Veri Giriş Personeli Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Veri Giriş Personeli
 3. Nedir?
Veri Giriş Personeli

Veri Giriş Personeli nedir? Veri Giriş Personeli çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Veri Giriş Personeli olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Veri Giriş Personeli Nedir?, Nasıl Olunur?

Birçok farklı kurum ve kuruluşta çalışma imkanı bulan veri giriş elemanı merak edilen meslekler arasında yer alır. Özellikle kariyerine bu alanda başlamak isteyen kişiler “Veri giriş personeli kime denir?” ve “ne iş yapar?” sorusunu sorabilir. “Veri giriş personeli kimdir?” sorusuna, her türlü verinin ilgili sistemlere güvenilir ve eksiksiz olarak girilmesinden sorumlu kişidir cevabı verilebilir. Kesintisiz bir veri girişi akışıyla, bir şirket içindeki görevler sistematik ve daha verimli bir şekilde yürütülür. Böylelikle daha sağlıklı bir çalışma ortamı teşvik edilir.

Veri Giriş Personeli Ne İş Yapar?

Veri giriş personeli genellikle kurumsal firmaların çalışmalarını dijital ortama aktarır. Ayrıca web sitesini denetler ve yönetir. Döviz giriş ve çıkışlarını kontrol eder, düzenli olarak ürün ve stok kontrolünü gerçekleştirir. Kayıt sürecini sağlar ve şirketin bilgisayarla ilgili tüm işlemlerini toplu olarak yürütür. Veri giriş personeli sorumlulukları ayrıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Sisteme gireceği verileri bir araya getirmek ve sıralamak,
 • Verileri eksiksiz ve doğru şekilde girmek,
 • Verilerin gizliliğini sağlamak,
 • Tamamlanmış çalışmaları sisteme girdikten sonra yedeklemek,
 • Veri kalitesini iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmak.

Veri Giriş Personeli Nasıl Olunur?

Veri giriş görevlisi olabilmek için en az lise mezunu olmanız şartı aranabilir. Bunun dışında, lisans derecesi şartı yoktur, ancak üniversite derecesi avantaj sağlar.

Veri Giriş Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Veri giriş personeli olarak çalışmaya başlamak için iyi derece de bilgisayar bilgisi gerekir. Özellikle bazı iş programlarını anlamak ve Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanmak önemlidir. Bu kriterlere sahip olanlar birçok farklı firmada veri giriş görevlisi olarak iş bulma imkanına sahip olabilir. Veri giriş personeli olmak için gerekenler ayrıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Takım çalışmasına yatkınlık
 • Sunum ve raporlama becerisi
 • Takım çalışmasına uyumlu olmak
 • Erkek adayların askerliğini yapmış olması
 • Problemler karşısında hızlı çözüm üretebilme

Veri Giriş Personeli Çalışma Koşulları Nasıldır?

“Veri giriş personeli ne demek?” sorusundan sonra “Veri giriş personeli nerede çalışır?” ve çalışma koşulları nelerdir merak edilebilir. Veri girişi, özellikle çeşitli kurumların finans sektöründe en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birisidir. Veri girişi yapan kişiler, müşterilere ürün ve hizmet sağlayan tüm farklı şirketlerde çalışır. Bu alandaki ilanlara başvurarak birçok farklı şirkette iş bulmak mümkündür. Ayrıca kamu kurumlarında da veri giriş personeline ihtiyaç duyulur. Kamu sektöründe mesai saatleri hafta içi 09:00-18:00 arasındadır. Özel sektörde ise çalışma saatleri 09:00 - 18:00 şeklindedir. Ancak bu durum firmaya göre farklılık gösterebilir.

eleman.net'te her gün güncel Veri Giriş Personeli ilanları yayınlanıyor. Veri Giriş Personeli olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Veri Giriş Personeli olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Veri Giriş Personeli İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Veri Giriş Personeli ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Veri Giriş Personeli ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %50
Kocaeli %25
Bursa %8.3
Manisa %8.3
Tekirdağ %8.3

Veri Giriş Personeli İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Veri Giriş Personeli arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Endüstri %23.1
Lojistik %15.4
Matbaa %15.4
Makine %15.4
Elektrik ve Elektronik %7.7
Diğer %23.1

Veri Giriş Personeli İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Veri Giriş Personeli pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Veri Giriş Personeli mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Veri Giriş %21.4
Depo %14.3
Ofis Yönetimi %14.3
E-Ticaret %7.1
Perakende %7.1
Diğer %35.7

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.