Çalışanların İş Verimliliğini Arttıracak Tüyolar!

 

Yöneticilerin ve insan kaynakları departmanlarının üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biri; çalışan verimliliğini arttırma üzerine. Peki sürekli verimliliği arttırmak mümkün mü? Personel mutluluğundan taviz vermeden performansı nasıl arttırırız?  İşte Dünyaca ünlü firma yöneticilerinin günlük verimlilik uygulamalarını sizler için araştırdık.

Ekip Çalışması                                                                                                              

Michael Jordan’ın meşhur “Yetenekler oyun kazanır; ekip çalışması ve zeka ise şampiyonluk getirir.”  Sözü konuyu özetleyen cinsten aslında ancak biraz daha iş dünyasına uyarlayacak olursak; Çalışan verimliliğini arttırmanın en temel yolu, birbiri ile uyumlu, birbirini destekleyen güçlü bir ekipte yer almasıdır. Eğer ortada bir başarı varsa bu tek kişinin değil tüm ekibin başarısıdır. Yöneticiler kişilerin yeteneklerini iyi analiz ederek yetkinlikler vermeli ve başarılı bir görev dağılımı sayesinde problemleri çok daha hızlı çözüme kavuşturmalıdır. 

Aynı zamanda ekip çalışması size ve ekip arkadaşlarınıza güven, aidiyet ve bağlılık duygusu kazanırız Bu da motivasyonumuzu ve doğal olarak iş verimliliğimizin gücümüzü artırır.


Çalışma Koşulları ve Yan Haklar                                                                        

Günümüz dünyasında bir çalışanın özellikle işe girerken seçici olmasında ki sıralama çoğunlukla; alacağı maaş, kariyer olanakları, çalışma koşulları ve yan haklarıdır. İşletmelerin çalışanlara sağladıkları olanaklar ne kadar iyi ise verim de o kadar yüksek olacaktır. Çalışanların kullandığı ekipmanlar ve iş ortamı çalışanın odaklanmasına engel değil tam tersi motivasyonunun ve verimliliğinin artmasına neden olacaktır. Yöneticiler tarafından iyi belirlenen çalışma saatleri, masa konumlamaları, sosyal imkanlar, adrenalini arttırıp, dikkati arttıracak etkinlikler performansı üst seviyelere çıkaracaktır. 


Kariyer                                                                                                                                

Çalışanların verimini artırmanın en etkili yollarından biri de performansa dayalı ödüllendirme sistemidir. Çalışanın başarısı ne kadar ödüllendirilirse, çalışandan alınan verim de aynı oranda artacaktır.  Performansa dayalı oluşturulan bu sistemler, işletme içi rekabeti artıracağı gibi artan bu rekabetle birlikte çalışanların verimi de buna bağlı olarak pozitif bir ivme kazanacaktır.

 

 

Dünyanın her yerinde her yönetici kendi kişisel verimlilik programını oluşturuyor. Kimisine göre geç saatlerde verimliliği arttırmak mümkün iken kimisine göre ise günü en erken saatlerinde tamamen sakinken mümkün yani kişiye göre verimlilik faktörleri farklılık gösteriyor. Bu yüzden verimliliği arttırmak üzerine yapılan birçok uygulama, etkinlik, insan kaynakları çalışmaları herkeste aynı etkiyi bırakmayabilir. Bu yüzden en önemlisi kişilerin kendi motivasyon gücünü fark etmeleri gerektiğini bildiriyor.Bunu Okudunuz Mu?


Eleman.net İstihdam Endeksi - Nisan 2016
Eleman.net İstihdam Endeksi Şubat ayı işsizlik oranı öngörüsü %10.85; TUİK açıklanan işsizlik oranı %10.9 Geçen ay sizlerle paylaştığımız %10.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?