Vasıfsız Eleman Nedir?

  1. Meslekler ve Maaşlar
  2. Vasıfsız Eleman
  3. Nedir?
Vasıfsız Eleman

Vasıfsız Eleman nedir? Vasıfsız Eleman çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Vasıfsız Eleman olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Vasıfsız Eleman Nedir?, Nasıl Olunur?

Vasıfsız Eleman Nedir?

Vasıfsız eleman, belli bir iş alanında mesleki eğitim ve deneyime sahip olmayan ve genelde bedensel iş gücünü kullanan kişilerdir. Vasıfsız elemanlar çok yönlü çalışabilen kişilerden oluşan meslek grubudur. İnşaat, üretim, depo gibi fiziksel güce ihtiyaç duyulan sektörlerde çalıştıkları sıkça görülür. Bu kişiler, kimi zaman hiçbir alanda uzmanlık ve deneyime sahip olmayan okuma yazma bilmeyen kişiler olurken kimi zaman da temel eğitime sahip kişiler olabilirler. Vasıfsız elemanların bulunduğu sektörler, iş tanımları ve diğer önemli kariyer bilgilerine ulaşmak için Eleman. net Meslek Rehberi web sitesini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Vasıfsız Eleman Ne İş Yapar?

Vasıfsız elemanlar çeşitli sektörlerde bulunabilirler. Bu nedenle yapacakları iş, onların yöneldiği sektöre göre değişiklik göstermektedir. İçinde bulundukları sektörde verilen görevler için özel bir vasfa sahip olmaları gerekmez.Vasıfsız elemanların işe alımında görev tanımı yapıldıktan sonra işveren tarafından gerekirse kısa bir teorik eğitim verilebilir. Beklenti, işverenin talep ettiği görevi fiziksel olarak karşılayabilecek bir elemana sahip olmaktır. Üretim sektörü, vasıfsız işçiye çalışma imkanı sağlayan en büyük sektördür. Üretim sektörünün yanı sıra; lojistik, gıda, imalat, inşaat ve kargo sektörleri de vasıfsız eleman ihtiyacı duyar.

Vasıfsız Eleman Nasıl Olunur?

Vasıfsız eleman olmak için herhangi bir eğitim şartı aranmaz. Ancak, yaş ve performans şartı aranması mümkündür. Eğitim şartı tamamen aranmasa da eğitim düzeyi aranacak şartlardandır. Güç gereken iş kollarında fiziksel beklentiler görülebilir.

Vasıfsız Eleman Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Vasıfsız elemanın sahip olması gereken sorumluluklar sektörden sektöre değişiklik gösterebilir. Ayrıca çalışacak personelden bir alanda uzmanlık beklenmediği için kişisel özellikleri ve çalışma disiplini ön plana çıkmaktadır. İşveren, kavrama yeteneği güçlü kişileri de iş kollarında görmek ister.

Vasıfsız Eleman Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Vasıfsız elemana ihtiyaç duyan birçok sektör vardır. Hepsinde farklı iş kollarında yer alabilirler. Fabrika, inşaat ve atölye gibi yerlerde fiziksel güce sahip kişiler tercih edilebilir. Şartlar, işverenin talep ettiği görev doğrultusunda şekillenir. İşverenin sunduğu iş imkanı ile birlikte vasıfsız eleman kendisi için bir yol haritası çizebilir. İlgili alanda kısa süreli teorik eğitim veren işverenler, bunu işçiyi yanında tutmak istediği için de yapabilir. O alanda kendini geliştiren işçi, pozisyon değişikliği yaşayarak daha üst bir statüde çalışma fırsatı bulabilir. Kişiler ve çabalarıyla kariyerlerinde ilerleme fırsatına sahiplerdir. Aranan şartlar başlıca;

  • Öğrenmeye açık olmak
  • Yaptığı işi sevmek
  • Fiziksel güç
  • İş kriterlerine uymak (yaş, eğitim düzeyi)

Vasıfsız Eleman Çalışma Koşulları Nelerdir?

Çeşitli sektörde bulunma imkanı olan vasıfsız elemanlar için belirli bir çalışma mekanı yoktur. Kapalı ve açık bir mekanda çalışmak mümkündür. Çalışma saatleri de değişiklik göstermektedir. Çalışılan sektöre göre çalışma süreci farklılık göstermektedir; yarı zamanlı, tam zamanlı, dönemsel olabilir.

Vasıfsız Eleman İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Vasıfsız Eleman ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Vasıfsız Eleman ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %33.7
İstanbul Anadolu %19.5
Kocaeli %16.6
Ankara %8.5
İzmir %6.5
Diğer %15.2

Vasıfsız Eleman İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Vasıfsız Eleman arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Üretim %14.5
İmalat %7.4
Lojistik %7.2
Plastik %5.3
Otomotiv %5.2
Diğer %60.4

Vasıfsız Eleman İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Vasıfsız Eleman pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Vasıfsız Eleman mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Üretim %24.4
Depo %9.9
İmalat %8.7
Fabrika %5.6
Lojistik %3.9
Diğer %47.5

eleman.net'te her gün güncel Vasıfsız Eleman ilanları yayınlanıyor. Vasıfsız Eleman olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Vasıfsız Eleman olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.