İş Yerlerinde Corona Virüs Önlemleri

İş Yerinde Corona Virüs Önlemleri

Dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de ilk corona virüs vakasının görüldüğünü açıkladı. Coronavirüs hızla yayılırken olası bir salgına hazırlıksız yakalanmak, en az virüs kadar büyük bir tehlike oluşturuyor. Basit önlemlerle korunma şansınızı artırabilir, yayılmasını önlemeye katkı sağlayabilirsiniz. Kişisel önlemlerle birlikte iş yerlerinde de çeşitli önlemler alınması, gerekli hazırlıkların yapılması gerekiyor. Bu süreçte neler yapılmalı, neler yapılmamalı konusunda uzmanlar tarafından paylaşılan bilgileri ve bu süreçte önlem alan firmaların hangi önlemleri aldıklarını sizlerle paylaşmak istedik.

El hijyeni hakkında bilinmesi gerekenler...

El Hijyeni Corona

· Virüse yakalanmış ya da koronavirüs şüphesi taşıyan kişilerle aranıza mesafe koyun. Uzmanlar bu mesafenin en az bir ila iki metre olması gerektiğini söylüyor.

· Ellerinizi düzenli ve özenli bir şekilde yıkayın. Ellerinizi en az 20 saniye süreyle bileklerinize kadar sabunlamayı ihmal etmeyin.

· Tokalaşma ve kucaklaşmalardan kaçının.

· Kendinizi koruyacak bazı basit önlemleri refleks haline getirin. Örneğin asansör düğmesine ya da elektrik düğmelerine parmağınızın ucu yerine dirseğinizle basın.

· Aynı şekilde ellerinizi yüzünüze sürmeyin, başkalarının yüzünü ellemeyin. Özellikle de parmaklarınızın göz, ağız ve burnunuzla temas etmesinden kaçının.

· Gerekirse eldiven kullanın. Eldivenlerinizi her gün yıkamayı ya da değiştirmeyi ihmal etmeyin.

· Elinize değil kol dirseğinizin iç kıvrımına doğru hapşırın.

Maskeye gerek var mı?

Corona Virüs Maske

· Kalabalık yerlerden, büyük etkinliklerden mümkün olduğunca kaçının.

· Kullanılmış kağıt mendilleri derhal çöpe atın. Çöpün kapaklı olması korumayı artıracaktır.

· Burun ve ağzı kaplayan maskelerin sağlıklı kişiler açısından pek bir koruyucu etkisi bulunmuyor. Nefesteki nem maskeye geçiyor ve maske nemden dolayı daha 20 dakika geçmeden bariyer özelliğini yitiriyor. Maske kullanımı sağlıklı vatandaşlar değil, tıbbi personel açısından önem taşıyor.

Salgına hazırlık

Corona Virüs Tedbirler

· Virüsün kitlelere yayıldığı gerçek bir salgın durumunda alınması gereken tedbirler de bulunuyor. Bu tür bir durumda günlük yaşamı kısıtlayıcı önlemler alınması ya da darboğaz yaşanması da olasılık dahilinde.

· Acil bir durumda birkaç haftayı evde geçirmenize yetecek stoklamaları yapın.

· Reçete gerektiren önemli ilaçlar kullanıyorsanız ya da ihtiyaç duyabileceğiniz reçeteli ilaçlar varsa bir aylık bir stoku evinizde bulundurmakta fayda var.

· Bozulmayacak dayanıklı gıda ve erzak temin edin.

· Olası bir salgına çevrenizdekilerle, komşularınız ve akrabalarınızla birlikte hazırlanın. Bu hem birliktelik hissini güçlendirecek hem de daha iyi organize olmanızı sağlayacaktır.

İş yerinde dikkat edilmesi gerekenler:

Ofiste Corona Önlemleri

· İşverenin evden ya da ofis dışından çalışma olanaklarını şimdiden araştırması önem taşıyor. Özellikle de hasta ya da riskli çalışanların mümkün olduğunca evden çalıştırılması, virüsün yayılmasını önlemek açısından önemli. Öksürük ya da nefes darlığı gibi solunum yolu hastalığına dair belirtiler gösteren çalışanların derhal diğerlerinden ayrılması ve eve gönderilmesi gerekiyor.

· İş yerinde bürolara temiz hava akışının sağlanması, klimaların filtrelerinin değiştirilmesi de büyük önem taşıyor.

· İşverenin çalışanların el hijyeni için sabun, kağıt havlu, bilgisayar klavyesi dezenfektanı gibi malzemeleri hazır bulundurması, yüzeylerin düzenli temizliği ihmal edilmemeli.

· Kendisi sağlıklı da olsa evinde koronavirüs teşhisi konmuş biri bulunan çalışanların durumdan işvereni derhal haberdar etmesi gerek.


HANGİ FİRMALAR NE ÖNLEM ALDI?

Sağlık Bakanlığı uygulamalarına ek olarak Türkiye'nin en büyük holdinglerinden KOBİ'lerine kadar yüzlerce şirket de kendi bünyelerinde önlemler almaya başladı.

YURT DIŞINDA ERTELEMELER BAŞLADI

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan ise şirketlerinde şu an için normal akışın devam ettiğini, ancak yurt dışı müşteri tarafında ise ötelemelerin yaşanmaya başladığını söyledi. Gürcan, "Sektörümüzde mümkün olduğunca işlerimizi ofisten hallediyor, gerek kalmadıkça seyahatten kaçınıyoruz" açıklamasında bulundu.

OSB'DEN CORONA VİRÜS TOPLANTISI

İkitelli OSB de kurum çalışanlarının sağlığına yönelik tehditleri gidermek ve önlem almak amacıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp ve İş yeri Hekimi Dr. Şeyhmus Aydın tarafından verilen eğitimde; virüsün bulaşma evresi, tedavi süreci ve iş yerlerinde alınacak önlemler hakkında bilgi verildi.

Çalışanlara zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri konusunda tavsiyede bulunuldu. İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Aydın, "Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği bizim için çok önemli. Bu nedenle kötü bir durum karşısında önlem almak adına bu bilgilendirme toplantısını yapma gereği duyduk" diye konuştu.

ŞAHİNLER, KALABALIK TOPLANTILARI AZALTTI

Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Fransa, Bulgaristan ve Mısır'da üretim noktaları bulunan Şahinler Holding virüse karşı önlem alanlardan. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin corona virüse karşı aldıkları önlemleri şöyle sıraladı:

"Öncelikle çalışanlarımıza servis imkanı sunduk. Kalabalık yerlere girmemeleri konusunda uyarıyoruz. Ayrıca kalabalık olduğu için fuar ve benzeri organizasyonlara katılmıyoruz. Çok acil değilse uçakla seyahatlerden kaçınıyoruz. Bunun yanı sıra kendi aramızda 40-50 kişilik toplantılar yerine 3-4 kişilik toplantılar yapmaya başladık."

KALE GRUP, SEYEHAT KİTİ UYGULAMASI BAŞLATTI

Bünyesinde 5 bini aşkın çalışan bulunan Kale Grubu, Çin dışında Uzak Doğu bağlantılı tüm iş seyahatlerini erteledi. Toplantıları mümkün olduğunca video konferans yöntemiyle gerçekleştiren grup, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı zorunlu seyahatlere katılmak zorunda kalan çalışanları için havaalanlarında, uçuş sırasında, kalabalık ortamlarda vb. kullanılmak üzere "seyahat kiti" uygulaması başlattı.

MAZDA'DAN HER MASAYA DEZENFEKTAN

Japon otomotiv markası Mazda'nın Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Tamer Atsan, genel olarak yurt dışı toplantılarını ve eğitimleri iptal ettiklerini söyledi. Çok zorunlu haller dışında yurtiçi seyahatlerde uçak kullanmadıklarını söyleyen atsan, "Halihazırda ofiste çalışmaya devam ediyoruz ancak şirket içinde hijyen kurallara tüm ekibin uymasını istiyoruz, herkesin masasına özel olarak dezenfektan dağıtıldı ve sık sık ellerimizi dezenfekte ediyoruz" dedi.

FORD OTOSAN SEYEHATİ SINIRLADI

Türkiye'nin en büyük otomotiv şirketleri arasında yer alan Ford Otosan da diğer şirketlerde uygulanan tedbirleri uygulamaya sokmuş. Şirketin Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Biz de kendi içimizde seyahat ve hijyen ile alakalı önlemler uygulamaya soktuk. Panik yapacak bir şey yok ancak önlem almak gerekiyor" dedi.

İSTANBUL AVM KRİZ SENARYOLARI HAZIRLADI

İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, Türkiye'de henüz görülmediği için şu anda hem mağaza hem de AVM bazında virüs konusunda sadece bilgilendirme eğitimi verdiklerini aktardı.

Yine Türkiye'de henüz enfeksiyonun görülmemesi nedeniyle tüm AVM bazında dezenfektasyona başlamadıklarını söyleyen Baştürk, "Ancak enfeksiyonun Türkiye'de ortaya çıkması ve yayılmasına bağlı olarak çeşitli seviyelerde kriz senaryoları hazırladık. Ayrıca virüsün ortaya çıktığı bögelerde çalışan temizlik şirketiyle çalışıyoruz. Onların da bu alanda oluşan deneyimlerinden faydalanacağız" diye konuştu.

RENAULT VİDEO KONFERANSLARI ARTIRDI

Fransız otomotiv şirketi Renault, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de virüse karşı önlemler başladı. Renault Mais Türkiye yetkilileri, şirkette yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin minimum seviyeye indirildiğini ifade etti. Şirkette corona virüse önlem olarak ayrıca uluslararası toplantıları video konferans yöntemi ile gerçekleştirdiklerini belirtti.

PEUGEOT'DA EN UFAK RAHATSIZLIĞA İZİN

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, şirkette yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin iptal edildiğini açıklayarak, "Yurt içi seyahatler araba ile gidilecek mesafeler için zorunluluk hallerinde yapılıyor. Şirket içi çok yoğun hijyen önlemleri alındı. En ufak rahatsızlığı olan personelin evden çalışmasına izin veriliyor" dedi.

EKOL LOJİSTİK'TEN MASKE VE ELDİVEN

Ekol Lojistik, aldığı önlemlerin bazılarını şu şekilde sıraladı: "Çalışma ortamlar ile ortak alanlarda dezenfeksiyon ve temizlik sıklığı artırıldı.

Çalışma ortamlarının sık sık doğal havalandırma ile havalandırılması sağlandı. Ortak alanlarda el dezenfektanlarının sayısı artırıldı. Tüm çalışanlara sahalarda, corona virüs toolbox eğitimleri verildi. İş yeri hekimlerimizin verdiği yasal sağlık eğitimlerinin devamında corona virüs başlığına da yer verildi. Gümrüklü depolarda maske ve eldiven temini başlatıldı. Bulaşıcı grip rahatsızlığı olan personellere istirahat, şoförlere maske ve eldivenler verilmeye başlandı."

YAN SANAYİCİDE TOKALAŞMA YASAĞI

Türkiye'de üretim yapan yabancı otomotiv yan sanayi firmasından birinin yöneticisi virüs konusunda aldıkları önlemleri şöyle aktardı:

"Öncelikli olarak tüm iş seyahatleri iptal edildi. Bu hafta İspanya'da olmam gerekiyordu. Tüm toplanırlar Skype üzerinden yapılacak. Bilgisayar ekran koruyuculara virüs ile ilgili dikkat edilmesi gereken uygulamalar yüklendi. Bu hafta içinde önlem ve uygulama detayını içeren çalışanlara el broşürü, WC'lere afiş ve fabrikada 3 noktaya pankart asıyor olacağız. 3 haftadır tokalaşma yasaklandı. Pek çok yere dezenfektan eklendi. Ofislerin temizliğine masaların silinmesi gibi dezenfektan ile uygulama eklendi. Özel aracı ile gelen çalışan sayısında artış yok. 30 kişi üzerinde katılımcı içeren toplantılara yasaklandı."

BETA KİMYA'DA YURT DIŞI SEYAHAT ÖZEL İZNE BAĞLANDI

Kimya sektöründe merkezi yurt dışında olup da Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerde nisan ayı sonuna kadar özel veya iş ile ilgili yurt dışı yasağı olduğu duyumunu aldıklarını bildiren Beta Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kendi şirketlerinde ise özel izin ile yurt dışı seyahate izin verildiğini belirtti.

Yurt dışı seyahate çıkmak zorunda kalan iki çalışanlarına ise hali hazırda özel ev izni verildiğini aktaran Pelister, "Arkadaşlarımızın evden çalışma durumu 14 gün boyunca da devam edecek. Aslında bu arkadaşların testleri de yapıldı ve temiz çıktılar biz yine de bu önlemi doğru buluyoruz" açıklamasında bulundu.

VAKIF KATILIM İŞ YERİ TEMİZLİK SIKLIĞINI ARTIRDI

Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin ise Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarını rehber edinerek haftalar önce corona virüs hakkında broşürler, yönergeler ve alınması gereken tedbirleri tüm personel ile paylaştıklarını söyledi.

Ayrıca iş yeri hekimleri tarafından bilgilendirmeler yapıldığını aktaran Kemal Şahin, "Bu dönemde sık sık el yıkamak, öpüşme ve tokalaşmadan kaçınılması, gribal enfeksiyon geçirenlerin kalabalık ortamlardan uzak durması, başkalarına bulaştırmamak için maske kullanması gibi tedbirlerin önemine özellikle dikkat çekildi. Ayrıca iş yerimizin dezenfektasyon işlemlerindeki sıklık artırılmış, tüm katlarda personelimizin kullanımı amacı ile dezenfektan malzemeleri alındı" açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: Yeniçağ, SözcüBunu İzlediniz Mi?


Liderlik Özelliklerimizi İş Görüşmesinde Nasıl Gösterebiliriz?
Liderlik başkalarının davranışlarını etkime sanatıdır. Başvurduğumuz pozisyonun gerektirdiği özelliklerden biri de liderlik ise, bu noktada sorulabilecek sorulara hazırlı olmakta fayda var. İnsan Kaynakları Müdürü Jülide Erdal Üngör, liderlik vasıflarımızı karşı tarafa aktarmamıza olanak sağlayacak bu sorulara verilmesi gereken cevapları anlatıyor. Liderlik özelliklerimizi iş görüşmesinde nasıl gösterebiliriz? .

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?