Zaman Yönetimi Nedir – Neden Bu Kadar Önemlidir?


Zaman yönetimi, işlerinizi düzene sokmak ve verimi arttırmak için kullanılan bir disiplindir. Zaman yönetimi sayesinde kişi daha üretken ve faydalı olur. Bilinçli bir süreç olan zaman yönetiminin temel unsuru planlı olmaktır. Gün içerisinde pek çok uyarıcıya maruz kaldığımızdan ötürü, verimli bir şekilde çalışabilmek adına zaman yönetimi zorunlu hale gelmiştir.Zaman Yönetimi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Zaman yönetimi sağladığı avantajlar sebebi ile önem taşır. Zaman yönetiminin önemini ve avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • İşlerinizi daha planlı bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Önemli ve önemsiz işlerinizi ayrıştırarak, sizin için öncelikli olan işleri daha çabuk bitirebilirsiniz.
 • Kendinize bir program yaratacağınız için sorumluluk duygunuz artar.
 • İş veriminiz oldukça artar.
 • İşlerinizi aksatmadan bitirebilirsiniz.
 • Boş zaman yaratarak, kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Böylece zaman yönetimi kişisel gelişiminizi de destekler.
 • Zamanı daha iyi yönetebildiğinizden daha az yorulur ve veriminizi daha çok arttırırsınız.


Etkili Zaman Yönetimi Nedir?

Etkili zaman yönetimi sayesinde uyumak, yemek yemek, derse girmek ya da çalışmak gibi sorumlulukların hepsini düzene sokmak, aynı zamanda arta kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirmek mümkündür. Etkili zaman yönetimi kısaca eşit bir şekilde sahip olunan zamanın; fiziksel, duygusal ve kişisel ihtiyaçlara yetecek bir şekilde adil olarak dağıtılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem verimi ve yaratıcılığı arttırmasının yanı sıra hayatınıza birçok farklı avantaj sağlar.

Zamanınızı daha verimli bir şekilde yönetmeniz küçük ipuçları:

 • Zaman yönetimi, okuyan ya da çalışan herkes için önemli bir yöntemdir. Bu sebeple “zaman yönetimi nasıl yapılır” sorusu herkes tarafından merak edilir. Etkili bir şekilde zamanı yönetmek için öncelikle etrafınızda dikkatinizi dağıtacak unsurları yok etmeniz gereklidir. Bu unsurlar kişiye göre değişiklik gösterse de özellikle telefonlar ve bilgisayarlardan gelen bildirimler en fazla dikkat dağıtan şeyler arasındadır. Bu sebeple alışma süreçlerinde bildirimleri susturabilir ya da sadece belli uygulamalar için bu kısıtlamayı yapabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra kişinin önemliden önemsize doğru giden bir görev listesi yapması da zamanı etkili kullanması için gereklidir. Bu görev listesi sayesinde önceliklerinizi belirleyerek, sizin için önem arz eden işlerinize daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Aynı zamanda yapılması gereken her işe tahmini bir süre koyarak, kendinizi takip edebilirsiniz.

En Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri

Günümüzün en önemli yöntemlerinden biri olan zaman yönetimi hakkında bazı teknikler geliştirilmiştir. Zamanınızı daha kazançlı bir şekilde yönetmeniz için bazı zaman yönetimi teknikleri;

 • Pomodoro tekniği
 • Eisenhower tekniği
 • Kanban tekniği
 • Pareto prensibi
 • Yarın yap tekniği
 • Hızlı planlama yöntemi
 • İYK tekniği
 • 168 saat tekniği
 • Kafein şekerlemesi yöntemi
 • “O kurbağayı ye” tekniği
 • GTD tekniği
 • Parkinson tekniği

Bu teknikler arasından en sık kullanılanları ise eisenhower ve kanban metodlarıdır.


Etkili Eisenhower Matrisi Zaman Yönetimi Tekniği

Zaman yönetimi teknikleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan eisenhower matrisi birçok kişi tarafından kullanılır. Bu sebeple zamanını daha iyi yönetmek isteyen kişiler tarafından “eisenhower matrisi nedir” sorusunun cevabı merak edilir. Bu metot, acil-acil değil metotlarından oluşan bir yöntemdir. Yapılması gereken işler önemine ve aciliyetine göre sıralanır. Sonrasında ise bu sıralamaya uyarak, işler yapılır. Eisenhower tekniği sayesinde acil olan işler daha çabuk şekilde bitirilir.


 


Etkili Kişisel Kanban Zaman Yönetimi Tekniği

En etkili yöntemlerden biri olan kanban da sıklıkla kullanılır. Kanban zaman yönetimi nedir, sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür: Yapılması gereken tüm işlerin belirlenerek, yapılan ya da biten şeklinde sınıflandırılması ile uygulanan bir tekniktir. Bu teknik ile süreç kolaylıkla takip edilebilir. Aynı zamanda kişilerin yapılması gereken işleri bittikten sonra yapıldı kategorisine taşıması motivasyon sağlar.

Zaman Yönetimi Yapmak Bize Ne Kazandırır?

Zaman yönetimi faydaları en başta tasarruftur. Zamandan tasarruf ederek daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlar. Aynı zamanda teslim edilmesi ya da yapılması gereken işleri erken sürede bitirmek stresi azaltırken hayat standartlarını da yükseltir. Bunun yanı sıra zamandan tasarruf ederek, kendinizi geliştirecek ekstra zamanlar yaratmak da mümkündür. Kariyer gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayan zaman yönetimi, kişinin motivasyonunun ve özgüveninin de artmasını sağlar. Son olarak ise planlı bir hayat, sosyal hayata daha çok zaman ayırma olanağı sağlar. İşlerinizi erken bitirerek, arkadaşlarınız ve aileniz ile vakit geçirmek için daha fazla zaman yaratabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: En Kolay İş Bulabileceğiniz Meslekler ve Sektörler

Zaman Yönetimi Kim için Önemlidir?

Zaman yönetimi genellikle iş hayatıyla ilişkili olarak düşünülse de aslında hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. Proje yöneticileri, liderler ve çalışanlar tarafından kullanılan zaman yönetme teknikleri, ayrıca öğrenciler tarafından da sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra çalışmayan kişiler ya da ev hanımları da sorumluluklarını düzenleyerek, gününü daha verimli hale getirebilir. Kısacası sorumluluğu ve görevleri olan her kişi için zaman yönetimi önem taşır.

İşlerinizi ve hayatınızı düzene sokmak için sıklıkla tercih edilen zaman yönetimi, çok sayıda fayda sağlar. Verimi arttırmak, kendinize zaman ayırmak, özgüven ve motivasyonu arttırmak zaman yönetiminin temel avantajları olarak sayılır. Zaman yönetimi yapabilmek için eisenhower, kanban, pomodoro, GTD, hızlı planlama ve 168 saat olmak üzere birden fazla farklı teknik bulunur. Bu teknikler arasından kendinize en uygun olanını seçerek, hayat standartlarınızı en üst seviyey yükseltebilirsiniz.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.