İş Dünyasında Beden Dilini Doğru Kullanmanın Önemi

İş dünyasında beden dili

Uzmanlara göre iletişim süreçlerinde beden dilinin sözlü iletişim süreçlerine göre daha etkili olduğu ve söylemlerin altında yatan düşünce ve istekleri daha fazla yansıttığı ortaya kondu. Bu nedenle beden dilinin doğru bir biçimde kullanılması iletişimin daha etkili ve akılda kalıcı sonuçlar ortaya çıkarmasını sağlıyor. Özellikle iş dünyasında sözlü iletişim becerileri kadar beden dilinin de doğru bir biçimde kullanılması verimliliği artırıyor ve ilişkileri kuvvetlendiriyor. İş dünyasında beden dilini doğru kullanmanın önemini sizler için kaleme aldık.

Beden dili nedir?

Beden dili jest, mimik, tavır ve davranışlar ile birlikte yürütülen sözsüz iletişim biçimi olarak adlandırılıyor. Söylemlerin beden dili ile uygunluğu iletişimi bütün yönleriyle kuvvetlendiriyor ve etkisini artırıyor. Beden dili genel olarak iletişimin sözsüz süreçleri olarak nitelendiriliyor.

Tavırlar belirleyicidir

Kişiler arası iletişimde veya belirli bir kitleye hitap süreçlerinde beden diliniz ve takındığınız tavırlar iletişimdeki en belirleyici unsurlardan biridir. Göz teması kurmak, duygu ve düşüncelerinizi belirtmek, bedeninizi geri çekmek ve buna benzer birçok farklı davranış ve tavırlarla iletişim sürecinin bir sonraki aşamasını belirleyebilirsiniz. Ayrıca beden dili söylemlerle ortaya konulamayan mesafenin de oluşturulması noktasında oldukça önemlidir.

İletişimi düzenler

İletişim süreçlerinde konuşmak kadar muhatabı dinlemek ve doğru anlamak da oldukça önemlidir. Bu noktada beden dilinin imkân sunduğu jest, mimik ve duruş karşınızdaki kişinin sözünü bitirdiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede iletişim daha düzenli ve daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Etki düzeyini artırır

Uzmanlara göre sözlü iletişim kadar sözsüz iletişim de kişiler ve kitleler arası ilişkiyi belirleyen en önemli unsurlardan biri. Bu noktada beden dili sağlıklı bir iletişim süreci için gereklilikten ziyade bir zorunluluk haline geliyor. Söylemlerin doğru beden dili teknikleri ile desteklenmesi iletişimdeki etkiyi artırıyor.Bunu Okudunuz Mu?


İş Hayatında Özgüven Sahibi Olmanın Yolları
Özgüven eksikliği sosyal hayatımızı olumsuz etkilediği gibi iş hayatımızıda olumsuz etkileyen bir etkendir. Özgüven eksikliği yaşayan kişiler kendilerini yeterince anlatamazlar. İş hayatında başarıya ulaşabilmek için karşımıza çıkan engelleri aşabilme gücüne ve özgüvene sahip olmamız gerekir. Özgüven sahibi kişi güçlü bir motivasyon ve gelişimcilik duygusu hisseder, dengeli bir şekilde işini geliştirir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.