Çalışan Annelere Destek Ödemesi İçin Başvurular Başladı!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışma hayatındaki kadınları desteklemek amacıyla hizmete sunduğu projeyi açıkladı. Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II isimli proje kapsamında 12 ay boyunca çalışan annelere 325 Euro destek ödeneği verilecek.

Peki, çalışan annelere destek ödemesi başvurusu şartları nelerdir, başvuru nasıl yapılır?

Çalışan Annelere Destek Ödeneği Başvuru Şartları Nelerdir?

Avrupa Birliği’nin finans desteğinde bulunduğu proje kapsamında annelere her ay olmak üzere 12 ay boyunca 325 Euro(11.339 TL) destek ödeneği verilecektir. 3 ili kapsayan destek projesinden toplamda 7 bin anne faydalanacaktır. Ödenekten yararlanabilmek için aşağıdaki şartlara sahip olmak gerekmektedir;

  • Çalışma hayatında olan bir anne olmak,
  • İstanbul, Ankara veya İzmir’de yaşıyor olmak,
  • 0-36 ay yaş aralığında çocuk sahibi olmak,
  • Çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski taşıyor olmak gerekmektedir.

Bu da ilginizi çekebilir: 2024 Aile Destek Programı Nedir, Nasıl Alınır?

Annelere 325 Euro Destek Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vedat Işıkhan’ın sosyal medya hesabından duyurduğu çalışan annelere destek ödeneği sağlayan proje başvuruları 3 Haziran itibariyle başladı. Çalışan annelere destek ödeneği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Vedat Işıkhan’ın Çalışan Annelere Destek Duyurusu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kadınlara verilecek destek ödemeleriyle ilgili ayrıntıları sosyal medya üzerinden açıkladı.

Bakan Işıkhan'ın duyurusu şu şekildedir;

"Çalışma hayatının her kademesinde kadınları desteklemeye devam ediyoruz.

Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılığıyla;

Çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşmanın önüne geçmek için anneleri destekliyor, kayıtlı istihdamda kalmalarını sağlıyoruz. Projemizin ikinci dönemine başvurular bugün itibarıyla başlıyor.

Proje kapsamında; Ankara, İstanbul ve İzmir'de, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 avro (11.339 TL) destek sağlanacak.

Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvikini de sağlamayı hedeflediğimiz projeden toplam 7 bin kadın faydalanacak.

Bu da ilginizi çekebilir: Emeklilere Ulaşım İndirimi Başladı

Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II (EDU-CARE II) kapsamında başvuruları aşağıdaki link aracılığıyla e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Çalışan Annelere 325 Euro Destek Başvurusu

Bakan Işıkhan: "Çocuklu Anneler İçin Başvurular Temmuz Ayına Kadar Devam Edecek"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklu annelere yönelik yeni bir destek projesinin ayrıntılarını paylaştı. Bakan Işıkhan, bu projeyle ilgili başvuruların Temmuz ayına kadar devam edeceğini belirtti. Proje kapsamında, toplamda 7 bin kadının kayıtlı istihdamı 12 ay boyunca desteklenecek. Bu kadınların 3 bin 500'ü anne, 3 bin 500'ü ise bakıcı olarak belirlenmiş durumda. Bakan Işıkhan, "Ankara, İzmir ve İstanbul'da başvuran annelerin çocukları 36 ayını doldurana kadar çalıştırdıkları bakıcılar için teşvik ödemesinde bulunacağız," dedi.

Destek Ödemesi Ne Kadar?

Bakan Işıkhan, projeyle ilgili destek miktarlarına da değindi. Her bir çalışan anne için bugünkü kurla 11 bin 400 TL destek verileceğini belirten Işıkhan, "Proje kapsamında sigortalı annelere toplamda 13 bin avro değerinde destek aktarılacak," ifadelerini kullandı. Bu destekler, 12 ay boyunca annelere ve bakıcılara sağlanacak.

Başvurular Devam Ediyor Mu?

Projenin uygulanması için gerekli teknik altyapının planlandığını ve ilgili ofislerin kurulduğunu belirten Işıkhan, şu ana kadar 15 bin 166 kişinin başvuru yaptığını söyledi. Başvuruların Temmuz ayına kadar devam edeceğini ve Ağustos ayında destek ödemelerinin başlayacağını duyurdu.

Bu projeyle, çocuklu annelerin iş hayatına katılımının desteklenmesi ve istihdamın artırılması hedefleniyor. Kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, annelerin iş gücü piyasasında daha aktif rol almasını sağlamayı amaçlıyor.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.