi ve ne iş yapar?” sorusunun yanıtı ile birlikte, bu alanda görev yapacak kişilerde aranan özellikler de ön plana çıkar. Satış temsilcisi olmak için gerekenler arasında üniversitelerin; İşletme, İktisat, Pazarlama gibi bölümlerinden mezun olmak ilk sırada gelir. Ancak kimi firmalar, lise mezunu adaylarla da çalışmayı tercih edebilir. Satış, pazarlama gibi alanlarda düzenlenen eğitim programlarına katılıp başarı ile mezun olarak sertifika almaya hak kazanan adaylar da satış temsilcisi olarak çalışmaya başlayabilir. Öte yandan “Satış temsilcisi nasıl olunur?” sorusuna verilecek yanıt, firmaların talep ettiği ek şartlarla değişkenlik gösterebilir. Kimi firmalar satış alanında tecrübeli adaylarla yollarına devam ederken, bazı şirketler yetiştirmek üzere eleman istihdam eder.

Satış Temsilcisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

“Satış temsilcisi kimdir?” sorusunun cevabı kadar, bu mesleği icra etmek için gereken koşullar da önem taşır. Satış temsilcisi olmak için gereken şartlar arasında öne çıkanlar şu şekilde sıralanır:

  • İkna kabiliyeti yüksek olmak,
  • Müşterilerle güler yüzlü iletişim kurmak,
  • Dış görünüşüne ve kişisel hijyenine özen göstermek,
  • Satış politikasına uygun, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak.
  • Satışları artırmak için yeni ve etkili yöntemler uygulamak.

Satış Temsilcisi Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Satış temsilcisi nerede çalışır?” sorusunun yanıtı, bu kişilerin çalışma koşullarını da belirler. Kimi satış temsilcileri yüz yüze olarak mağazalarda veya alışveriş merkezlerinde görev yaparken, bazı kişiler ise online satış kanalları üzerinden çalışmalarını sürdürür. Mağazalarda müşterilerle sürekli iletişim halinde ayakta görev yapan satış temsilcilerinin yanı sıra, masa başında, bilgisayar üzerinde işlerini yürüten elemanlar da bulunur.

Satış Temsilcisi İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Satış Temsilcisi ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Satış Temsilcisi ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %28
İstanbul Anadolu %17.2
Ankara %9.7
İzmir %7.6
Kocaeli %4.9
Diğer %32.7

Satış Temsilcisi İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Satış Temsilcisi arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Mağazacılık / Perakendecilik %40.1
Gıda %5.5
Kozmetik %5.1
Tekstil %3
Çağrı Merkezi %2.9
Diğer %43.4

Satış Temsilcisi İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Satış Temsilcisi pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Satış Temsilcisi mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Satış %22.5
Mağaza Satış %18.3
Mağaza %8.4
Aktif Satış %7.1
Satış Destek %6.7
Diğer %36.9

eleman.net'te her gün güncel Satış Temsilcisi ilanları yayınlanıyor. Satış Temsilcisi olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Satış Temsilcisi olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.