Güncel İşsizlik Verileri


issizlik-verileri-aciklandi

İşsizlik özellikle son dönemde dünya genelinde ciddi bir sorun. Birçok ülkede ekonomik dalgalanmalar nedeniyle işsizlik sorunu ortaya çıkabiliyor. Ülkemizde de son yıllarda işsizlik oranları önemli bir gündem maddesi haline gelmiş durumda. İşsizlik, hem bireysel hem de toplumsal açıdan birçok soruna yol açabilir ve bu nedenle ekonomik istikrar için önemli bir göstergedir.

Bu sayfamızda, Türkiye'deki işsizlik durumunu ele alacak ve TÜİK'in resmi raporlarını paylaşarak işsizlik oranlarındaki değişimleri inceleyeceğiz. İş ve iş dünyasına dair gelişmeleri ve yeni fikirleri takip etmek için eleman.net İş Rehberi'ini takipte kalın.

2023 Ocak Ayı İşgücü İstatistikleri

Ülkemizdeki işsizlik oranı, Ocak 2023 itibarıyla bir önceki aya göre 166 bin kişi azalarak 3 milyon 424 bin kişi oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı da bu dönemde %9,7 olarak gerçekleşti ve bir önceki aya göre 0,5 puanlık bir düşüş kaydetti. Kadınlar arasında işsizlik oranı %13,7 iken erkeklerde bu oran %7,7 olarak hesaplandı. Bu veriler, Türkiye'nin işsizlikle mücadelesinde ne kadar ilerleme kaydedildiğine dair önemli bir gösterge niteliğinde.
tuik-issizlik-verileri

İstihdam oranı ise Ocak 2023 itibarıyla bir önceki aya göre 354 bin kişi artarak 31 milyon 837 bin kişiye yükseldi. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı da bu dönemde %48,9 olarak gerçekleşti ve bir önceki aya göre 0,5 puanlık bir artış kaydetti. Erkekler arasında istihdam oranı %66,9 iken kadınlar arasında bu oran %31,2 olarak hesaplandı.

İşgücüne katılma oranı, Ocak 2023 itibarıyla bir önceki aya göre 188 bin kişi artarak 35 milyon 260 bin kişiye yükseldi. Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise bu dönemde %54,1 olarak gerçekleşti ve bir önceki aya göre 0,2 puanlık bir artış gösterdi. Erkekler arasında işgücüne katılma oranı %72,5 iken kadınlar arasında bu oran %36,1 olarak hesaplandı. Bu veriler, Türkiye'nin ekonomik büyümesini sürdürmesi için gerekli olan işgücü piyasasındaki gelişmeleri yansıtmakta ve ülkenin kalkınma hedefleri doğrultusunda ilerleme kaydettiğine işaret etmektedir.

Genç nüfusun işsizlik oranı, 15-24 yaş aralığında bir önceki aya göre 0,5 puanlık bir artış göstererek %20,2 seviyesine yükseldi. İşsizlik oranı erkekler arasında %16,5 iken kadınlar arasında bu oran %26,6 olarak tahmin edilmiştir.

Fiili çalışma süresi, 2023 yılı Ocak ayında, istihdam edilenlerin referans dönemindeki haftalık ortalama 44,9 saat olarak kaydedildi. Bu veri, mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılmıştır ve bir önceki aya göre 0,7 saat artmıştır.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi, Ocak 2021-Ocak 2023

tuik-calisma-suresi

2023 yılı Ocak ayında, mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı önceki aya göre 0,6 puan artarak %21,9 seviyesine yükseldi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin birleşik oranı %15,3 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin birleşik oranı %16,7 olarak tahmin edilmiştir.

Kaynak: TÜİK İşgücü İstatislikleri

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.