Çağrı Merkezi Çalışanları

Çağrı merkezi denildiği zaman genellikle herkes tarafından yapılabilecek kolay bir iş akla gelir. Düşünüldüğü zaman çağrı merkezinde çalışma koşullarına bakıldığı zaman eğitim seviyesi konusunda bazı kolaylıklar bulunur. Bununla birlikte pek tecrübe aramayan bu iş gerçekten hakkı verilerek yapıldığı takdirde bireylere oldukça iyi bir kariyer fırsatı sunar.

Çağrı Merkezlerine Aranan Eğitim Seviyesi Nedir?

Çağrı merkezlerinde her ne kadar tercihen üniversite mezunları aransa da bu meslek lise ve yüksekokul mezunlarına da kariyer imkânı sunmaktadır.

Çağrı Merkezlerinde Çalışmak İçin Yabancı Dil Gerekli Mi?

Yurt içi servisi veren çağrı merkezlerinde böyle bir gereklilik bulunmasa da yurt dışına hizmet vermekte olan çağrı merkezleri, hizmet verdikleri ülkeye göre yabancı dil aramakla birlikte en çok İngilizce dilini tercih ediyor.

Personel Yaş Alımında Yaş Sınırı Bulunuyor Mu?

Bu kriter firmadan firmaya göre değişmekte olsa da sektör genelinde çağrı merkezi çalışanı yaş ortalamasının 24 ile 26 yaş aralığında olduğu bilinmektedir.

Part-time Çalışmak Mümkün Mü?

2015 yılında tam zamanlı bir şekilde çalışan agent sayısı genele hitaben %99 oranına ulaşmış olduğu için yarı zamanlı oranı oldukça ciddi bir şekilde azalmıştır. Bu nedenle de Türkiye’deki yarı zamanlı çalışma modeli de hem firma hem de çalışan açısından pek de cazip görünmemektedir.

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Maaş Aralığı Nedir?

Farklı yetkinliklere sahip olan müşteri temsilcilerinin görev almakta olduğu çağrı merkezi sektöründe iş skalalarına göre farklı ücretlendirmeler bulunmaktadır. Temel yeterliliklere sahip olan ve hedeflerini iyi bir şekilde yakalamayı başaran bir müşteri temsilcisinin alacağı ücret asgari ücretin %20-30 üzerinde olacaktır. Performans ve verim arttıkça aynı oranda maaş da artış gösterecektir.

Çağrı Merkezi Çalışanının Tam Görevi Nedir?

Çağrı merkezinde müşteri temsilcisi, çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği, kalite kural ve yöntemleri çerçevesinde, yetkisi dahilinde olan ve tanımlanmış görev talimatlarına göre çalışma öncesinde hazırlık yapan, çağrılara yanıt veren, çağrı sonrasında arka ofis işlerini yapan, çağrı merkezi bilgisayar uygulamalarını kullanan, iş organizasyonu yapan, mesleki gelişim faaliyetlerini yürütebilen kabiliyetli meslek elemanı konumunda bulunmaktadır.

Çağrı merkezi çalışanında bulunması gereken bilgi, tutum, beceri ve davranışlar şu şekilde sıralanabilir; işlem, şikâyet, satış, bilgi, öneri vb. konularda gelen çağrıları cevaplamak, giden çağrı araması yapmak, telefon dışı fax, kısa mesaj, e – posta, sosyal medya ve anlık mesaj programı gibi diğer hizmet kanallarından gelen çağrıları cevaplamak ve çağrı sonrası arka ofis işlerini yapmaktır.

Çağrı Karışlama Dışında Pozisyon ve Görevler Nelerdir?

Çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi haricinde süpervizör, operasyon yöneticisi müdür, takım lideri pozisyonların dışında diğer sektörlerde olan insan kaynakları, eğitim, finans, iş geliştirme, kurumsal iletişim, kalite planlama, satış ve pazarlama, bilgi teknolojileri gibi birçok iş departmanı da kişilere çalışma imkânı sağlar.

Evden Çalışmak Mümkün Mü?

Diğer sektörlerden farklı bir uygulama olan evden çalışma modeli ile birlikte öğrenci ve ev hanımları ile birlikte özellikle engelli bireylerin de çağrı merkezi çalışanı olarak ekonomiye katkı sağlaması mümkün hale geliyor.

Çağrı Merkezlerinde İşe Alınanlara Verilen Eğitimin İçeriği Nedir?

Çağrı merkezlerine müşteri temsilcisi olarak çalışmaya başlamadan önce bireylere eğitim verilmektedir. Eğitim başlıkları ise Temel Satış Becerileri, Zor Çağrıları Ele Alma ve İkna Temelleri, Temel Telefonda Profesyonel İletişim ve Diksiyon, Temel Çağrı Merkezi Dinamikleri ve Çağrı Merkezleri Mesleğine Adım Atmak ve Sizi Bekleyenler gibi başlıkları içeriyor.

Çağrı Merkezinde Kariyer Yapmak İçin Nasıl Gelişim Kaydedilir?

Türkiye’deki birçok üniversitede Çağrı Merkezi Hizmetleri Ön Lisans programı bulunmaktadır. Her alanda olduğu gibi bu konuda da üniversiteden alınan eğitim, başarılı bir kariyerin ilk adımını atarak bireylere sağlam bir zemin oluşturur. Eğitim sektöründe elde edilecek olan bilgiler tecrübe ile birleştiği takdirde iyi bir performans doğrultusunda kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmandığınızı göreceksiniz. Görevinizi yerine etkin ve verimli bir şekilde getirdiğiniz takdirde kariyer basamaklarını kolay bir şekilde tırmanabilirsiniz.Bunu Okudunuz Mu?


İnsanı Sevmek Değişmeyecek Bir kişilik Özelliğiniz Olmalı
  Günümüzde insan kaynakları yönetiminin şirketin en değerli sermayesinin yani insanın işe alınması, elde tutulması     ve veriminin arttırılmasını hedefleyen kompleks bir yönetim sistemi  haline geldiğini vurgulayan Shaya İnsan Kaynakları Direktörü Tankut  Sur, “Temel olarak insanı sevmek değişmeyecek bir kişilik özelliğiniz  olmalıdır” diye iletiyor.     İnsan Kaynakları alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? Bu alanda çalışmak isteyen yeni mezunlara ne tür önerilerde bulunmak istersiniz? Üniversite yıllarında pek çok geçici iş yaptım ama en önemlisi uluslararası bir öğrenci derneği olan Aiesec deki faaliyetlerim oldu. Aiesec Ankara şubesinde yöneticilik, eğitmenlik gibi görevlerde rol aldım. Gönüllülük esası üstüne çalışılan bu yerde yurtdışında staj yapacak öğrencilerin seçilmesi ve farklı fonksiyonların yönetilmesi gibi işler yaptım.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12