İş başvurularınıza neden cevap alamıyorsunuz?

Eleman.net gibi insan kaynakları sitelerinden başvurduğunuz iş ilanlarından cevap alamıyorsanız bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan en önemlisi:

Güncellenmeyen Özgeçmişler: İnsan kaynakları sitesine özgeçmiş ekleniyor ve öylece bırakılıyor. Eleman adayı iş ilanına (İstanbul iş ilanı, Ankara iş ilanı, İzmir iş ilanı, …) başvuruyor ama bazı şirketler filtreleme yaparak uzun süre güncellenmemiş özgeçmişleri eliyor. Bu yüzden başvuru hiç görünmüyor.

Filtreleme Sistemleri: Yapılan başvurular iş ilanını veren firmalar tarafından İK sitesi sisteminde çeşitli paremetrelerle filtreleniyor ve sadece filtrelemeden geçen başvurular görüntüleniyor. ( Mesela 4 yıllık Üniversite  mezunu, İngilizce bilen, İzmir'de  ikamet eden, 30 yaşını geçmemiş, en az 3 yıl tecrübeli  bayan  Halkla ilişkiler uzmanı  aranıyor. Ama adaylar aranan şartlara dikkat etmeden başvuruyor. Gelen başvurular yukarıdaki özelliklere göre filtrelenip bu özelliklere uymayanlar hiç görülmeden devre dışı bırakılıyor. Böylece başvuru 300 kişiden 100 kişiye düşebiliyor.

Özgeçmişteki bilgilerin yetersizliği: Özgeçmiş bilgileri doldurulurken tam doldurulmuyor ve atlanan yerler olabiliyor. Ayrıca iş deneyimleri yazılırken (X Şirketi – Pazarlama – 3 yıl ) şeklinde kısa bilgiler yazılıyor. En basitinden o ilana başvuran çok sayıda pazarlamacı olabilir. Görüşmeye çağrılmanız için belirttiğiniz pozisyondaki deneyimlerinizi ve başarılarınızı belirtmeniz oldukça önemli. Bunu Okudunuz Mu?


Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş ya da CV ne olarak adlandırılırsa adlandırılsın işe başvuru kabul aşamasında yüz yüze görüşmeden daha etkili olduğunu inkar etmek artık gittikçe zorlaşıyor. Şirketler eleman seçimlerinde adayların öncelikle özgeçmişlerinde kendilerini nasıl ifade ettiklerine dikkat etmekte. Etkili ve diğerleri arasından sıyrılan bir özgeçmişin iş bulma sürecini hızlandırdığını söyleyebiliriz. Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş ne kadar işinize yarayacaksa, hatalarla dolu özgeçmişlerin kabul görmesinin de beklenmesi hayal olacaktır.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?