Satış Danışmanı Nedir?

 1. Meslekler ve Maaşlar
 2. Satış Danışmanı
 3. Nedir?
Satış Danışmanı

Satış Danışmanı nedir? Satış Danışmanı çalıştığı işletmelerde ne iş yapar? Satış Danışmanı olmak için gerekenler ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Satış Danışmanı Nedir?, Nasıl Olunur?

Satış danışmanı firmaların ürünlerini, hizmetlerini tanıtan ve satan kişidir. Satış danışmanları satışı artırmak için stratejiler geliştirmekten sorumludur. Firmalar ile müşteriler arasındaki ticari ilişkiyi yönetir. Müşterilerin gereksinimlerini anlar ve buna göre satış ve hizmet önerir. Satış danışmanları hedef bazlı olarak çalışır.

Satış Danışmanı Ne İş Yapar?

Satış danışmanının görev ve sorumlulukları firmalara göre değişiklik gösterebilir; ancak genel olarak aşağıdaki görevler satış danışmanlarının sorumluluğundadır.

 • Firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini tüm yönleriyle öğrenmek ve tanıtmak.
 • Satış departmanının satış hedefi belirlemesine destek olmak.
 • Firmadaki paydaşlarla satış stratejileri oluşturmak.
 • Firmanın pazar payını genişletmek için potansiyel müşterileri keşfetmek ve satış yapmak.
 • Gerçekleştirdiği satış faaliyetlerini günlük, aylık veya çeyrek bazlı raporlamak.
 • Pazar trendlerini takip etmek ve eğilimlere göre satış stratejilerinin güncellenmesine destek olmak.
 • Rakip firmaların satış faaliyetlerini takip etmek ve raporlamak.
 • Satış yaptığı müşterilere satış sonrası destek olmak. Sorunların giderilmesi için müşterinin ilgili birimlerle iletişime geçmesini sağlamak.

İyi Bir Satış Danışmanı Nasıl Olmalı?

Satış Deneyimi: Firmaların kazancı satış performanslarına bağlığı olduğu için satış danışmanı arayan firmalar, adayların satış danışmanı olarak deneyim sahibi olmalarını bekler.
Lisans Derecesi: Üniversite eğitimi mutlaka olması gereken bir özellik olmasa da satış veya pazarlama alanında lisans derecesine sahip kişiler satış danışmanlığı rolü için öncelikli olarak değerlendirilir.
Raporlama ve Sunum Becerisi: Satış danışmanları verileri doğru bir şekilde toplayabilmeli, verileri yöneticilere özel raporlayabilmelidir. Ayrıca verileri okuyarak satış stratejisini geliştirmek için doğru çıkarımlar yapmalıdır.
Organizasyonel Beceri: Ekip içinde verimli çalışabilmek, ekibini doğru ve verimli yönetebilmek için satış danışmanının organizasyonel yönü gelişmiş olmalıdır.
Güçlü İletişim: Müşterileri satın almaya ikna etmek, satış sonrası müşteri memnuniyetini sağlamak ve ekip içi ilişkilerini doğru yönetebilmek için satış danışmanlarından iletişim becerilerinin yüksek olmalı beklenir.
Satış Ve Raporlama Programlarına Hakimiyet: Satış danışmanları, verimli iş yönetimi ve raporlama yapmak için güncel satış ve raporlama araçlarını etkin bir şekilde kullanmalıdır.

Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Bir ürünü veya hizmeti satabilmek, karşısındaki kişiyi ikna edebilmek kişisel beceri gerektirir. Satış, pazarlama ve yukarıda bahsettiğimiz gibi organizasyonel yönü güçlü, etkin iletişim ve raporlama becerilerine sahip kişiler satış danışmanı olabilir. Kişisel becerilerin yanı sıra üniversitelerin pazarlama, işletme ve iktisat bölümlerinde eğitim almış kişiler firmalar tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir.

En Çok İstenen 5 Özellik

eleman.net'te her gün güncel Satış Danışmanı ilanları yayınlanıyor. Satış Danışmanı olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Satış Danışmanı olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz.

İş İlanı Yayınla

Satış Danışmanı Aranan Özellikler

Satış Danışmanı için aranan özellikler kurum ve şirketlere göre değişse de istenen özellikler satış yapabilme (%80), dikkatli, disiplinli (%60), güçlü iletişim becerileri (%70), gerekli eğitimleri almak (%75), microsoft office programları (%50) gibi yetenekler olmaktadır. Satış Danışmanı olmak için hangi yeteneğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Satış Yapabilme
80%
Dikkatli, Disiplinli
60%
Güçlü İletişim Becerileri
70%
Gerekli Eğitimleri Almak
75%
Microsoft Office Programları
50%

Satış Danışmanı Beklentileri Nelerdir?

Bir kuruluşta Satış Danışmanı olarak görev alabilmek için genellikle aşağıdaki temel özellikler ve bunların kombinasyonu aranır. İşletmelerde Satış Danışmanı olarak görev yapan kişilerden beklentileri ve yüzdelerini bu tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yüzde
Satış Yapabilme %80
Dikkatli, Disiplinli %60
Güçlü İletişim Becerileri %70
Gerekli Eğitimleri Almak %75
Microsoft Office Programları %50

Satış Danışmanı İçin Şehir Dağılımı

Türkiye genelinde en çok Satış Danışmanı ilanı verilen şehirler aşağıdaki gibidir. eleman.net'te birçok şehirdeki işletmenin güncel Satış Danışmanı ilanlarına ulaşabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şehir Yüzde
İstanbul Avrupa %26.8
İstanbul Anadolu %20
Ankara %8.1
İzmir %7.1
Bursa %3.8
Diğer %34.2

Satış Danışmanı İçin Sektör Dağılımı

eleman.net verilerine göre en fazla Satış Danışmanı arayan firmaların sektörel dağılımını göstermektedir.

Sektörler Yüzde
Mağazacılık / Perakendecilik %31.2
Çağrı Merkezi %5.9
Gıda %5
Telekomünikasyon ve Network %4.3
Hizmet %3.3
Diğer %50.4

Satış Danışmanı İçin Bölüm Dağılımı

Şirketler etkili ve verimli şekilde çalışabilmek için bölümlerden ve departmanlardan oluşur. Sektörden bağımsız olarak Satış Danışmanı pozisyonundaki bireyler, istihdam yüzdelerine göre şirketlerin aşağıdaki bölümlerinde görev alır. Satış Danışmanı mesleği için bölüm dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Bölüm Yüzde
Satış %26.1
Mağaza Satış %10.3
Aktif Satış %7.1
Mağaza %6.7
Çağrı Merkezi %6.3
Diğer %43.6

Satış Danışmanı Gereklilikleri Nelerdir?

Satış Danışmanı olarak çalışmak için sahip olunması gereken minimum gerekliliklerdir. Satış Danışmanı olmak için bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Lise veya Yüksekokulu Diploması

Deneyim

Gerekli Eğitimleri Almak

Satış Danışmanı Nerelerde Çalışır?

Satış Danışmanı olarak çalışabileceğiniz 15 kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlarda çalışabilir, şirket ihtiyacına göre farklı yetkinliklerinizi kullanabilirsiniz.

Pazarlama Firmaları

Dış Ticaret Firmaları

Dış Ticaret / İthalat Firmaları

Finans Kurumları

İnşaat Firmaları

Restoranlar

Satın Alma Departmanları

Ticarethaneler

Araç Kiralama Firmaları

Emlakçılar

Gayrimenkul Ofisleri

Güzellik Merkezleri

SEO Ajansları

Süpermarketler

Moda Evleri

İş mi arıyorsunuz?

Yüz binlerce iş arayan aradığı işi Eleman.net'te buldu. Siz de hemen özgeçmişinizi oluşturun, iş ilanlarına başvuru yapın ve aradığınız işi kolayca bulun.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.