facebook
  1. Vigo Teknoloji Ve Lojistik
  2. Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları)

Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları)

Vigo Teknoloji Ve Lojistik

Vigo Teknoloji Ve Lojistik firmasının aktif ilanlarına veya diğer Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) ilanlarına göz atabilirsiniz.

Vigo Teknoloji Ve Lojistik Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) ilanı için başvuru süresi dolmuştur.

Diğer Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) ilanlarını inceleyebilirsiniz veya iş ilanları sayfasından tüm iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benzer İş İlanlarını Görüntüle Özgeçmiş Oluştur

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 3104784


Kadın veya Erkek No: 3104784 Tam Zamanlı

Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) İstanbul Anadolu Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) İstanbul Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) Restorancılık İnsan Kaynakları Çağrı Merkezi Elemanı Lojistik Çağrı Merkezi Çağrı Merkezi Elemanı


Çağrı Merkezi Elemanı Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi elemanı hizmet veya ürün satışı yapan firmalarda bilgi ve destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişidir.

Firmaların müşteri iletişiminde kritik bir konumdadır. Müşteri sorunlarını ve geri bildirimlerini iyi bir dinleyici olarak dinlemek, müşteri isteklerini tespit etmek ve sorun yaşayan müşterilere çözüm önerileri oluşturmak çağrı merkezi elemanının başlıca görevleridir.

Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda başarılı, pozitif ve kibar yapıdaki kişiler bu meslek grubu için uygundur. Lise mezunu olmak bu alanda çalışmaya başlamak için yeterlidir.

Vigo Teknoloji Ve Lojistik

Aradığınız "Çağrı Merkezi Uzmanı (İnsan Kaynakları) " İlanını Hemen Bulun!

300 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?