facebook
  1. Teta Danışmanlık
  2. Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen)

Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen)

Teta Danışmanlık

Teta Danışmanlık firmasının aktif ilanlarına veya diğer Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen) ilanlarına göz atabilirsiniz.

Teta Danışmanlık Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen) ilanı için başvuru süresi dolmuştur.

Diğer Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen) ilanlarını inceleyebilirsiniz veya iş ilanları sayfasından tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İş İlanlarını Görüntüle Özgeçmiş Oluştur

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 3217678


Kadın veya Erkek 20 - 35 arası No: 3217678 Kişi Sayısı: 2 Tam Zamanlı

5,000 TL

Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen) Ankara Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen) Dış Ticaret E-Ticaret Satış Danışmanı


Çağrı Merkezi Elemanı Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi elemanı hizmet veya ürün satışı yapan firmalarda bilgi ve destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişidir.

Firmaların müşteri iletişiminde kritik bir konumdadır. Müşteri sorunlarını ve geri bildirimlerini iyi bir dinleyici olarak dinlemek, müşteri isteklerini tespit etmek ve sorun yaşayan müşterilere çözüm önerileri oluşturmak çağrı merkezi elemanının başlıca görevleridir.

Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda başarılı, pozitif ve kibar yapıdaki kişiler bu meslek grubu için uygundur. Lise mezunu olmak bu alanda çalışmaya başlamak için yeterlidir.

Teta Danışmanlık

Aradığınız "Çağrı Merkezi Personeli (Çince Bilen) " İlanını Hemen Bulun!

350 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?