Meslek Kodunu Bildirmeyen İşverene Ceza

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçek maaşın gizlenip asgari ücretten gösterilmesinin önlenmesi için önemli bir düzenleme yapıldı. Yeni yasaya göre her mesleğin bir kodu olacak ve kişiler yaptıkları işlerle SGK'ya bildirilecek. Böylece yüksek maaş alması gereken doktor, mühendis, futbolcu gibi meslektekiler 'işçi' koduyla bildirilip asgari ücretten gösterilemeyecek.

1 OCAK'TA CEZA UYGULAMASI BAŞLIYOR

Meslek kodlarını hatalı giren işverenler de 1 Ocak 2018 itibarıyla ceza alacak. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak. Gerçek maaşı gizleyenler için ayrıca idari para cezası ve belgede sahtecilikten hapis cezası da var.


NASIL BİLDİRİLECEK?

Cezalarla muhatap olmamak için işverenlerin bazı işlemleri yapmaları gerekiyor. Meslek kodu bilgisini ekrandan manuel olarak ekleyecek olan işverenler, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri Giriş ekranında yer alan veri giriş alanlarının en sağında "Meslek Kodu" alanını kullanacak. Bu alana 6 rakamdan oluşan kod girerek sorgulayabilecek.Bunu Okudunuz Mu?


Kişisel Motivasyonu Arttırmak
Motivasyonu arttırmak, hayatınızdaki her alanda daha mutlu ve daha başarılı olmanızı sağlar. Motivasyonun yüksek olması kişiye bağlıdır ve hatta bir seçimdir. Çevrenizdeki başarılı insanlara baktığınız zaman motivasyonu ve enerjisi yüksek kişiler olduklarını gözlemleyebilirsiniz.   Motivasyonun düşmesinin en önemli sebeplerinden birisi zihnimizde oluşan negatif düşüncelerdir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?