Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

 1. Meslekler
 2. Sosyal Medya Uzmanı
 3. Nedir?
Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı nedir? Sosyal Medya Uzmanı çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Sosyal Medya Uzmanı olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?, Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı marka bilinirliğini artırmak, pazarlama stratejilerini geliştirmek, dönüşüm oranını ve trafiği yükseltmek için sosyal medya stratejilerini planlayan kişidir. Bu alanda çalışanlar, Facebook, Instagram, Tiktok, Twitter da dahil olmak üzere tüm sosyal medya kanallarını yakından tanır ve görevli olduğu markanın içeriklerini hedef kitleye uygun olacak şekilde bu kanallarda yayınlar.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanının en temel görevi etkileşimi artıran içeriklerin oluşturulmasını sağlayacak stratejiler geliştirmektir. Bu sebeple platformlardaki hedef kitleyi analiz eder. Analizlerden elde ettiği verilere uygun ilgi uyandıran, ikna edici içeriklerin üretilmesini sağlar.

Sosyal Medya Uzmanı Görev ve Sorumluluklar

Sosyal medya uzmanının sorumlulukları, birlikte çalıştığı dijital pazarlama ekibine göre değişebilir. Ancak bu mesleği yapanların görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rakipleri, platformları ve izleyicileri analiz ettikten sonra sosyal medya stratejisinin geliştirilmesi, uygulanması ve yönetilmesi
 • Marka bilinirliğini artıran ve toplulukları markayla etkileşime teşvik eden metinler, görseller ve videoları belirli bir zaman dilimine uygun olarak planlamak, yayınlamak ve paylaşmak
 • Sosyal medya kampanyalarını geliştirmek için satış ve pazarlama ekipleriyle iş birliği yapmak.
 • Sosyal medya platformlarındaki güncellemeleri takip etmek
 • Sosyal medya platformlarında görünürlüğü artırmak için şirket sayfaları oluşturmak
 • SEO konusunda deneyim edinmek
 • İçeriklerin yayınlanma takvimlerini planlamak

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için en temel özellik sosyal medya platformlarını sevmektir. Bu alanda çalışanlar, platformlarda yayınlanan içerikleri takip etmeye, yayınlamaya, etkileşimlere yanıt vermeye zaman harcar. Aynı zamanda iyi bir sosyal medya uzmanı olmak için aşağıdaki özelliklere de sahip olmak gerekir:

 • Yazma ve iletişim becerileri
 • Popüler kültürü takip etme ve yorumlama yeteneği
 • Yaratıcı düşünme kabiliyeti
 • Video ve görsel tasarım becerisi
 • Analitik düşünme
 • Temel düzeyde web tasarımı ve yayıncılık bilgisi
 • Sosyal medya KPI’larını yorumlama becerisi
 • Çoklu görevleri yerine getirebilme
 • Ekip çalışmasına yatkınlık
 • Zaman yönetimi becerisi
 • Eleştirel düşünme ve problem çözme yeteneği
 • Hedef kitle ve kişi araştırması yapma deneyimi
 • Web trafik ölçümlerini analiz etme becerisi

Sosyal Medya Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Sosyal medya uzmanları, sosyal medya ajanslarına bağlı olarak çalışabilir. Bu ajansların iş birliği kurduğu markaların sosyal medya platformlarındaki sayfalarını kurabilir ve yönetebilir. Aynı zamanda markaların kendi sosyal medya ekiplerine de dahil olmaya tercih edebilir. Bunların yanı sıra deneyimli uzmanlar, markaların sosyal medya veya pazarlama ekiplerine danışmanlık hizmeti verebilir.

En Çok İstenen 3 Özellik

eleman.net'te her gün güncel Sosyal Medya Uzmanı ilanları yayınlanıyor. Sosyal Medya Uzmanı olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Sosyal Medya Uzmanı Aranan Özellikler

Sosyal Medya Uzmanı için aranan özellikler kurum ve şirketlere göre değişse de istenen özellikler güçlü iletişim becerileri (%90), yönetim becerilerine sahip olmak (%80), dikkatli ve titiz (%70) gibi yetenekler olmaktadır. Sosyal Medya Uzmanı olmak için hangi yeteneğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Güçlü İletişim Becerileri
90%
Yönetim Becerilerine Sahip Olmak
80%
Dikkatli ve Titiz
70%

Sosyal Medya Uzmanı Beklentileri Nelerdir?

Bir kuruluşta Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alabilmek için genellikle aşağıdaki temel özellikler ve bunların kombinasyonu aranır. İşletmelerde Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapan kişilerden beklentileri ve yüzdelerini bu tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yüzde
Güçlü İletişim Becerileri %90
Yönetim Becerilerine Sahip Olmak %80
Dikkatli ve Titiz %70

Sosyal Medya Uzmanı İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Sosyal Medya Uzmanı ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Sosyal Medya Uzmanı ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %38.5
Ankara %15.4
İzmir %15.4
İstanbul Anadolu %11.5
Sakarya %7.7
Diğer %11.5

Sosyal Medya Uzmanı İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Sosyal Medya Uzmanı arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Reklamcılık %10.3
E-Ticaret %10.3
Bilgisayar / BT / Internet %6.9
Sağlık / Hastane %6.9
Toptancılık %6.9
Diğer %58.6

Sosyal Medya Uzmanı İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Sosyal Medya Uzmanı pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Sosyal Medya Uzmanı mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Sosyal Medya %51.9
Dijital Pazarlama %14.8
E-Ticaret %11.1
Aktif Pazarlama %3.7
Reklam %3.7
Diğer %14.8

Sosyal Medya Uzmanı Gereklilikleri Nelerdir?

Sosyal Medya Uzmanı olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Sosyal Medya Uzmanı olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Deneyim

Gerekli Eğitimleri Almak

İlgili Yüksekokul Mezuniyeti

Sosyal Medya Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Sosyal Medya Uzmanı olarak çalışabileceğiniz 7 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Basın Yayın Kuruluşları

Reklam Ajansları

Haber Ajansları

Mağazalar

İçerik Ajansları

SEO Ajansları

Sosyal Medya Ajansları

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.