İş Yaşamında Doyumlu ve Başarılı Olmanın Yolu

Bir Türlü Kendini Anlatamayan Zeka: Duygusal Zeka!

İş yaşamının herhangi bir yerinde iseniz duygusal zeka kavramı ile karşılaşmış olmalısınız. 
Ancak tam olarak nedir bu duygusal zeka diyorsanız gelin birlikte göz atalım.

Bizler, BC Consulting olarak çok uzun yıllardır duygusal zekadan bahsediyoruz. Çünkü duygusal zeka, iş hayatında ofis ve iş ilişkisi içerisinde mutlu ve başarılı olmamızı sağlayan en temel yetkinlikleri barındırır. 

Hangi yetkinlikler derseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Son yıllara kadar şirketler, kişinin başarı ölçütü olarak bilişsel kapasite ve fonksiyonlarını kullanmasına dayalı olan bilişsel zeka (IQ) türünü benimsemiş durumdaydı.
Son yıllarda ise duygusal zekaya ve eğitimlerine olan ilgi oldukça arttı ve bizim halihazırda vermiş olduğumuz bu eğitimler şirketlerin eğitim kataloglarına girdi. Bunun sebebi duygusal zekanın o sarkastik “ben çok duygusalım çünkü duygusal zekam çok yüksek’’ algısından kurtulması oldu.

Bilişsel zeka yüksekliğinin kişilerin başarılı ve mutlu bir hayat sürdürebilmelerinde yetersiz kalması nedeniyle yaşam boyu gelişebilen ve değişen koşullara adapte olabilmeyi sağlayan duygusal zeka kavramı insan zekâsına yeni bir derinlik kazandırdı.  

Artık herkes biliyor ki, işyerleri ile ilgili yapıcı duygular hisseden çalışanlar, yıkıcı duygular hissedenlere göre çok daha başarılı ve işyerlerine bağlı.

Şirketler kendi organizasyonlarının duygu durumuna odaklanmaya başladılar “Benim çalışanım ne hissediyor ve olumsuz duygularla nasıl baş ederiz? sorularına odaklandılar. 

Aldıkları duygusal zeka eğitimlerinde sonucunda karşılaştığı sorunları çözme kabiliyeti, diğerleri ile olan etkili ve pozitif iletişimi, uyum kabiliyeti, diğerlerinin yaşadıkları duyguları ve sorunları fark edebilme potansiyeli, en başta kendi duygularının farkında olabilme yetisi, genelde olumlu duyguları geliştirip ve yönetebilme becerisi ve daha birçok olumlu kavramları bünyesinde barındıran mutlu bir şirket topluluğu meydana getirdiler.

Ve yeni bir kavramı konuşuyoruz: Kurumsal Kariyer Planma

Kişisel farkındalık becerisi kazanmayla başlayan eğitimlerle birlikte gün geçtikçe çalışanlar iş-hayat dengesinden, yaşam doyumuna birçok noktayı sorgulamaya başlıyor. Bazen kendi duygu durumlarını anlıyorlar, düşünce sistemlerini anlıyorlar fakat içinde bulundukları kareye kendilerini oturtamıyorlar. ‘Ben doğru yapbozun doğru parçası mıyım?’ demeye başlıyorlar. Ve kariyerlerini yeniden gözden geçirmek istiyorlar.

Kurumsal kariyer danışmanlığı şirketler içerisinde çalışanların performansından, yönetim sisteminden ve yeteneklerinden bağımsız olarak şirketin, çalışanın yanında olması yaklaşımını içerir. Bu yaklaşım artık ülkemizde de var ve biz de bunu BC Consulting olarak gerçekleştiriyoruz.

İnsanı odağımıza aldığımız çalışmalarda her defasında yeniden fark ediyoruz ki hepimiz bir yanımızla aynı gibi görünsek de birbirimizden tümüyle farklıyız. Hissettiklerimiz, düşündüklerimiz, davranışlarımız bu farklılıklarımızın yansıması. Yani her birimiz kendi kişisel döngülerimizin yansıması olan hayatlar yaşıyoruz. Üstelik çoğu zaman bilinçsizce…
Kurucumuz Endüstri ve Örgüt Psikoloğu Banu Koç Çakan “Rüzgarlı Ev” kitabında tam da bu konuyu ele aldı. 

Fark edilmemiş duyguların, ortaya çıkmamış sırların yaşamlarımızı ele geçirdiği ve insanın bilinçsizce sergilediği davranışları fark ettiğinde yaşamların nasıl değişebileceği konusunu ele aldığını gösteren romanına buradan ulaşabilirsiniz.

Doyumlu ve başarılı bir yaşam dileklerimizle,

BC Consulting Ekibi Bunu Okudunuz Mu?


İş Görüşmesinde İlk İzlenim
İş başvurusunda bulunmak firma yetkilisinin sizi hemen işe kabul etmesi için yeterli değildir, mülakat esnasında sizin davranışlarınız işe kabul edilip edilmeyeceğinizi şekillendirecektir. İş görüşmesi için yapılması gereken ilk şey görüşmeye iyi bir hazırlık yapmaktır. Bunun için öncelikle görüşmeye gideceğiniz firmayı araştırmanız faydalı olacaktır. Görüşmeye gitmeden önce, başvuru yaptığınız pozisyon ve sektörle ilgili araştırma yapmanız görüşme esnasında sorulacak sorulara karşı vereceğiniz cevaplarınız açısından yardımcı olacak, daha iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.