İş Yaşamında Kadın Olmak!

Kadın Çalışan

8 Mart yaklaşırken markaların etkinlikleri maalesef iş planının bir parçası gibi. İşe alımdan çalışacağı departmana kadar belirli alanlarda kadınlara imkan verilmesi değil işin her kolunda eşitliğin sağlanması bu farkındalığın örgütsel kültürün tamamına yayılması gerekir. İş dünyasında gerçekleştirilen pek çok araştırma aslında kadınların başarılı olduğunu kanıtlar. Kadınların başarısız olduğu algısını yıkmak ise maalesef yine kadınların en büyük vazifesi olarak çıkar ortaya. Peki, bir kadın olarak iş dünyasında neden beklenenin çok daha fazlasını vermeniz gerekir? Buyurun iş yaşamında kadın olmaya daha yakından bir göz atalım!

Kadın Olmak Zayıflık Değildir!

Mavi Yaka Kadın Çalışan

Kadınsı olmayı iş yaşamında zayıflık olarak gören cinsiyetçi yaklaşımların kurbanı olmayın. İnsanın zayıf veya üstün olması cinsiyeti ile değil sahip olduğu bireysel özelliklere bağlıdır. Üstelik hem kadınların hem erkeklerin kendi cinsiyetlerinden gelen güçlü ve zayıf yönleri vardır. Siz de bir kadın olarak kadınsı olmayı zayıflık olarak görmekten ziyade iş yaşamınızda güçlü yönleri kullanarak başarıya giden merdivenleri üçer beşer tırmanabilirsiniz.

Profesyonel Olmayı Yeniden Tanımlamaktır!

Profesyonel Kadın Çalışan

Kadınlar ve erkeklerin iş yaşantısında en çok yanlış anladıkları kavramlardan bir tanesi de profesyonelliktir. Pek çok bireyin sürekli harıl harıl çalışmak anlamında kabul ettiği profesyonellik aslında sanılanın aksine çok farklı bir konudur. Profesyonel olmak kendini iş yaşamına adamaktan ziyade aile, duygular, gelecek ve geçmişi bir arada tutarak iş yaşamına bağlanmayı da kapsar. Yani kadınların doğum ve çocuk bakımı gibi toplumsal görevlerini yerine getirmesi profesyonellik dışında değildir.

Duygularınızı İşinizde Başarı İçin Kullanmaktır!

Mutlu Kadın Çalışanlar

Kadınlarla ilgili en çok yapılan olumsuz yorumlardan bir tanesi de duyguları ile hareket eden bir varlık olarak görülmesi. Aslında duygularla hareket etme kadın olmanın değil insan olmanın doğal bir sonucudur. Duyguları ön plana çıkarma bir zayıflık değil aksine işine daha sıkı sıkı sarılan kimseler olarak kabul ediliyor. Özellikler lider pozisyonda bulunan kadınların duyguları da kullanarak ekipte tam bir kolej havası oluşturduğunu ve bunun da kaçınılmaz olarak başarıyı getirdiğini söylemek mümkün. Hatta ekipteki her bir bireyin yaşadığı motivasyon kaybı duygusal yüklemelerle ortadan kaldırılarak başarıya giden yolda daha sağlam adımlar atılabilir.

İnsan olmanın robotlaşma olmadığını bilen ve bunu gayet iyi kullanan kadınların uzun vadede başarılı olacağı göz ardı edilemez bir gerçektir.

Fırsatlar ve Tehditleri Bir Arada Değerlendirmek

Kadın Çalışanlar

Kadın olmak tarihin her safhasında bir takım zorluklara katlanmak anlamına gelmiştir. Bu durum bazen erkekler tarafından dayatılan bir düşünce bazen de toplumsal baskı nedeniyle ortaya çıkar. Kadınların iş dünyasına atılması ile karşılaştığı zorlukları sıralasak da siz iş yaşamında çok daha farklı ve hayal kırıklığı yaratacak durumla karşılaşabilirsiniz. Hem toplumsal hem de bireysel anlamda kadına olan bakış maalesef hala olumsuz olsa da kadınların iş yaşantısında başarıları asla azımsanamaz.

Ülkemizde en başarılı iş insanları listesinde kadınları görmek gurur verici olsa da pek çok insan sayılara ve oranlara takılarak kadınların başarısızlığından dem vurur. Ancak kadınlar ile erkekleri diğer değişkenleri sabit tutarak değerlendirmek çok da adil bir yaklaşım değildir. Bir erkek için babalık görevi nispeten sınırlıdır. Ancak anne; hamileyken işinden ayrılmak, doğum sürecinde işten uzak kalmak ve bebeği büyüyünceye kadar ona bakmak zorundadır. Üstelik hiç bebeği veya çocuğu olmayan bir anne için en büyük sorumluluk ev içindeki düzeni sağlamaktır.

Klasik Türk toplumunda kadın ve erkeklere atanan görevler düşünüldüğünde kadınların erkeklerden daha başarılı olduğu dahi söylenebilir. Zaten kadın ve erkek ayrımı yaparak iş dünyasında bu grupları bir oranlamaya tabi tutmanın baştan yanlışlığını belirttik. Burada en önemli görev oranlama yapmaktan ziyade erkeklerin kadınları engelleyici tavırlardan uzak durmasıdır.

İş Dünyasında Kadın Olmak!

Dünya üzerinde "çalışan erkek" gibi bir kavram yokken, çalışan kadın, iş dünyasında erkek olmak konuşulmuyorken iş dünyasında kadın olmak hala konuşuluyorken yılmadan hem hayatın içindeki tüm sorumlulukları yerine getiren hem de iş hayatında başarılı olan kadınlar iyi ki var! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken web siteleri billboardlar ve sosyal medyada kadını yücelten durumlar görmek mümkün. Ancak yılın 365 günü engellerle karşılaşırken bir gün hatırlamak çok adil değil. Biz biliyoruz ki kadın ister çalışır, ister anne olur, isterse iş hayatında istediği herhangi bir sektörde başarılı olur.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!Bunu Okudunuz Mu?


Eleman.Net İstihdam Endeksi - Ocak 2016
TUİK İşsizlik oranları ve Eleman.Net "Mavi Yaka" iş ilanları sitesi üzerinden istihdam edilen çalışan sayıları üzerinde oluşturduğumuz "Mavi Yaka İstihdam" Endeksi, Aralık 2015 ayında yükselerek %10,6 - %10,8 arasında, Ocak 2106 ayında ise %11 oranına yaklaşacağını gösteriyor. TUİK'in Kasım 2015 işizlik oranı geçen ay tahmin ettiğimiz gibi %10,5 olarak açıklandı. Eleman.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?