Monoton İş Rutininizi Canlandırmanın Yolları

İş rutinini canlandırma önerileri

Her gün aynı saatlerde uyanıp aynı yolu gitmekten, aynı iş yerinin aynı bölümünde çalışmaktan, iş çıkışı aynı yoldan aynı toplu taşıma araçlarıyla yola çıkmaktan sıkılmadınız mı? Bu bir iş rutinidir. Peki bu iş rutinimizi nasıl daha eğlenceli hale getirebiliriz? İşte size birkaç öneri;

Çalıştığınız ortamı özelleştirin

İlk önce çalışma ortamınızın size sağladığı enerjiye dikkat etmelisiniz. Çalışma ortamınıza seveceğiniz bazı şeyler ekleyebilirsiniz, ortam renklerini canlandırabilirsiniz, masa düzeninizi daha kullanılır hale getirebilirsiniz.

Masanıza sevdiğiniz figürleri, sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarını koymakla başlayabilirsiniz. Size kötü enerji veren şeyleri masanızdan kaldırıp bunun yerine bitki vs. koyabilirsiniz. Ortamınızın rengi sizi çok mu bunalttı? Duvarlarınızın rengini değiştirebilirsiniz. Tüm bunları yaparken çalışma ortamınızın düzeninizi bozmadan yapmaya çalışmanız gerekir, her zaman derli toplu olmalıdır.

İş arkadaşlarınız ile ilişkinizi sağlam tutun

İlk olarak kendinize çalışma ortamında güvenebileceğiniz sıkı bir dost bulmalısınız. Bu arkadaşınız ile molalarda da olsa biraz zaman geçirip az da olsa motive olabilirsiniz. Zorlandığınız işlerde birbirinizden yardım alabilirsiniz, birbirinize destek olabilirsiniz. Unutmayın, “Bir elin nesi var iki elin sesi var”

Enerjiniz düştüğünde ne yapmalısınız?

Enerjiniz düştüğünde, işten sıkıldığınızda, içinizdeki çalışma isteği bitince ne yapmalısınız? İlk olarak işinize başlarken kendinizi motive hissetmelisiniz, en baştan güne düşük enerji ile başlarsınız o gün sizin için çok kötü bir güne dönüşür. Enerjiniz düştüğünde iş ortamından edindiğiniz arkadaşınızla kısa bir süreliğine muhabbet edebilirsiniz, çalışma ortamınızı özelleştirirken masanıza yapıştırdığınız kısa kısa notları, hikayeleri okuyabilirsiniz. Öğle tatillerinde dışarı çıkıp arkadaşlarınızla muhabbet edebilirsiniz. Onlardan tavsiye alıp motive olabilirsiniz. Eğer çalıştığınız yer ofis ortamı ise kısık seste ofisi rahatsız etmeyecek şekilde veya kulaklıkla müzik dinleyebilirsiniz.

Yaptığınız işten keyif almaya bakın 

Yaptığınız o iş sizin artık mesleğiniz haline gelmiştir. Bundan dolayı yaptığınız iş her ne olursa olsun bundan keyif almaya bakmalısınız. Eğer yaptığınız işi sevmezseniz bu iş bir yerden sonra sizin canınızı sıkmaya başlayabilir. Bunun için kendinize bir çalışma planı oluşturmanız gerekir. Bunun içinde çalışma süreleriniz, molalarınız, kendinize ayırdığınız ufak kahve, çay molalarınız ile ilgili küçük bir plan oluşturmalısınız. Bu planı size ve çalışma yerinize en uygun şekilde yapmalısınız.

Sizin için günün altın saatlerini iyi değerlendirin

Günün altın saatleri sizin en zinde olduğunuz saatlerdir. Genellikle günün altın saatleri sabahları olur, sabahları zihnimiz daha boş güne başlarsınız. Bu sayede daha iyi ve sağlıklı düşünebiliriz. Bu saatlere genellikle yoğun ve günün ilerleyen saatlerinde kafanızı karıştırabilecek olan işleri yapmaya başlamalısınız. Sabah saatlerine daha yoğun işleri bırakırsanız ilerleyen saatler sizin için daha iyi ve daha az yoğunlukta geçecektir bu da sizin işinizden, mesleğinizden sıkılmanızı engelleyecek bir alternatiftir.

Müzik dinlemek zamanınızı hızlandırabilir

Bu artık klasik bir öneri olsa da müzik ruhun gıdasıdır. Sevdiğiniz şarkılardan bir çalma listesi oluşturmak zamanınızı hızlandıracaktır ve gününüzü daha iyi bir hale getirecektir. Bunun yanında öğrenmek istediğiniz bir yabancı dil varsa o dilde şarkılar çalarak kelime telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. Bu aynı zamanda sizin için iyi bir pratik de olur.

Ve son olarak en önemlisi: İşten sonra sosyal hayatınıza devam edin

İşyerinden çıktıktan sonra gününüzün bir kısmı bitmiş oluyor ve kalan zamanınıza olabildiğince iş koymamak ve işinizle ilgili herhangi bir şey devam ettirmemek gerekir. Kalan bu sürenizde dışarı çıkıp bir yerlere gidebilirsiniz, arkadaşlarınızla bir yerlere oturup bir şeyler içebilirsiniz. Kısacası ne yapmaktan zevk alıyorsanız kalan sürenizde onu yapmaya çalışın. Zaten günün yorgunluğunu ve stresini atmak için bu tarz şeyler yapmanız gerekir. Eğer işinizi kalan zamanınızda eve taşırsanız bu sizin için bayağı bunaltıcı ve işinizden soğumanıza neden olabilir.Bunu Okudunuz Mu?


Kendinizi Geliştirme ve Başarılı Olmanın Yolları
Başarıyı yakalayabilmenizin en önemli yolu kendinizi sürekli geliştirmenizdir.  Kendinizi sürekli geliştirmeniz özgüveninizi arttıracaktır. İstediğiniz başarıyı yakalayabilmek için, var olan yeteneklerinizi ortaya çıkarıp geliştirmelisiniz. Kendinizi geliştirebilmeniz yönündeki önerilerimiz: Kendiniz olma cesaretini gösterin.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.