TÜİK Açıkladı: İşsizlik Oranı %8,8 e Geriledi

Levent Dicle
Eleman.net CEO
2 dakika okuma süresi

TÜİK tarafından yayımlanan hane halkı işgücü araştırması sonuçlarına göre, mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı Aralık 2023'te %8,8 seviyesinde gerçekleşti. 15 ve daha yukarı yaşta olan kişilerde işsiz sayısı bir önceki aya göre 12 bin kişi azalarak 3 milyon 98 bin kişi oldu. İşsizlik oranındaki azalışla birlikte erkeklerde işsizlik oranı %7,1, kadınlarda ise %12,0 olarak tahmin edildi.

İstihdam Arttı, Mevsim Etkisinden Arındırılmış İstihdam Oranı %48,8'e Yükseldi

Aynı dönemde istihdam edilenlerin sayısı 399 bin kişi artarak 32 milyon 56 bin kişiye ulaştı. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı ise 0,6 puanlık bir artışla %48,8 olarak kaydedildi. Bu oran erkeklerde %66,1, kadınlarda ise %31,9 olarak gerçekleşti.

Genç Nüfusta İşsizlik Oranı Azaldı, Ancak Hala Yüksek Seviyede

15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak %15,5 olarak kaydedildi. Bu yaş grubundaki erkeklerde işsizlik oranı %11,5 iken, kadınlarda %22,8 olarak tahmin edildi.

İşgücüne Katılma Oranı Arttı, Ancak Cinsiyet Ayrımı Devam Ediyor

Aralık 2023'te işgücüne katılma oranı bir önceki aya göre 0,5 puan artarak %53,5'e yükseldi. Ancak bu oran erkeklerde %71,1, kadınlarda ise %36,3 olarak gerçekleşti.

Zamana Bağlı Eksik İstihdam ve Atıl İşgücü Arttı

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı, zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerin toplamını içererek %24,7 seviyesine yükseldi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %16,4 iken, işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı %17,9 olarak tahmin edildi.

Haftalık Çalışma Süresinde Hafif Bir Azalma

İstihdam edilenler arasında referans döneminde işbaşında olanların haftalık ortalama fiili çalışma süresi, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre 0,1 saat azalarak 43,7 saat olarak kaydedildi.

Bu veriler, Türkiye'nin ekonomik göstergelerinin detaylı bir analizini sunarken, işsizlik oranındaki düşüş ve istihdamdaki artış dikkat çekiyor. Ancak, cinsiyet ve yaş grupları arasındaki farklar ve atıl işgücü oranındaki artış, ekonomik politikaların daha geniş bir kesimi kapsamasının önemini vurguluyor.

Eleman Net CEO'su Levent Dicle "Beklentilerimiz, Rakamların Benzer Seyirde Devam Etmesi Yönünde"

TÜİK 2023 Aralık verileri üzerine konuşan eleman.net CEO’su Levent Dicle, “Seçim sonrası uygulanan sıkı ekonomi politikalarının sektörlere pozitif yansımaları oldu. Bu doğrultuda işsizlik oranı da istikrarlı olarak düşüş gösterdi. Zam oranlarının gündeme gelmeye başlamasıyla birlikte işsizlik oranında kasım ayında düşük de olsa bir artış görülse de bu durum aralık ayındaki düşüşle tekrar toparlamış gözüküyor. Ülkemiz 2023 yılını işsizlik oranları konusunda tek haneli rakamlarda kapattı. Hem istikrarlı düşüş hem de tek haneli rakamların korunması, gelecek adına ümit vaat ediyor. Bu durum 2024 yılı boyunca da sürdürülebilirse eğer ekonomimiz yoluna daha güçlü devam edecektir muhakkak” dedi.

Levent Dicle Eleman.net CEO

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.