EYT Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Milyonlarca kişinin beklediği EYT konusu sonunda netleşti. Cumhurbaşkanı'ndan erken emeklilik müjdesi 2023 yılına saatler kala geldi. Aylardır gündemde olan EYT düzenlemesinden ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi yararlanıyor. Borçlanma yoluyla emeklilik hakkını kazananlar ile bu sayı daha da artabilir. Peki, EYT şartları nelerdir? EYT ne zaman çıkacak? EYT ile ne oldu? Çalışanlar için en çok merak edilen soru ve cevapları sizin için derledik.

EYT Düzenlemesi İle Ne Oldu?
EYT'den Yararlanmanın Şartları Neler?
EYT ile Kaç Kişi Emekli Olacak?
EYT'de SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı Ayrımı Var mı?
EYT Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?
EYT ile Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılacak?
EYT ile Emekli Olan İlk Maaşını Ne Zaman Alacak?
Kıdem Tazminatları Nasıl Ödenecek?
EYT ile Emekli Olanlar Çalışabilecek mi?
Borçlanma Yoluya EYT'den Faydalanabilir miyim?
EYT'li Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?
2023 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?
EYT Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılmalı?
EYT'yi Bir Gün ile Kaçıranlar Ne Yapmalı?
Çalışanlar EYT Hakkında Ne Düşünüyor?
EYT Uzman Yorumları | Mert Nayır

EYT Düzenlemesi İle Ne Oldu?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan değişiklikle birlikte, emekli olma şartlarının arasına prim/gün sayısı ve sigortalı olarak çalışma süresine ek olarak yaş kriteri da getirildi. Bu güncelleme ile beraber 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olarak çalışmaya başlayan çalışanlar günümüzde prim/gün sayısı ve çalışma süresini doldurmuş olmalarına rağmen yaş kriteri sebebiyle emekli olma haklarını kaybetmişti.

Kamuoyunda EYT olarak adlandırılan düzenleme ile söz konusu kişiler için emeklilik yaş kriteri kaldırılmış oldu. Yeni düzenleme ile birlikte, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış, prim/gün sayılarını ve çalışma sürelerini doldurmuş olan herkes emeklilik hakkı kazanmış oldu.

EYT'den Yararlanmanın Şartları Neler?

EYT düzenlemesi ile sadece yaş sınırlaması ortadan kaldırıldı. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış ve 25 yıl çalışma süresine, 5000 prim gün sayısına sahip erkekler, 20 yıl çalışma süresi ve 5000 prim/gün sayısına sahip kadınlar EYT kapsamında emekli olabilecekler.

EYT ile Kaç Kişi Emekli Olacak?

EYT düzenlemesinin kanunlaşması ile birlikte yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emeklilik hakkına kavuşacağı açıklandı. Ancak borçlanma yoluyla eksik prim/günleri için ödeme yapanlar ve önümüzdeki her yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar ile birlikte emekli olabilecek kişi sayısının artacağı belirtiliyor.

EYT'de SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı Ayrımı Var mı?

Emekli olabilmek için prim-gün sayısını dolduran ve sigortalı olma süresi kriterini karşılayan herkes SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ayırımı olmaksızın EYT düzenlemesi kapsamında yapılan değişiklikten faydalanabilecek.

EYT Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Öncelikle düzenlemenin Meclis'e sunulması gerekiyor. Daha sonra düzenleme kanunlaşıp Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Haber platformlarına göre düzenlemenin 15 Ocak 2023 tarihine Meclis'e gelmesi ve görüşülmeye başlaması, 31 Ocak 2023 tarihinde de yasalaşacağı tahmin ediliyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

EYT ile Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

E-Devlet üzerinden veya il ya da ilçenizdeki SGK müdürlüklerinden prim-gün sayınızı, sigortalı çalışma sürenizi ve son 2520 güne göre hangi statüde emekli olacağınızı öğrenmelisiniz. EYT kapsamına girdiğinizi ve hangi statüden emekli olacağınızı öğrendikten sonra e-devlet üzerinden "Gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi" seçeneğinden başvuru yapabilirsiniz. Eğer bir işte çalışıyorsanız öncelikle işten Kod-8 ile çıkmanız gerekli. E-devletten veya SGK müdürlüğünden emekli olacağınıza dair belgeyi alıp kod 8 ile işten çıktıktan sonra e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

EYT ile Emekli Olan İlk Maaşını Ne Zaman Alacak?

Emekliğe başvuran ve emekli olmaya hak kazananlar bir sonraki ay ilk emekli aylığını almaya hak kazanır. Ancak, yaşanacak yoğunluk sebebiyle prim-gün hesaplama, kurumlar arası hizmet birleştirme süreçleri belirli bir zaman alacaktır. Bu süreç ortalama 2-3 ay sürebilir. Hesaplama süreçleri tamamlandıktan sonra emekli olan bireyler hak ettikleri maaşları toplu olarak akacaktır. Örneğin Ocak ayının sonunda emeklilik için başvuran bir birey Şubat ayında aylık almaya hak kazanır. Hesaplama süreçlerinin iki ay sürmesi durumunda bu kişi hak ettiği üç aylık maaşını Nisan ayında toplu olarak alabilir.

Kıdem Tazminatları Nasıl Ödenecek?

EYT ile emekli olan kişilerin tazminatları çalıştıkları kurumlar tarafından ödenecektir. Bu düzenleme ile birlikte, işletmelerin yükünü hafifletmek için işverenlere yönelik KGF destekli kredi paketi devreye alınacağı duyurulmuştur.

İşverenler tazminatları taksitlere bölerek ödeyebilir. Ancak taksitli ödemeyi çalışanın da kabul etmesi gerekmektedir. Çalışanların taksitli ödemeyi kabul etmemesi durumunda işveren kıdem tazminatını tek seferde ödemelidir.

Kıdem tazminatının taksitli ödenmesi durumunda, işveren mevzuatlardaki yasal faizleri uygulayarak ödeme yapmak zorundadır.

EYT ile Emekli Olanlar Çalışabilecek mi?

EYT ile emekli olanlar çalışabilir. İşverenler emekli olan çalışanlarını tekrar SGK destek primi ile işe alabilir. Çalışan emeklilerin emekli aylığında herhangi bir kesinti olmaz.

Borçlanma Yoluya EYT'den Faydalanabilir miyim?

EYT'den yararlanabilecek ancak henüz prim-gün sayısı dolmamış olan bireyler borçlanma yoluyla eksik primlerini tamamlayarak EYT kapsamında emekli olabilir. Kadınlar doğum borçlanması, erkekler askerlik borçlanması ile prim-gün süresini tamamlayabilir.

EYT'li Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

EYT'den emekli olabilmek için üç önemli kriter var. İlki 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmak. Erkekler için 25 yıl çalışma süresi, 5000 prim gün sayısı, kadınlar için 20 yıl çalışma süresi 5000 prim gün sayısı kriterlerini tamamlamış olmak. Bu kriterleri tamamladıysanız EYT düzenlemesi kapsamında emekli olabilirsiniz.

EYT'li olup olmadığınızı, prim-gün sayınıza, sigorta başlangıç tarihinize bakarak anlayabilirsiniz. Bunun en kolay yoldan, e-Devlet'e girip SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi sayfasından bilgilerinizi kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

2023 Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Şu an itibariyle en düşük emekli maaşı 3.500 TL'dir. En yüksek emekli maaşı ise 26.000 TL'dir. Ancak, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre emeklilere Ocak ayında %17 enflasyon farklı verileceği tahmin ediliyor. Asgari ücretteki artış ile sosyal güvenlik uzmanları 2023 emekli maaşının en az 5.000 TL ile 5.250 TL bandında olacağını tahmin ediyor.

EYT Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılmalı?

Emekli maaşları, prim-gün sayısı, sigortalılık süresi, emeklilik statüsü gibi birçok kriter dikkate alınarak hesaplanır. Sosyal Güvenlik Kurumu, kesin olmamakla birlikte emekli adaylarına kendi aylıklarını hesaplayabilmeleri için bir sayfa oluşturmuştur. Kesinlik içermemekle birlikte emekli olduğunuzda alacağınız maaşı bu sayfadan hesaplayabilirsiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

EYT'yi Bir Gün ile Kaçıranlar Ne Yapmalı?

Yeni düzenleme ile emekli olabilmenin koşulu 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olarak çalışmaya başlamak, kadınlarda 20 yıl, erkekler 25 yıl fiili hizmet süresini doldurmuş olmak ve 5000 prim günü sayısını tamamlamış olmak gerekiyor. Düzenlemede sınırlar çok net belirlendiği için maalesef 8 Eylül 1999'dan sonra işe girenler emeklilik hakkı kazanamıyor. Ancak, bu tarihten önce işe giren, işveren tarafından SGK'ya bildirimi yapılan, daha sonra sigortası ödenmeyen bireylerin dava açma hakkı bulunuyor. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olarak çalışmaya başladığını ispatlayan kişiler EYT kapsamında emekli olabilme hakkı kazanıyor.

EYT Uzman Yorumu | Mert Nayır ile Soru-Cevap

"eleman.net" olarak çalışma hayatına dair merak edilen konuları alanında uzman kişilerle konuşmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, Webinar serimizin Ocak ayı konuğu İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı M. Mert Nayır oldu. Mert Nayır, milyonlarca kişinin merak ettiği EYT düzenlemesi ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı. Mert Nayır'ın yanıtlarına webinar videomuzdan ulaşabilirsiniz.

Çalışanlar EYT Hakkında Ne Düşünüyor?

Eleman.net olarak iş ve çalışma hayatına dair önemli konularda anketler düzenlemeye devam ediyoruz. Son olarak EYT düzenlemesi hakkında hem çalışan hem de işveren üyelerimize görüşlerini sorduk. 6 binden fazla katılımcıyla gerçekleşen anket sonuçlarına göre çalışan üyelerimizin %26'sı EYT kapsamında emekli olabileceğini, %74'ü ise kapsam dışı kalacağını belirtti. Emekli olan üyelerimizin %71'i emeklilikten sonra çalışacağını söylerken, %29'u ise çalışmayacağını belirtti.

İşveren tarafında ise üye firmalarımıza ilk olarak "EYT düzenlemesinden faydalanabilecek çalışanınız var mı?" diye sorduk. Üye firmalarımız bu soruya %61 oranında EVET, %39 oranında HAYIR yanıtını verdi. Üye işverenlerimiz "Emekli olan çalışanlarınızı isterlerse istihdam etmeye devam edecek misiniz?" sorusuna ise %80 oranında EVET, %20 oranında HAYIR yanıtını verdi.


Bunu Okudunuz Mu?


Yaygın Mülakat Hataları
İş görüşmesi, çalışmak istediğiniz firmaya girebilmek karşınızdaki yetkiliye kendinizi ispatlamanız açısından en önemli fırsatlardan biridir. Bu fırsatı doğru değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki hataları yapmamaya özen gösterin. Kişisel hazırlığın eksik olması: Görüşmeden önce, şirket ve iş hakkında yanlış ve eksik bilgi toplamak, görüşmeci üzerinde; kötü bir izlenim uyandırır. Bu, sizin işle gerçekten ilgilenmediğinizi gösterir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12
eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.