Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

Özgeçmiş hatalarıÖzgeçmiş ya da CV ne olarak adlandırılırsa adlandırılsın işe başvuru kabul aşamasında yüz yüze görüşmeden daha etkili olduğunu inkar etmek artık gittikçe zorlaşıyor. Şirketler eleman seçimlerinde adayların öncelikle özgeçmişlerinde kendilerini nasıl ifade ettiklerine dikkat etmekte. Etkili ve diğerleri arasından sıyrılan bir özgeçmişin iş bulma sürecini hızlandırdığını söyleyebiliriz. Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş ne kadar işinize yarayacaksa, hatalarla dolu özgeçmişlerin kabul görmesinin de beklenmesi hayal olacaktır.  Özgeçmiş hazırlarken yapılmaması gereken hataları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1. Bilgileriniz Gerçek Olsun

Sadece işe kabul edilmek amacıyla yalan yanlış bilgilerle doldurulmuş bir özgeçmiş iş yaşamında sıkıntının başlangıcı olacaktır. Tanıtım yazısı hikaye metni gibi değil, kişiliğinizi ve geçmişinizi özetleyen ufak bir giriş şeklinde olmalıdır. İş hayatınızda önemli deneyimler mutlaka özgeçmişinizde yer almalı ancak öğrencilik döneminizde ya da gençliğinizde çalıştığınız geçici işler işveren açısından pek kabul görmeyecektir. Deneyimleriniz ve yeterlilikleriniz konusunda gerçekçi ve net bilgiler her zaman daha etkili olacaktır.

2. Özgeçmiş Uzun Olmaz

Hiçbir işveren ve insan kaynakları uzmanı sayfalar dolusu bir özgeçmiş ile vakit kaybetmek istemez. Makul özgeçmiş uzunluğu en fazla iki sayfadır. Kendinizi daha kısa ifade etmeyi başarabiliyorsanız şanslısınız. Kullanılan font ise okunaklı olmalı. İtalik, harflerin birbiri içine girdiği bir özgeçmişi çözümlemeyi kim ister.

3. Dil ve İmla Kurallarına Uygunluk

Yazdığınız özgeçmişin birileri tarafından okunduğunu unutmayın. Anlatım ve imla kurallarına uygun, akıcı hazırlanmış özgeçmişler adaylar arasında öne çıkmanızı sağlayacaktır. Ayrıca unutmayın ki kullanılmayan bir virgül, nokta çoğu zaman cümlenin yanlış anlamlara gelmesine neden olur.

4. Fotoğraf Önemli

Fotoğraflı CV’lerin fotoğrafsızlara göre daha çok dikkat çektiği gerçeğini atlamayın. Tabi fotoğrafınız da CV’de kullanılmaya uygun olmalı. En ideali doğru ışıkta çekilmiş vesikalık fotoğraf seçmektir. Çok eğlenceli bir insan olabilirsiniz ama yamaç paraşütü yaparken çekilmiş fotoğraflı özgeçmiş sadece komik olacaktır ve anında rafa kalkacaktır. Tabi ki iş başvuru yaptığınız işletme adrenalin tutkunlarının ortak adresi değil ise.

5. Referanslarınızı Doğru Seçin

Hiç başvurulmadığını düşünseniz de yanıldığınız bir konu referanslarınız olacaktır. İş yaşamına uygun referanslar verin. Unutmayın, dijital dünyada kişiler hakkında bilgi sahibi olmak artık eskisi kadar zor değil.

6. Hobilerinizi Abartmayın

Klasik hale gelen hobilerden uzak durun. Müzik dinlemek, kitap okumak, yemek yapmak gibi hobiler artık ilgi çekmemekte. Varsa daha değişik ilgi alanlarını CV’nize ekleyebilirsiniz. Örneğin paraşütle atlamak, seyahat etmek, ahşap oymacılığı gibi ilgi çekici hobileriniz yoksa o alanı boş bırakabilirsiniz.

7. Her Konuda Bilgi Sahibi Olmak Zorunda Değilsiniz

Aynı anda Word, Excel, Photoshop, Illustrator gibi programları mükemmel kullanmanızın söz konusu olmadığını herkes biliyor. Abartmayın, kendinizi kanıtlamak için önünüzde uzun bir zaman olacak.

8. İletişim Bilgileriniz Güncel Olsun

Özgeçmişinizi hazırlarken iletişim, ikamet ve e-mail bilgilerinizin güncel olmasına dikkat edin. Ayrıca e-mailiniz mümkünse isim ve soy isimden ya da bunlardan türetilen adlardan oluşsun.

9. Word Değil PDF

Özgeçmişi Word dosyası olarak göndermek her zaman risk almakla eş anlama gelir. Siz de düzgün duran yazılar karşı tarafta birbirine girebilir. En iyisi risk almayın, dosyayı PDF olarak kaydedin.

Unutmayın, sade her zaman şıktır. Özgeçmişiniz sizin reklamınızı yapan ilk metindir ve kabul görmezse o uzun zamandır beklediğiniz muhteşem iş için görüşmeye çağrılma olasılığınız çok az olacaktır. Çoğu işyeri adaylarla birebir görüşme yapmak yerine, özgeçmişlerine göre tercih ettikleri kişileri kabul etmektedirler.  Özgeçmişinizi sürekli güncel tutarak iş arama sürecinizi daha etkin hale getirmek sizin elinizde. Bunu Okudunuz Mu?


En İddialı Pazarlamacılar Just Marketing'de Yarışıyor!
ODTÜ İşletme Topluluğu tarafından bu sene dokuzuncusu düzenlenecek olan Just Marketing pazarlama yarışması bu yıl 16-17 Nisan tarihlerinde yapılacak. Üniversite öğrencilerinin pazarlama konusundaki yeteneklerini en üst düzeye çıkarmayı ve öğrencilerle profesyonelleri buluşturmayı hedefleyen etkinlikte Eleman.net iletişim sponsoru olarak yer alıyor. Yarı finalde 20; finalde ise 10 takımın yarışacağı, Türkiye’deki her üniversiteden pazarlama konusunda bilgili ve yaratıcı gençleri bir araya getirmeyi hedefleyen Just Marketing’de 1’inci olan takıma Sabancı Üniversitesi’nde %100 burslu MBA, 2’inci takıma beş yıldızlı otelde üç günlük tatil, 3’üncü olan takıma ise festival bileti, ve katılan herkese sürpriz hediyeler verilecek.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?