Yöneticilerin Yapmaması Gereken Hatalar


Yöneticiler, çalışanların motivasyonu ve üretkenliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu için iş süreçlerinin yönetiminde etkin rol oynar. Benzer şekilde yöneticilerin yaptığı hatalar da çalışanların potansiyellerini ortaya çıkarmalarını engelleyebilir, işten keyif almalarını zorlaştırabilir. Çalışma ortamının verimini azaltan yönetici davranışları süreçlerin aksamasına neden olabilir. Siz de yaygın yönetici hataları ve eksikliklerini inceleyerek yapılmaması gereken davranışlar hakkında fikir edinebilir, çalışanlarınızı daha iyi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Motivasyon Eksikliği Yaratmak

Yönetici hataları arasında motivasyon eksikliği yaratmak ilk sıralarda gelir. İşveren ve yöneticiler, motivasyonun çoğu zaman sadece nakitle bağlantılı bir şey olmadığını bilmelidir. Çalışanlar; şirket içi terfi, sorumluluk artışı ve yöneticilerinin onlara güvenmesi gibi durumlardan da motive olabilir. Bu noktada yönetici her çalışanın bireysel ihtiyaçlarını anlamalı ve düzenli geri bildirimlerle çalışanlarını desteklemelidir. Yöneticiler, çalışanlarını gerçekleştirdikleri başarılardan dolayı takdir ederek, işletmeye yaptıkları katkının farkında olduklarını belirterek çalışanların motivasyonunu diri tutabilir.

Adil Olmamak

Her durumda adil olmamak, çeşitli problemlere sebebiyet verir. Adil bir şekilde yapılmayan terfi, bir çalışana daha fazla teşvik verilmesi ya da benzeri durumlar çalışanların motivasyonunu düşürebilir. Normal şartlarda, yöneticilerin adil davranarak çalışanlarının güvenini kazanması ve bu güven sayesinde onları motive etmesi gerekir. Bir yönetici adil olmazsa hem çalışanlar ona saygı duymaz hem ekipteki kişiler konumlarını yükseltmek için çabalamaktan vazgeçer. Çünkü çalışanlar adil bir çalışma ortam olmadığında ne yaparlarsa yapsınlar yükselmelerinin farklı kriterlere bağlı olduğunu bilirler.

Yeterince İletişim Kurmamak

Etkili bir iletişim her sistemin gücünü artıran önemli bir bileşendir. Yönetici çalışanlarıyla iletişim kurmazsa onlardan kritik bilgileri alamaz ya da benzer şekilde onlarla önemli detayları paylaşamaz. Ayrıca böyle bir ortamda çalışanlar da yöneticileriyle öneri ve geri bildirimlerini paylaşmakta sorun yaşar. Yöneticilerin sahip olması gereken özellikler arasında etkili iletişim becerileri her alanda ilk sırada yer alır. Bu noktada yöneticiler, çalışanlarıyla iletişim kurabilmek için yeni yöntemler geliştirmeli ve onlarla iletişim kapısını her zaman açık bırakmalı.

Mikro Yönetim Yapmak

Yöneticilerin çoğu bir iş doğru yapılacaksa bütün kararların onlardan geçmesi gerektiğine inanır. Bütün kararları yöneticiler kendileri almaya kalkarsa işleri hızlandırabilecek daha önemli görevleri yapmakta zorlanabilirler. Aynı zamanda mikro yönetim yapmak, çalışanların yaratıcılığının da kısıtlanmasına neden olur. Yöneticilerin çalışanları daha fazla sorumluluk almaları için teşvik etmesi önemlidir. Böylece çalışanlarınızın daha katılımcı olmasını destekleyebilir, görevleri kendi başlarına tamamlamalarını sağlayabilir.

Bu da İlginizi Çekebilir: Yönetim Danışmanlığı Nedir?

Eleştiriye Açık Olmamak

Yönetici hataları arasında eleştiriye açık olmamak sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Eleştriye kapalı olmak, yöneticilerin yeterince iletişim kurmaması ve mikro yönetim yaparak çalışanlarını belirli kalıplara sığdırmasından ileri gelir. Çalışanların kendi fikirlerini ifade etmelerinin önüne geçer ve sürecin tıkanmasına neden olabilir. Ayrıca eleştiriye kapalı bir yönetici, çalışanların motivasyonunu da önemli oranda düşürebilir. Ekip, yöneticinin görmediği bir durumu tespit ettiğinde bunu yöneticisine aktarmaktan çekinebilir. Bu durum iş birliğini zayıflatarak iş süreçlerinin aksamasına neden olabilir. Yöneticilerin sahip olması gereken özellikler arasında iş birliğini teşvik etmek gibi önemli özellikler yer alır. Bunun sağlanabilmesi için yöneticilerin ise eleştiriye açık olması gerekir.

Ekip Çalışmasına Önem Vermemek

Ekip çalışmasına önem vermemek iletişim eksikliğinden kaynaklanır. Yönetici, her duruma en iyi çözümü kendisinin bulacağını düşündüğü için genellikle ekip çalışmasına önem vermez. Bununla beraber ekiple birlikte çalışmak bir sinerji yaratacağı için süreçler daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Ayrıca ekip çalışması yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar ve pratik çözümler geliştirilmesini mümkün hâle getirir. Bu sayede motivasyonu artırarak işin hızlanmasına ve ekibin keyif alarak çalışmasına katkıda bulunur.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.