Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?


Bir sağlık güvencesi bulunmayan ev hanımlarının sayısı günümüzde oldukça fazladır. Dolayısıyla ev hanımları nasıl emekli olabilir, ve nasıl sigorta yapılır? Bu sorular sıklıkla gündeme gelir. Günümüzde yayınlanan ve geçerli olan yasalara göre ev hanımları emekli olabilmek için isteğe bağlı sigortalılık hizmetlerinden ya da el işi üretimi sigortalılık seçeneklerinden yararlanabilir.


Ev Hanımı Emeklilik Şartları Neler?

Çok sayıda ev hanımının talep ettiği emekliliğin bir takım şartları bulunur. Bu şartları yerine getiren ev hanımları kolaylıkla emekli olabilir ve emeklilik imkânlarından yararlanabilir. İsteğe bağlı sigorta seçenekleri ile ev hanımları sigortanın imkânlarından yararlanarak, belli bir süre sonra emekli olmak için hak kazanırlar. Bunun yanı sıra çeşitli el işi ürünleri üreterek evden kazanç sağlayan kadınlar da kolaylıkla emekli olma şansına sahiptir. Dolayısıyla ev hanımı emeklilik şartları sıralandığında ilk başta isteğe bağlı sigorta yapılması yer alır.

İsteğe bağlı sigortalılık seçeneklerinden yararlanmak için kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi gereklidir. İsteğe bağlı sigortalılık primini gerekli süre boyunca ödeyen ev hanımları, emekli olur. Yaptığı el işi ürünlerini satarak emekli olmak isteyen ev hanımlarının ise BAĞ-KUR kapsamında sigorta yaptırmaları ve primlerini düzenli olarak ödemeleri gerekir.

Ev Hanımları Emeklilik Seçeneğinde İsteğe Bağlı Sigortalılık

Ev hanımlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptıkları isteğe bağlı sigortalılık süresi, başvurunun kayıtlara geçmesi ile anında başlar. SGK tarafından ev hanımlarının ödeyeceği üst ve alt primler belirlenmiştir. En az ödenecek tutar brüt asgari ücret tutarının %32’si, en üst sınır ise brüt asgari ücretin 6,5 katının %32’si hesaplanmıştır. Sigortaya ödenen ücretin %20’si yaşlılık, malullük ve ölüm primleridir. %12’si ise sağlık sigortası içindir.

Çalışmadan emekli olmak isteyen ev hanımları sigorta primlerini düzenli olarak ödeyerek, devletin sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Gerekli olan tüm şartları tamamlayan ev hanımları emeklilik başvurusu yaparak, aylık ödemelerini geri alır. BAĞ-KUR sistemi tarafından değerlendirilen isteğe bağlı emeklilikte ise 5 bin 400 gün SGK primini ödemeleri ve 65 yaşını doldurmaları gerekmektedir.

Ev Hanımları için El İşi Yaparak Sigortalılık ve Emeklilik

Bazı ev hanımları sigortalı bir işte çalışmasa da yaptığı el işi ürünlerini satarak geçimini sağlar. Bu kişilerin de gerekli şartları sağlayarak emekli olma hakkı bulunur. Yaptığı el işi ile geçimini sağlayan ev hanımları, ev hanımı sigortası yaptırmalıdır. Bu sigorta sayesinde vergi muafiyetinden de yararlanabilir. Örtü, havlu, çorap, çarşaf, kilim, halı, nakış işleri, dantel, sepet, fırça, paspas, çiçek, erişte, tarhana, mantı gibi ürünleri üreterek kermes ve panayır gibi kamu alanlarında satış yapan kişiler ev hanımı sigortasından yararlanabilir.

Ev hanımı sigortası yaptırmak ve imkânlardan yararlanmak isteyen kişiler, en yakın vergi dairesine müracaat ederek, vergi muafiyeti hakkından yararlanabilir. Sonrasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan isteğe bağlı sigortalılık işlemlerini gerçekleştirmelidir. Bu sigorta sisteminden yararlanan ev hanımları 30 katına geçmemek şartı ile her bir yıl için 1 puan artacak şekilde prim ödemesi gereklidir. 9 bin gün SGK primini ödeyen kişiler emeklilik hakkını kazanabilir.

Ev Hanımı Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Ev hanımları emeklilik seçeneklerinden yararlanabilmek için bir takım şartları yerine getirmesi gereklidir. Ev hanımı sigortasından kimler yararlanabilir sorunun cevapları şu şekilde sıralanabilir;

  • 18 yaşını dolduran,
  • Sosyal sigorta güvencesi olmayan,
  • Sigortalı bir işte çalışmayan,

Bu özelliklere sahip olan kişiler ev hanımı sigortasından yararlanabilir.

Bu da ilginizi çekebilir: Erken Emeklilik Nedir,Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigortalılık ve Ev Hanımı Emeklilik Şartları Neler?

İsteğe bağlı sigortalılık imkânlarından Türkiye’de ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir işte aktif olarak çalışmayan kişiler yararlanır. Kişilerin ikametgâhlarının olduğu bölgedeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne müracaat ederek işlemlerini gerçekleştirebilir. İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için kişilerin 30 günden az sigorta geçmişi bulunmalıdır. Bu kişiler, sigorta giriş bildirgesi ve talep dilekçesi başta olmak üzere gerekli tüm belgeler ile başvuru yapabilirler. Aynı zamanda Türk vatandaşı olmayan ev hanımlarının ise ülkemizde bulundukları süreyi belgelendirmesi gerekir.

Ev Hanımı Emeklilik Hesaplama

Ev hanımı emeklilik hesaplama da merak edilen konulardan biridir. Ev hanımlarının yaptığı sigorta başvurusunun sisteme kaydedilmesi ile süre başlar. Bunun yanı sıra kişinin yaşı ve ödediği prim tutarına göre de emeklilik zamanı değişiklik gösterir. Çalışmadan isteğe bağlı sigortalılık hizmetinden yararlanan kişiler başvurunun işlendiği tarihten itibaren 25 yıl boyunca SGK primi ödemelidir. Primin hepsi toplu bir şekilde ödenmiş olsa bile kişinin 25 yıl beklemesi gereklidir. 25 yıl prim ödeme süresini dolduran kişiler aynı zamanda 65 yaş şartını da sağlamalıdır.

Hiç Çalışmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Herhangi bir geliri bulunmayan, hiç çalışmayan ev hanımları nasıl emekli olabilir? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Belirli bir yaşa gelen ve primlerini düzenli olarak ödeyen ev hanımları kolaylıkla emekli olabilir. Ev hanımları tarafından sıklıkla tercih edilen isteğe bağlı emeklilik seçeneği ile çalışma imkânı bulunmayan kadınlar ya da part time çalışan kadınlar, devlet tarafından belirlenen alt ya da üst sınırdaki primi ödeyerek ve yasalar tarafından belirlenen yaşı tamamlayarak emeklilik başvurusunda bulunabilir.

Hiç çalışmayan ya da evde ürettiği el emeği ile geçimini sağlayan ev hanımları, kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek isteğe bağlı sigortalılık imkânından yararlanabilir. Gerekli belgeler ile yapılan başvuru sisteme kaydedildiği zaman kişilerin sigorta süreci de başlar. Ev hanımları belirlenen alt ya da üst sınıra göre ödemesi gereken primleri ödedikten sonra 65 yaşında emeklilik başvurusu yaparak, aylık gelirini almaya başlar.

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.