Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Dijital Pazarlama Uzmanı
 3. Nedir?
Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?, Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama stratejileri ve kampanyalarını geliştirmekten ve yönetmekten sorumlu olan kişiye dijital pazarlama uzmanı denir."Dijital pazarlama uzmanı ne demek?" sorusuna, marka bilinirliğini artırmak için pazar araştırması yapan, reklam metinleri ve dijital içerikleri denetleyen kişilerdir cevabı verilebilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı pazarlama stratejileri geliştirirken, pazar kampanyaları tasarlar. Aynı zamanda kampanyaların etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için dijital içeriklerin oluşturulmasını organize eder. "Dijital pazarlama uzmanı kimdir?" diye düşünüyorsanız, bu meslekten olan kişilerin iş tanımı, çalıştığı firmaya göre değişeceğini belirtmek gerekir. Ancak iş tanımı genellikle aşağıdaki alanları içerir:

 • Dijital pazarlama kampanyalarının yürütülmesi: Dijital pazarlama uzmanlarının birden çok kanal ve platformda pazarlama kampanyalarını planlaması ve uygulaması gerekir. Uzmanlar bunun için organik arama kampanyaları, ücretli reklamcılık faaliyetleri, e-posta pazarlaması ve sosyal medya kanallarını kullanır.
 • Reklam metinlerinin üretilmesi ve dijital içerik planlaması: Dijital pazarlamacılar, çevrimiçi pazarlama kampanyalarını desteklemek için reklam metinleri ve dijital içerikleri planlar. Buna SEO uyumlu web sitesi içerikleri, e-kitaplar, röportajlar, sosyal medya gönderileri de dahildir.
 • Dijital kampanyalar için görseller oluşturmak: İyi bir dijital pazarlama uzmanının Adobe Illustrator gibi araçlar hakkında yetkin olması beklenir. Bu araçları uzmanlar, görüntülü reklamcılık, e-posta pazarlama kampanyaları veya infografik pazarlama için varlıklar geliştirmek üzerine kullanır.
 • Web sitesi içeriklerini yönetmek: Uzman dijital pazarlamacılar, kuruluşların web sitelerini yönetir ve pazarlama kampanyalarını desteklemek için yayınlanacak içerikleri yönetir.

Tüm bu görev tanımları "dijital pazarlama uzmanı kime denir?" sorusuna da cevap olabilir. Dijital pazarlama üzerine uzman kişiler, dijital reklamların tümünden sorumludur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Digital marketing specialist olarak da bilinen dijital pazarlama uzmanı olmak için gerekenler arasında en başta tüm dijital kanalları denetlemek gelir. Bu alanda çalışan kişiler dijital kanalları marka bilinirliğini artırmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için kullanır. Dijital pazarlama uzmanı sorumlulukları şöyledir:

 • Dijital pazarlama stratejisi geliştirmek
 • Tanıtım faaliyetleri için görsel konseptler oluşturmak
 • Dijital pazarlama takvimini yönetmek
 • Şirketlerin çevrimiçi varlığı ve itibarını korumak
 • Dijital pazarlama performanslarını izlemek

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için CRO, SEO, PPC gibi alanlara hakim olmak gerekir. Bu alanda çalışacak kişilerin sahip olması gereken teknik yetkinlikler şu şekildedir:

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC)
 • Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)
 • Veri Analizi
 • E-Posta Pazarlama
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • İçerik Pazarlama
 • Dijital PR
 • HTML - CSS

Dijital Pazarlama Uzmanı Çalışma Koşulları Nasıldır?

Dijital platformların geleneksel medya kadar popüler olması sebebiyle bu alanda çalışma koşulları oldukça iyidir. Bu alan söz konusu olduğunda akıllara "dijital pazarlama uzmanı nerede çalışır?" sorusu gelecektir. Dijital pazarlama uzmanı hedef pazar belirleme, marka imajı oluşturma, internet ve dijital teknolojiler için kampanya oluşturma ve sürdürme için şirketlerin pazarlama ekipleriyle birlikte çalışır. Bu ekiplerle birlikte dahil olduğu şirketin şartlarına uygun şekilde görev alır.

eleman.net'te her gün güncel Dijital Pazarlama Uzmanı ilanları yayınlanıyor. Dijital Pazarlama Uzmanı olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Dijital Pazarlama Uzmanı İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Dijital Pazarlama Uzmanı ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Dijital Pazarlama Uzmanı ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %33.3
Samsun %22.2
Gaziantep %11.1
Kocaeli %11.1
İstanbul Anadolu %11.1
Diğer %11.1

Dijital Pazarlama Uzmanı İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Dijital Pazarlama Uzmanı arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Gayrimenkul %18.2
Sağlık %18.2
Emlak %18.2
Ambalaj ve Kağıt %9.1
Dış Ticaret %9.1
Diğer %27.3

Dijital Pazarlama Uzmanı İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Dijital Pazarlama Uzmanı pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Dijital Pazarlama Uzmanı mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Sosyal Medya %25
Dijital Pazarlama %25
Aktif Pazarlama %8.3
Aktif Satış %8.3
Pazarlama %8.3
Diğer %25

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.