Konsantrasyon Bozukluğu Nedir?


Konsantrasyon bozukluğu nedir?

Konsantrasyon, çevrenizde olan belirli bir şeye veya belirli bir göreve odaklandığınız ve bu nedenle çevrenizdeki diğer şeylere dikkat etmediğiniz (veya daha az dikkat ettiğiniz) bir süreçtir. Bu nedenle "konsantrasyon nedir?" ya da "konsantrasyon ne demek?" sorularının diğer bir yanıtı "belirli bir duruma odaklanmak" olarak da verilebilir. Literatürde, seçici, odaklanmış, bölünmüş veya sürekli dikkat gibi farklı konsantrasyon veya dikkat biçimleri arasında bir ayrım vardır. Bu süreci etkileyen faktörler de çok çeşitlidir. "Konsantre olmak" da aynı anlama gelir. Dikkat dağınıklığı söz konusu olduğunda pek çok kullanıcının merak ettiği "Konsantre ne demek?" diğer bir sorudur. Çünkü konsantre birçok alanda kullanılan bir kelimedir. Ancak temelde bilinçli ve tek bir şeye odaklanmış dikkat anlamına gelir. Konsantrasyon, bir kişinin dikkatini ne kadar süreyle yoğun bir şekilde tek bir göreve odaklayabildiğini gösterir. Ancak bir yetişkin olarak ofiste veya evde çalışırken daha iyi konsantre olmayı öğrenmek gerekir.

Konsantrasyon bozukluğu ise farklı dikkat biçimleriyle ilişkilidir, birçok derecede ortaya çıkar. Örneğin bir işe aşırı odaklanıp çevrede olan bitene duyarsız kalabilir ya da genel anlamda konsantrasyon problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü odaklanma sorunu kişiden kişiye çok farklı olabilir. Konuya veya çalışma görevinize ne ölçüde odaklanabileceğiniz ve dikkatinizi ne ölçüde etkin tutabileceğiniz, genellikle çalışma başarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle odağınızı artırmanız ve iş yerinde çalışmalarınızın olumsuz etkilenmemesi için konsantrasyon artırma yöntemlerine başvurmalı ve konsantrasyon bozukluğu egzersizleri yapmanız gerekebilir. Gelin konsantrasyon bozukluğu nedir? ve konsantrasyon eksikliği için ne yapmalı? konularını birlikte inceleyelim.

Konsantrasyon Bozukluğu İş Yerinde Verimliliğinizi Nasıl Etkiler?

Konsantrasyon bozukluğu ya da ADHD nedir? insanların bir kısmında görülen bu durum, dikkat eksikliğidir. Ancak beraberinde hiperaktivite bozukluğu da eşlik edebilir. Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu, dikkati yoğun bir şekilde bir şeye veya birine çekmekte ciddi sorunlar yaşamak anlamına gelir. Bazı kişilerde konsantrasyon yeteneği iyi gelişmemiştir ve uyaranlar konsantre olmak için gereğinden fazla da olabilir. Bu nedenle konsantrasyon bozuklukları üç kategoriye ayrılabilir:

 • İlk kategori, yalnızca çok kısa bir süre konsantre olabilen kişileri içerir. Ancak bu kısa sürede konsantre olmak iş verimliliğini etkilemeyebilir.

 • İkinci kategori dikkati kolayca dağılan kişileri içerir. Bu da çalışmak için uygun olmayan ortamlarda daha çok meydana gelen bir dikkat bozukluğudur.

 • Üçüncü kategori ise verimli bir şekilde konsantre olamayan kişilerden oluşmaktadır. Bu tür bir durum söz konusu olduğunda işinize konsantre olamaz ve çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu kategorilerden de anlaşılacağı üzere konsantrasyon sorunu iş verimliliğini ve çalışmaların kalitesini bir hayli düşüren bir sorundur. Özellikle iş yerinde dikkatinizi dağıtacak gürültü, yetersiz ya da fazla ışık kaynağı, konforsuz çalışma ortamı söz konusu ise dikkatiniz daha kolay dağılabilir.

Konsantrasyon Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği belirtileri genellikle benzer olsa da kişiden kişiye ve uyarana göre değişebilir. Ancak dikkat dağınıklığı belirtileri konsantrasyon eksikliğini tespit etmek için oldukça önemlidir. Konsantrasyon problemi genellikle verilen işi ve görevi zamanında tamamlayamama gibi sorunların nedenlerinden biridir. Bu sebeple iş süreçlerinizi ve verimliliğinizi de etkiler. Diğer konsantrasyon bozukluğu belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

 • Gün içinde olan biten her şey daha flu gelir ve rüya gibi hissedilir.

 • Genellikle zihninizde veya gerçek hayatta çok fazla işle meşgul olamazsınız.

 • Ayrıntılar sizi çok fazla meşgul ettiği için genel bakışı kaybedersiniz.

 • Dış uyaranlar tarafından kolayca dikkat dağılır, aynı zamanda düşünceleriniz karmaşıklaşabilir.

 • Dış uyaranlara yanıt verme süresi daha uzundur.

 • Doğrudan konuşulduğunda bile dinlemiyor gibi görünebilirsiniz.

 • Talimatları gerektiği gibi takip edemeyebilir ve yükümlülüklerinizi gerektiği gibi yerine getiremeyebilirsiniz.

 • Ders çalışırken ve çalışmalarınızı organize ederken sorunlar yaşayabilirsiniz.

 • Günlük aktivitelerde bile çoğu zaman unutkanlıklar meydana gelebilir.

Bu da ilginizi çekebilir: Çalıştığınız Saatlerde Verimliliğinizi Nasıl Artırırsınız?

Konsantrasyon Bozukluğu Nedenleri

Konsantrasyon Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Son derece konsantre olmanızı gerektiren bir şey üzerinde çalışırken konsantrasyon sorunlarınız olduğunu fark edebilirsiniz. Düzgün odaklanamamak çoğu kişinin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Elbette, yorgun olduğunuzda veya gürültülü bir ortamda olduğunuzda herkes bazen konsantre olmakta zorlanır. Bu nedenle sebebini açıkça anlıyorsanız ve bu ara sıra başınıza geliyorsa endişelenmeniz gerekmez.

Unutkanlık ya da duyma problemlerinin altında yatan sebep ADHD olabilir. Çünkü unutkanlık sebeplerinden biri de dikkat dağınıklığıdır. Bu nedenle konsantrasyon bozukluğu birçok şekilde anlaşılabilir. Ancak kesin bir tanı için doktorunuza başvurmanız ve muayene, konsantrasyon testi gibi farklı uygulamalar gereklidir. Genellikle dikkat ve konsantrasyon bozukluğunu anlamak için belirli sorular yöneltilir. Bu sorular ise şöyle sıralanabilir:

 • Son zamanlarda dikkatiniz çok kolay dağıldı mı?

 • Dikkatinizi dağıtamıyor veya dikkatinizi toplayamıyor musunuz?

 • Bir konuda genel bakış ve düzeni korumakta sorun mu yaşıyorsunuz?

 • Her zamankinden daha unutkan ve kaotik misiniz?

Her şeyden önce muhtemelen herhangi bir odak problemini iş yerinde fark edersiniz. Kendinizi hiperaktif hissedebilir ve bu nedenle işinizi düzgün ve hızlı bir şekilde bitirmekte zorlanabilirsiniz. Bir görevin ya da çalışmanın hızlı bir şekilde bitmesi gerekir, ancak tam olarak odaklanmayı başaramayabilirsiniz. Bu tür sorunların dereceleri farklı olsa da çözüm süreçleri benzerdir. Bu nedenle özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığına ne iyi gelir sorusu sık merak edilen konulardan biridir. Çocuklarda bu probleme hiperaktivite daha fazla eşlik ettiğinden anlaşılması daha kolay hale gelebilir. Ancak her zaman bir uzman görüşü alınmalı ve belirlenen tedavilere göre ilerlenmelidir.

Konsantrasyon Bozukluğu Nedenleri

Konsantrasyon bozukluğu nasıl giderilir? sorusundan önce yanıtlanması gereken konsantrasyon bozukluğu neden olur? ya da odaklanmayı güçleştiren etmenler nelerdir? gibi sorulardır. Çünkü öncelikle sizi meşgul eden, konsantre olmanızı güçleştiren durumun ortadan kaldırılması gerekir. Çünkü konsantrasyon sorunları, depresyon, ilişki sorunları veya tükenmişlik gibi altta yatan bir nedenden kaynaklanabilir. Genellikle, altta yatan bu sorun tedavi edildiğinde konsantre olma zorluğu ortadan kalkar. Menopoz veya hamilelik sırasındaki gibi hormonal değişiklikler de beyninizin işleyişini ve konsantre olma yeteneğinizi etkiler. Ek olarak, azalan beyin fonksiyonu konsantrasyon sorunlarına neden olabilir. Bu, beyin dokusuna giden kan akışının bozulmasından kaynaklanır. Obezite, diyabet, sigara, stres ve ileri yaş gibi belirli faktörler beyin dokusuna zayıf kan akışı riskini artırır.

Çalışanlar Neden İş Yerinde Konsantre Olmakta Zorlanır?

İş yerinde çalışmakta zorlanıyor ve dikkat dağınıklığı nasıl geçer gibi konular üzerinde oldukça fazla düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü ofis ortamı çok fazla uyarana sahiptir. Örneğin ofisteki konsantrasyon problemlerinin en büyük sebebi gürültüdür. Sohbet eden iş arkadaşlarınız, telefon görüşmeleri ve cihaz sesleri odağınızı kaybetmeniz için yeterlidir. Gürültüye ek olarak, ofiste konsantre olma becerinizi etkileyen daha fazla çevresel faktör vardır. Örneğin telefonunuz, iş yerinizin yanındaki işlek cadde veya sohbet etmek isteyen iş arkadaşınız çalışmalarınıza devam etmenizi zorlaştırabilir. Tabii ki konsantrasyon sorununun başka nedenleri de olabilir. Yaklaşan iş teslim tarihleri, performans kaybı, özel bir durum, büyük bir olay veya tıbbi durumlar da konsantre olma yeteneğinizi etkileyen konular arasındadır. Sonuç olarak düşüncelerinizi düzene sokmak ve en iyi şekilde odaklanmak oldukça zordur. Bu aşamada dikkat dağınıklığı için ne yapmalı, dikkat eksikliği nasıl giderilir konularına ağırlık verebilir ve bir uzman eşliğinde çözüm yöntemlerini uygulayarak dikkatinizi artırabilirsiniz.

Konsantrasyon bozukluğu çözüm önerileri

İşlerinize Konsantre Olamadığınızda Yapmanız Gereken 5 İpucu

Konsantrasyon sorunlarına neden olan bazı faktörler üzerinde hiçbir etkiniz yoktur. Ancak değiştirebildiğiniz etkenler için harekete geçebilir ve dikkatinizi artırmak için bazı ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Örneğin gürültü kirliliğini ve dikkat dağıtıcı şeyleri önleyebilir, iyi bir uyku ve beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Uyku problemi de dikkat dağınıklığının hem ana sebeplerinden hem de sonuçlarından biridir Bu nedenle "uyku problemi nasıl çözülür?" sorusunun dolaylı olsa da bir yanıtıdır. Dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kalktığında uyku problemleri de kaybolabilir. Bununla birlikte doğru ipuçları ile konsantrasyon kaybını kolayca aşabilirsiniz. Sıkça sorulan konsantrasyon nasıl artırılır? sorusu uyaranlara bağlıdır, ancak temelde daha dikkatli olmanızı sağlayan çözümler de vardır. Konsantre olma becerinizi geliştirmek için kendi başınıza uygulayabileceğiniz bazı ipuçları ve alıştırmalar:

 1. Örneğin bir gündem ve yapılacaklar listeleri aracılığıyla gününüzü önceden planlayın. Böylece her bir iş için bir süre belirlemiş olursunuz ve plana sadık kaldığınızda iş süreçleri de daha kolay tamamlanır. Her bir tamamlanan iş motivasyonunuzu artırır.

 2. Arada bir mola vermek huzur ve genel bakış sağlar. Mola sayesinde dağılmış dikkatinizi toparlayabilir ve çalışmalarınıza daha rahat bir başlangıç yapabilirsiniz.

 3. Rahatlamak için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan ve iyi uyuduğunuzdan emin olun.

 4. Beklentilerinizi düşük tutun ve her seferinde bir adım atın. Bu iş süreçleri ve ders çalışma konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Küçük hedefler, kolay tamamlanır ve bir diğerine başlamanız için motive eder.

 5. Gevşeme ve meditasyon tekniklerini öğrenin. Gevşemeye ek olarak meditasyon, düşüncelerinizi odaklamak için kendinizi eğitme fırsatı sunar.

Konsantrasyon Bozukluğu için Çözüm Önerileri

Konsantrasyon nasıl sağlanır? Çağın en büyük sorunlarından biri olabilir. Çünkü günümüz dünyasında herhangi bir işe konsantre olmak bir hayli zordur. Bu nedenle uyaranları ortadan kaldırmak da iyi bir çözümdür. Örneğin gürültülü bir ofiste çalışıyorsanız, gürültü önleyici bir kulaklıkla çalışmayı deneyebilirsiniz. Dikkat dağınıklığına ne iyi gelir? sorusunun altında yatan diğer nedenler ise fiziksel ve ruhsal kaynaklı olabilir. Bu tür durumlarda ise sorunun kaynağına inmek gerekir. Ancak konsantrasyon egzersizleri de iyi bir çözümdür. Bunun için zihinsel egzersizler yapabilirsiniz. Bu konuda yapılmış birçok konsantrasyon çalışma örnekleri mevcuttur. Örneğin fiziksel egzersizler de motive edicidir. Bunun yanı sıra konsantrasyon artırma göz ve beyin egzersizleri yaparak uyaranlara karşı daha duyarsız hele gelebilirsiniz.

Konsantrasyon Bozukluğu ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

Her yaş grubu için konsantrasyon bozukluğu söz konusu olabilir. “Bu nedenle çocuğum derslerinde neden başarısız, işlerimi neden zamanında teslim edemiyorum, konsantrasyonun yaşla alakası var mı ya da konsantrasyon eksikliği genetik bir sorun mu?” gibi farklı sorularla karşılaşmak mümkündür. Bu konuda merak edilen pek çok soru ise tedavi süreçleri ile alakalıdır. Çünkü dikkat dağınıklığının tedavisi mümkün olsa da uyaranlara bağlı olarak tekrar gelişmesi de olasıdır. Gelin konsantrasyon eksikliği konusunda en sık merak edilen sorular ve yanıtlarına birlikte göz atalım.

Konsantrasyon bozukluğu belirtileri

1. Konsantrasyon Bozukluğu Yaşlanmanın Normal Bir Parçası mı?

Yaşlılıkta konsantrasyon sorunları sık görülür. Yaşlandıkça, kan akışı giderek azalır. Bu, hafızanızda ve ayrıca konsantrasyonunuzda sorunlara neden olabilir. Beyne giden kan akışı optimal değilse beyin hücrelerine çok az besin ve oksijen taşınır. Bu da birden fazla uyarana yanıt vermenizi olumsuz etkiler.

2. Okurken Neden Odaklanmakta Güçlük Çekiyorum?

Okurken güçlük çekmenin ana nedeni gözlerde meydana gelen problemlerden kaynaklanabilir. Görüş sistemi düzgün çalışmadığında metin bulanıklaşabilir. Harflere konsantre olmak özellikle çocuklar için yorucu olabilir. Sorun ise gözlükle çözülebilir.

3. Konsantrasyon Bozukluğu için Tedavi Ne Zaman Yapılır?

Konsantrasyon tedavisi, dikkat dağınıklığının belirli bir süre içinde kendiliğinden kaybolmadığı zamanda ve tespit edildiği anda tedavi edilmesi gerekir. İlerleyen dönemlerde dikkat dağınıklığı derslerinizde başarısız olmanıza ve işinizi kaybetmenize neden olabilir.

4. Konsantrasyon Bozukluğunun Iyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Konsantrasyon sorunu çevresel faktörlerden kaynaklanıyorsa uyaranlar kaybolduğunda belirtiler de ortadan kalkar. Ancak psikolojik bir nedenden ötürü dikkat dağınıklığı yaşanıyorsa bu daha uzun sürebilir. Çünkü ADHD'nin altında yatan nedenin saptanması ve tedaviye başlanıp, tamamlanması çok daha uzun bir süreçtir.

5. Konsantrasyon Bozukluğu Tedavinin Sonuçları Kalıcı mıdır?

Konsantrasyon bozukluklarının bir çok nedeni olduğu için farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Gürültü nedeniyle yaşadığınız dikkat eksikliği kulaklıkla çözülür, ancak herhangi bir hastalık, travma gibi bir olay kaynağı zihinsel bir konsantrasyon problemi olduğu için farklı çözüm gerektirir. Fakat meditasyon gibi zihin rahatlatıcı teknikler öğrenir ve bu gibi uygulamaları hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, ortaya çıkan ADHD sorunlarını daha kolay çözebilirsiniz.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.