Çalışanlarınızı Kırmadan Kötü Bir Haber Vermenin 4 Yolu

Çalışanlara Kötü Haber Vermenin 4 Yolu

İş dünyasında zaman zaman, her ne kadar istemeseniz de çalışanlarınıza kötü haberler vermek zorunda kalabilirsiniz. Karşı taraf için oldukça üzücü olabilecek bu haberleri vermek İK departmanı ya da yöneticiler olarak sizin göreviniz ve sorumluluğunuzdur. Bu durum oldukça zorludur ama bir yandan da yapmak zorundasınızdır. Şirket içerisinde çalışanınıza kötü haber vermeden önce bunun neden kaynaklı olduğunu söylemelisiniz. Bundan dolayı yönetici - çalışan ilişkisini iyi analiz etmelisiniz. Kurum içerisinde gerekli mesafeyi ve saygıyı sağladıktan sonra zaten yüksek bir ihtimalle başarılı olacaksınızdır. Çalışanlarınızı kırmadan kötü haber vermenin yollarına bakalım.

Davranış değişikliklerini ölçün

Çalışanlarınıza verdiğiniz bir haberden sonra onun nasıl durumda olabileceğini önceden kestirmek için nasıl tepki vereceğini tahmin etmelisiniz. Bunun için de daha önceden yaptığı yanlış bir davranış ya da hareketten sonra yaptığınız uyarı sonucunda kendisindeki değişime dikkat etmelisiniz. Tavırlarındaki, size karşı duruşunda nasıl bir değişim oldu? Bu değişim olumlu yönde ise yaptığı hatanın farkına varmıştır. Eğer bu davranışları olumsuz bir şekilde ise ona kibar bir dilde kötü haberi verebilirsiniz. 

Bir çalışanınızı özel bir sebepten dolayı işten çıkarmanız gerekiyor ise ona durumu anlatarak bu haberi verebilirsiniz. Nedenlerini açıklamak ve açık iletişim kurmak her zaman faydalı olacaktır.

Saygınlığınızı koruyun

Bir haberi verirken ve verdikten sonra aranızdaki saygının ve davranışların değişmemesi için ona bu haberi nazik bir dilde açıklamanız gerekir. Haberin kötü olduğunu sert bir dil ile açıklarsanız karşı tarafın da tepkisi yüksek ihtimalle sizin tepkinize yakın olacaktır. Aranızdaki iş ilişkisinin ve dengenin bozulmaması için saygınlığınızı korumanız gerekir. Bunun için de tüm saygınlığınızı ve görevinizin verdiği sorumluluğu göz önüne alarak kötü haberi vermelisiniz.

Metanetinizi koruyun

Karşı tarafın psikolojik durumunda yüksek ihtimalle ani bir çöküş olacaktır. Ona karşı metanetinizi koruyun. Üzgün olduğunuzu doğrudan ona iletmemelisiniz. İlettiğiniz durumda karşı tarafta da, sizde de bir çöküş olacaktır. Kişiye bu haberi verirken mimiklerinize ve hareketlerinize de dikkat etmelisiniz. Tüm beden diliniz ve söylemlerinizle sakin olmalı ve bunu karşınızdaki kişiye de bir şekilde yansıtmalısınız.

Durumu açıklarken liderlik vasfınızı kaybetmemelisiniz

Bir çalışanınıza kötü bir haber verirken bunun işle ilgili bir durum olduğunu, onun kişiliğine doğrudan bir saldırı olmadığını hissettirmelisiniz. Bunu yaparken de sahip olduğunu yönetici ve liderlik özelliklerini kullanmalı ve her daim iş çizgisinden çıkmadan hareket etmelisiniz. Verdiğiniz haberin içeriğine göre duygularınızı ifade etmenizde bir sakınca yok ancak bunun da dengesini çok iyi kurmalı ve lider olmanın tüm sorumluluğu üstlenecek şekilde davranmalısınız.Bunu Okudunuz Mu?


Yeni Başlanan İşte İlk Gün
Özgeçmiş hazırlama, yoğun geçen iş görüşmelerinin ardından sonunda istediğiniz işe girdiniz. Hayatınızda yeni bir güne başlıyorsunuz. Bundan sonra yapmanız gereken, yarattığınız ilk olumlu izlenimi devam ettirerek işinizde kendinizi kanıtlamak ve başarılı olmaktır. Yeni başlanan işte ilk gün heyecanlı ve stresli geçebilir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?