Güncel KOBİ Destekleri ve KOBİ Teşvikleri 2023


Devlet Teşvikleri Nelerdir

Ekonominin büyümesi, işsizliğin azaltılması, yeni istihdam alanlarının yaratılması için KOBİ’lerin önemi çok büyük. Bu yüzden KOBİ’lerin ekonomideki gücünün artırılması, dünyaya açılması ve rekabet güçlerinin artması için gerek kamu kurumları gerek özel bankalar ve kuruluşlar KOBİ destek paketleri ve teşvik programları hazırlamakta. Peki, KOBİ’ler için devlet destekleri ve hibe projeleri nelerdir? KOSGEB KOBİ destekleri nelerdir ve nasıl alınır? Güncel KOBİ devlet destekleri nelerdir? Eleman.net olarak hem bu sayfadan hem de sosyal medya hesaplarımızdan KOBİ’lerimiz için güncel destekleri duyuracağız. Devlet desteklerinden haberdar olmak için eleman.net İş Rehberi’ni ve sosyal medya hesaplarını takipte kalın.

KOSGEB nedir? KOSGEB Kimlere Destek Verir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin, yani KOBİ'lerimizin geliştirilmesine ve desteklenmesine odaklanan bir kuruluştur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bir kuruluşu olan KOSGEB, 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur. Diğer kamu kurumları gibi merkezi Ankara'dadır. Ancak tüm şehirlerimizde müdürlükleri bulunmaktadır. KOSGEB, tüzel kişilikte özel bütçeli bir kurumdur.

KOSGEB, mikro ve küçük işletme kuracak kişilere hibe statüsünde, aynı zamanda faaliyet gösteren KOBİ'lere yatırım, pazarlama, finansman ve diğer işletme becerilerini geliştirmeleri için destek sağlar.

KOSGEB Destekleri

Devlet Destekleri ve Teşvikleri Nedir, Hangi Kurumlar Vermektedir?

Devlet destekleri ve teşvikler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından firmalara verilen ekonomik, danışmanlık, operasyonel yardımların tamamıdır. Ülkemizdeki firmaların rekabet gücünün artması, yeni yatırımlar yaparak istihdama ve ekonomiye olan etkisinin artması için her yıl ekonomik yardım projeleri planlamaktadır.

Devlet destekleri ve teşvikler KOSGEB, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu, Maliye Bakanlığı gibi kurumlar tarafından firmalara verilmektedir.

Devlet teşvikleri ile firmaların yeni projelerinin hazırlık aşamasından fizibilite çalışmalarına, yetkilendirme işlemlerinden pazarlama faaliyetlerine kadar pek çok faaliyetin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Güncel Devlet Destekleri ve Hibe Projeleri

eleman.net olarak KOBİ'lerimiz için güncel devlet destekleri ve hibe projelerini düzenli olarak bu sayfadan duyurmaya devam edeceğiz. Güncel destek projelerinden haberdar olmak için eleman.net İş Rehberi'ni takip edebilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: E-ihracat ve Pazarlama Faaliyetleriniz için Devlet Teşvikleri

KOBİ’lere 20 Milyon Liralık Destek Paketi Duyuruldu

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve KOSGEB ile hayata geçirilen proje kapsamında KOBİ’lere 20.000.000 (yirmi milyon) TL’lik destek verileceği duyuruldu.

KUZKA, yani Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve KOSGEB ortaklığında gerçekleştirilecek “2023 yılı İmalat Sanayiinde Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Ortak Finansman Destek Programı" ilan edildi.

Program kapsamında TR82 bölgesindeki KOBİ’lere 20 milyon TL finansman desteği verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları ile KOSGEB iş birliğinde yürütülecek destek projesi ile KUZKA TR82 bölgesindeki KOBİ’lerin finansman ihtiyacının karşılanması ve yatırım hareketinin başlatılması amaçlanıyor.

Destek programına, bölgede imalat sanayisinde faaliyet gösteren KOBİ'ler başvuru yapabilecek. KOBİ'lerin sunacağı projelere göre KOSGEB ayırdığı kaynağın tamamını ya da bir kısmını kullandırabilecek.

Program kapsamında, KOSGEB ve aracı kuruluş arasındaki protokolde belirlenen oran üzerinden seçilen projelerin kredi finansman maliyeti hesaplanacak ve bu maliyetler KUZKA ve KOSGEB işbirliği ile karşılanacak. Ortak finansman desteği, en düşük proje bütçesi 500 bin TL ve en yüksek proje bütçesi 2 milyon 500 bin TL (KDV hariç) olacak. Ajansın kar payı desteği faiz/kar payı oranının %12'lik kısmı olarak verilecektir.

Başvurular 31 Mart'a kadar saat 23.00'a kadar Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi, yani KAYS üzerinden yapılabilir. Başvuru tamamlanması için imzalanması gereken taahhütname 7 Nisan 2023 saat 18.00'e kadar e-imzalı veya ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir. KAYS web sitesinden program hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.