Resmi Tatiller Takvimi (2023)


Fiziki ve psikolojik rahatlama sağlayan tatiller, pek çok kişi için büyük önem taşır. Özellikle de yılın belli zamanlarına denk gelen resmi tatillerin herkesi ortak noktada buluşturması ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar. Çünlü resmi tatiller sayesinde iş, okul ve günlük hayatın mecburiyetlerinden bağımsız hareket edilebilir. Herkes bütünüyle kendine ait bir zaman dilimine sahip olur. Bu sebeptendir ki pek çok kişi “2023 yılında hangi tatil kaç gün?” diye merak eder ve bu doğrultuda planlama yapar. Beklenen resmi tatil günlerinin gelmesiyle de birlikte yapılan planlamalar için harekete geçilir.


 

Resmi Tatiller Takvimi (2023)

Devlet otoritelerinin okullarda ve kamu kuruluşlarında tatil ilan ettiği kısa süreli özel dönem, resmi tatil olarak adlandırılır. Kültürel, dini ve milli açıdan önem taşıyan bu günler aynı zamanda resmi tatil olarak da kutlanır. Yapılan kutlamalar hem tatil olduğu hem de önem taşıdığı için birçok kişiyi ortak noktada buluşturur. Resmi tatil olarak kabul edilen günler ise 1-5 gün arasında değişebilir. Bu nedenle her yıl hangi tatilin kaç yıl olduğu sorgulanır. Tatil günleri yasalar kapsamında belirlendiği için ilk paylaşım resmi kaynaklardan gelir. 2023 yılına ait takvimde yine resmi kaynaklar tarafında paylaşılmış ve belirginlik kazanmıştır. 2023 resmi tatiller takvimi de öncekiler gibi insanlara dinlenebilmesi için birkaç günlük zaman tanır. Bu birkaç günlük zaman kamu kuruluşları için tatil olur fakat özel sektörde durumu işveren belirler. Ayrıca sadece memurları kapsayan resmi tatil günleri, “idari tatil” olarak ifade edilir. Bazı işyerleri yarım veya tam gün mesai yapabilir. Ayrıca bazı işyerleri resmi tatillerde çalışan personeline çift mesai ücreti verir. Bu nedenle hem işveren hem de çalışan için resmi tatillerin kaç gün olduğu önemlidir.

2023 Resmi Tatil Takvimi

Dini bayramlar dışında kalan resmi tatiller her yıl aynı güne ve aya denk gelir. Hicri ve miladi takvim farkından dolayı dini bayramların başlangıcı her yıl 10-11 gün geriye atılır. Bu yüzden dini bayramlarda kaç gün resmi tatil yapılacağı değişebilir. Her şeye rağmen pek çok kişi, yoğun çalışma temposunun ardından dinlenebileceği ve kendine zaman ayırabileceği tatil günlerine sahip olur. Bu kapsamda devlet tarafından belirlenen resmi tatil takvimi şöyledir:

 • 1 Ocak Yılbaşı Tatili
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 28 Haziran-1 Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

2023 Yılında Hangi Tatil Kaç Gün?

Tatil planı yapmadan önce hangi resmi tatilin kaç gün olduğu bilmek gerekir. Böylece yapılan planlamalar kesinleşir ve resmi tatillerden maksimum verim alınabilir. Her yıl olduğu gibi bu sene de hangi tatilin kaç gün olacağı zaman kaybedilmeden açıklanmıştır. Milli ve dini bayramlarda ilan edilen tatil günü sayısı ise şu şekildedir:

 • 1 Ocak Yılbaşı Tatili 1 gün,
 • 21 Nisan Ramazan Bayramı 3,5 gün,
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1 gün,
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 gün,
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 1 gün,
 • 28 Haziran Kurban Bayramı 4,5 gün,
 • 15 Temmuz Demokrasi Bayramı 1 gün,
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı 1 gün,
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1 gündür.

2023’te Toplam Kaç Gün Resmi Tatil Var?

İnsanlar seyahat gibi planlamalar yaptığı için “2023’de toplam kaç gün resmi tatil var?” diye merak eder. 2023’de toplan 15 gün resmi tatil vardır. Bu sayı kimi kuruluşlara göre artabilir veya azalabilir. Fakat kamu kuruluşlarında açıklanan tatil sayısı değiştirilmez. Aynı şekilde okullarda da herhangi bir değişiklik olmaz. Bu sayede tatil için rezervasyon yaptırabilir veya size iyi gelecek deneyimler yaşayabilirsiniz. 15 günlük bir tatil sayesinde hem kendinize hem de sevdiklerinize bol bol zaman ayırabilirsiniz. Böylece bütün bir yılı monotonluktan uzak daha keyifli şekilde geçirebilirsiniz. Ayrıca resmi tatillerin; yıllık izinlerden, sömestr ve yaz tatilinden bağımsız olması ekstra avantaj sağlar.


 

Resmi Tatillerde Ne Yapabilirim?

Siz de “Resmi Tatillerde Ne Yapabilirim?” sorusu ile meşgul oluyorsanız çeşitli önerilerden destek alabilirsiniz. Farklı etkinliklerin ve planlamaların bu günlerde ağırlık göstermesi ise sizin için yeni bir aktivite fırsatı sunar. Öte yandan gezilecek ve görülecek yerler açısından zengin bir ülkede yaşamamız da çeşitli imkanlar sağlar. Bu yüzden resmi tatilleri en iyi şekilde değerlendirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Tarihi anlamda zengin olan bölgeler gezebilir veya bu gibi yerlere gezi düzenleyen turlara katılabilirsiniz
 • Bahçeli bir evde oturuyorsanız bahçenizi yeniden dekore edebilir ve yaşam alanınıza estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ya da saksılara rengarenk çiçekler dikerek evinizin iç ve dış köşelerine yerleştirebilir, güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz.
 • Arkadaş grubunuz veya aile üyeleriniz ile birlikte kamp yapabilirsiniz. Ülkemizde bunun için Altın Kamp, Hızır Kamp, Babakamp ve Akdeniz Camping gibi çeşitli alanlar bulunur.
 • Resmi tatiliniz güzel bir güne denk gelmişse bol bol dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle piknik yapabilir veya güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 • Geçmişten günümüze kültürümüzün bir parçası olan pazar gezmesine çıkabilirsiniz. Hem eviniz için alışveriş yapabilir hem de yerel ürünlerle mutfağınızı zenginleştirebilirsiniz.
 • Yurt içi veya yurt dışı seyahatleri yaparak yeni yerleri ve kültürleri tanıyabilirsiniz. Özellikle vize ve pasaport gerektirmeyen ülkeleri gezerek kendinize ayrıcalık tanıyabilirsiniz.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.