Yeni Mezun Adayların Sık Yaptığı Kariyer Hataları

Bir çok aday iş ilanlarını gözden geçirmek ve teklifler değerlendirmek amacı ile mezun olmasına kısa süre kala özgeçmişlerini oluşturmaya başlıyor ancak tecrübesizliğin vermiş olduğu nedenler yüzünden hazırlanan hatalı özgeçmişler kariyer başlangıçlarını geciktirebiliyor. 
 
Yeni mezun adaylar; okudukları bölümler, stajlar veya kısa çalışma hayatlarına dair hazırladıkları kısır özgeçmişler, insan kaynakları departmanlarının kendileri ve yeteneklerini tam anlamıyla görmelerini engelliyor. Hiç iş veya staj deneyimi olmayan adaylar, okulda dahil olduğu projeleri yazabilir işe alımlarda yetkili kişileri, işi yapabileceğine ve sorumluluk alabileceğine dair bir önyazı ile ilgisini çekip mülakat aşamasına geçebilmeyi sağlayabilirler. 
 
Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken birkaç konu;
 
• Doğru iletişim adresleri.
• Mezun olduğu okul ve iş deneyiminde ters kronolojik sıra halinde yazma.
• Doğru ve ilgili kişileri referans olarak belirtmek.
• İş deneyimlerinde ki pozisyon ve görev tanımlarını açık, doğru ve kısa ifade edebilme.
• Doğru ve akıcı bir Türkçe kullanma, imla hatalarına dikkat etme.
• Özgeçmişinizde güncel ve kurumsal fotoğrafınızın olması.
• Başvurduğu pozisyona bağlı mutlaka özel kısa bir önyazı hazırlanması. 
 
 
Yanlış İş Alanlarına Yönelmek
 
Yeni mezun adayla okudukları bölümleri sevmediklerinde aynı şekilde işi de sevmeyeceklerini düşünüp mezun olur olmaz bölümleri ile alakasız, işi öğrenmek ve tecrübe edinmek için farklı mesleklere yönelebiliyorlar. Aslında burada olması gereken; mezun olduktan sonra kendi alanında kısa da olsa tecrübe sahibi olup gözlemlemek yada istediği farklı meslek ile ilgili kısa eğitim programlarına katılıp en azından bilgi sahibi olup kariyer planlamasında doğru kararı vermek. 
 
Tek bir alana yönelmektense kişinin kendisini geliştirmesi veya mevcut yeteneklerini değerlendirmesi kariyer yolculuğunun doğru şekillenmesine ve iş alanlarının artmasına neden olur.
 
Maddi İmkanlara ve Sosyal Haklara Odaklı İş Arama
 
Yeni mezun adayların yaptığı en büyük hatalardan biri; mülakat sırasında para beklentisini gereğinden fazla gündeme getirmeleridir. İnsan kaynakları yetkilisi bu beklentiyi sormadıkça dillendirmemeleri, beklentisinin altında bir ücret alacağını duyduğunda gereksiz tepkilerden kaçınılmalıdır. Adaylar ilk iş tecrübelerinde paradan ve sosyal haklardan çok deneyime odaklanmalı, iş hayatında ki dinamikleri öğrenmelerinin daha önemli olduğunu karşı tarafa yansıtmaları gerekir. 
 


Bunu Okudunuz Mu?


İş Hayatında Özgüven Sahibi Olmanın Yolları
Özgüven eksikliği sosyal hayatımızı olumsuz etkilediği gibi iş hayatımızıda olumsuz etkileyen bir etkendir. Özgüven eksikliği yaşayan kişiler kendilerini yeterince anlatamazlar. İş hayatında başarıya ulaşabilmek için karşımıza çıkan engelleri aşabilme gücüne ve özgüvene sahip olmamız gerekir. Özgüven sahibi kişi güçlü bir motivasyon ve gelişimcilik duygusu hisseder, dengeli bir şekilde işini geliştirir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.