Portekiz de Adım Adım Şirket Kurma Rehberi


Portekiz’de şirket kurmak, Avrupa pazarına girmenize ve yabancı yatırımcılarla bir arada olmanıza imkân tanır. Avrupa’nın kalbinde bulunan bu ülke, iş fırsatlarının yanı sıra keyifli bir yaşam alanı da sunar. Siz de Portekiz’de iş kurmak üzerine merak ettiğiniz sorulara yanıt arıyorsanız hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

Portekiz'de Şirket Kurmanın Avantajları

Avrupa’da iş kurmak isteyenler için gözde destinasyonlardan biri olan Portekiz, girişimcilere farklı avantajları bir arada sunar. Ülkede şirket kurmanın başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan Portekiz, girişimcilere yabancı yatırımcılarla bir arada olma ve iş yapma imkânı tanır.
 • Portekiz’de iş yeri açmak, lojistik açıdan Avrupa ülkelerine daha kolay erişim avantajı sağlar.
 • Stratejik konumu ile avantajlı olan bu ülke, dünyadaki farklı kıtalara ulaşabilme imkanı sunar.
 • Ülkedeki düşük yaşam ve iş gücü maliyetleri sayesinde girişimciler, pek çok iş fırsatına kolayca ulaşabilir.
 • Portekiz’de iş kurmak isteyenler için çeşitli AB fonları tarafından sağlanan teşvik paketleri bulunur.
 • Portekiz, gelişmiş altyapısı ve güvenli bir ülke olması sebebiyle iş yapmak için doğru lokasyonlar arasında yer alır.
 • Girişimci dostu ülkelerden biri olan Portekiz’de eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim son derece kolaydır.
 • Ülkede şirket kurma süreci basit ve hızlıdır. Online başvuru ile gerçekleştirilen işlemler sayesinde kolayca iş yeri açabilirsiniz.
 • Portekiz’de halk orta düzey İngilizce bilgisine sahiptir. Bu da yabancı yatırımcılar için iletişimi ve iş yapmayı kolaylaştırır.
 • Farklı yatırımcı vizesi programlarına sahip olan ülke, yabancı yatırımcılar için oturma izni ve Portekiz vatandaşlığı gibi imkânlar sunar.

Bu da ilginizi çekebilir: Amerika’da Şirket Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Portekiz’de Şirket Kurmak için Yapılması Gerekenler

Portekiz’de, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen girişimciler için farklı vize türleri bulunur. D2, StartUp Visa ve Portekiz Golden Visa gibi seçenekler arasından size uygun olanı belirleyerek vize, oturum izni süreçlerini tamamlayabilirsiniz. Ardından ülkede iş kurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Piyasa Araştırması: Ülkede iş kurmadan önce yerel piyasayı analiz ederek hangi alanda kazançlı bir girişim kuracağınıza karar vermelisiniz. Piyasa analizinde potansiyel müşteri kitlenizi, yerel ve ekonomik koşulları ve rekabet düzeyini inceleyerek bunlarla ilgili bir iş planı oluşturabilirsiniz.
 • Şirket Türü Seçimi: Ülkede iş yeri açmak için bir şirket unvanı seçmeniz gerekir. Buradaki şirket türleri arasında limited, anonim, tek kişilik şirket gibi farklı seçenekler yer alır. Şirket türlerinin özelliklerini öğrenerek size uygun olanı belirleyebilirsiniz.
 • Gerekli Belgeleri Hazırlama: İş yeri kurarken resmî rakamlara teslim etmek için bazı belgeleri önceden hazırlamanız gerekir. Bunlar arasında kimlik belgesi, şirket unvanına göre sermaye belgesi, vergi numarası ve iş planı yer alır.
 • Hukuki Süreçleri Tamamlama: Belgelerinizi hazırladıktan sonra şirket kaydınızı online olarak ya da yerel ofisler üzerinden oluşturabilirsiniz. Şirketinizin ana sözleşmesini hazırlayıp Ticaret Sicil Kaydı için başvuru yapmalısınız. Daha sonra şirket unvanına göre değişen minimum sermaye tutarını bankaya yatırarak dekont almanız gerekir. Şirket kuruluşunu takiben 30 gün içinde bir yeminli mali müşavir üzerinden intifa hak sahibini tescil ettirmelisiniz.
 • Ruhsat ve İzinler: İş yeri açarken faaliyet göstereceğiniz sektöre göre bazı ruhsat ve izin belgeleri almanız gerekebilir. Bunlar için Ekonomik Faaliyetler Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmalısınız.
 • İş Yeri ve İş Gücü Belirleme: Şirket kurulumu için resmî süreçleri tamamladıktan sonra iş yeriniz için bir lokasyon ve ofis belirlemeli, ardından iş gücü seçimine geçmelisiniz. Bu aşamada, iş yerinde çalışan güvenliğini gözeten önlemler almaya dikkat etmeniz gerekir.
 • Finansman Planlama: İş kurma aşamasında finansman planlaması yaparak finansal stratejilerinizi belirlemek, rekabet açısından size avantaj sağlar.
 • Pazarlama Stratejileri Geliştirme: Şirket kurulumunun son adımında sektörünüze özel pazarlama stratejileri üzerine yoğunlaşarak müşteri kitlenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Hollanda’da Şirket Kurma Maliyeti

Portekiz’de Öne Çıkan İş Kolları Nelerdir?

Portekiz’de başarılı bir girişime imza atmak için ülkede yaygın olan ve kazanç sağlayan iş kollarını önceden analiz etmeniz son derece önemlidir. Ülkede bilişim, turizm ve tekstil gibi alanlar işlek sektörler arasında yer aldığı için bunlara yönelebilirsiniz. Portekiz’de getirisi yüksek iş kollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Turizm ve Konaklama

Portekiz; ilgi çekici mimari yapıları, tarihi güzellikleri ve sıcak iklimi ile dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarındandır. Ülkeyi her yıl binlerce turist ziyaret eder. Turizm ve konaklama sektörüne ilgi duyuyorsanız ülkede otelcilik, restoran işletmeciliğ, seyahat acentesi gibi işlere yatırım yaparak kazanç sağlayabilirsiniz.

Tarım

Tarım ürünleri ve şarap üreticiliği ile adından söz ettiren Portekiz, girişimcilere bu alanda farklı fırsatlar sunar. Ülke, sıcak iklimi ve verimli toprakları sayesinde üzüm bağları, zeytin ve meyve bahçeleri ile doludur. Çiftçilik, gıda işleme, organik tarım gibi alanlarda tecrübeliyseniz burada yer alan zengin iş fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Nitelikli eleman arayışında olan işverenler ve girişimciler için eleman.net mükemmel çözümler sunuyor. eleman.net'te kayıtlı birçok yetenekli aday arasından kısa sürede en uygun personeli bulabilir, iş ilanı vererek hızlıca sonuç alabilirsiniz.

Bilişim

Son yıllarda Portekiz’de öne çıkan iş kollarından biri teknoloji ve bilişimdir. Bunun nedeni Portekiz’de uygulanan ve yabancı girişimcilere destek sağlayan girişimci vizeleridir. Uzaktan çalışan ve yabancı uyruklu IT profesyonellerinin ülkeye gelmesi, Portekiz’in bilişim alanında öne çıkmasında etkili olan en önemli faktördür. Eğer yazılım, veri bilimi ve siber güvenlikle ilgileniyorsanız ülkedeki potansiyel fırsatları değerlendirebilirsiniz.

İmalat

Portekiz’de adından söz ettiren iş alanlarından biri de imalat sektörüdür. Bunlar otomotiv, elektronik ve tekstil gibi yan kollara ayrılır. Otomotiv ve imalat alanlarında bilgi birikiminiz ve iş tecrübeniz varsa farklı kollarda cazip iş imkânları yakalayabilirsiniz.

Siz de Portekiz’de iş bulma ve iş yeri açma süreci ile ilgileniyorsanız gerekli piyasa araştırmasını yaptıktan sonra şirketinizi kurabilir, hayalinizdeki işi hayata geçirebilirsiniz.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.