HD İskender İK Süreçleri - Röportaj

Bu ayki röportajımızı HD İskender İK Direktörü Beste Şirin Petekçi ile gerçekleştirdik. İnsan Kaynakları ve İşe Alım süreçleriyle ilgili konulara değindik. Keyifli okumalar dileriz.

  •           HD Restaurant İşletmeleri, kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim yolu izledi?

HD’nin kuruluşu 1995 senesine dayanıyor. Ankara’da aslında tesadüfi bir şekilde başlayan hikaye bugün çok büyük başarılara imza atarak devam ediyor. İlk restoranımızı Çetin Emeç Caddesi üzerinde açmamızın ardından şirketimiz büyümesine bünyesine farklı markalar da katarak büyüdük. HD İskender, HD Döner, Pidem, Tadım Pizza, Burger House, Pideko ve son olarak Cızgara ile toplam 7 marka ile 21 ilde yaklaşık 200 restoranımızla Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük restoran zinciri haline geldik. Hedefimiz 2021 senesine geldiğimizde markalar içinde amiral gemi olan HD İskender markamızın restoran sayısını 200’e çıkarmak ve Türkiye’deki en büyük 500 şirketten biri olmak.

 

•          Çalışanlarınızın firmaya olan aidiyetini ve bağlılığını sağlamlaştırmak adına ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Şirket aidiyeti ve bağlılığı için öncelikli hedefimiz her biri işini severek yapan HD’lilerden oluşan bir ekip kurmak. Burada işe alım sürecimizden başlayan bir iç müşteri hikayesi söz konusu. İşe alım sürecimizde beklentilerimizi ve hedeflerimizi çok net bir şekilde adaylarımızla paylaşıyor ve onların beklentilerini ve gelecek hayallerini anlamaya çalışıyoruz. Değerlerimiz ve hedeflerimiz örtüştüğü durumda hikayenin devamını başarı ve keyifle geçirmek çok daha kolay. Adayımız HD’li olduğu ilk gün sıcak bir ekiple karşılaşıyor ve görüşme sürecinde ne duyduysa çok daha iyisini deneyimliyor, bu şirkete ve ekibe olan güvenini sağlıyor, bu da bağlılık için olmazsa olmazlardan biri.

Şirket içinde hem dikey hem de yatay yönde kariyer imkanlarımız söz konusu. Bunu sağlayabilmek için her pozisyonun sadece belli sabit bir görevde değil aynı zamanda farklı alanlarda deneyim sahibi olmasını destekliyoruz. Performans ve şirket ihtiyaçları aynı noktada buluştuğunda da çalışanlarımıza fırsatlar sunuyoruz.

Çok çalışıyoruz, bununla birlikte daha önemlisi keyifle ve birlikte çalışıyoruz. Hem kendi ekibiniz hem de diğer departmanlarla olan çalışmalarımızda her daim güven, saygı ve performans odaklı ilişkilerimiz var, bu hem yaptığımız işte daha başarılı olmamızı hem de şirkete olan bağlılığımızı arttırıyor.

  • Faaliyet gösterdiğiniz sektörün zorluklarından ve fırsatlarından bahseder misiniz?

 

Restorancılık perakende sektörünün gelişmekte olan alanlarından biri. Bu bizim için önemli bir fırsat. Sahip olduğumuz profesyonel ekip, kurumsal yapımız ve misafir memnuniyeti ile çok büyük bir avantajımız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu artılarımız da hızla ve sağlam adımlarla büyümemizi ve açtığımız her bir yeni restoran ile başarımızı arttırmamızı sağlıyor.

 

En büyük zorluğumuz tüm perakendecilerin karşılaştığı sahadaki personel devir hızı. Son 1 yılda bu anlamda iyileşmeler sağlamakla birlikte bu konuda gelişim alanımız hala mevcut. Bu konuda birçok koldan projeler üretiyoruz. Çalışanlarımızı dinliyoruz, ihtiyaçlarını anlıyoruz ve buna göre hızlıca aksiyonlar alıyoruz. Onlara daha çok dokunuyoruz, daha çok iletişime geçiyoruz. Tüm merkez ofis çalışanlarını operasyonu bilen ve ihtiyaçlarına uygun projeler üreten bir ekip haline getiriyoruz. Bu şekilde aldığımız olumlu sonuçları projelerimizi arttıracak devamlı ve sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz.

 

  •           İnsan kaynakları politikanız nasıl ve işe alım süreci nasıl işlemektedir? İşe alacağınız adayda aradığınız özellikler nelerdir?
     

İnsan kaynakları politikamızın ana başlıkları şirket değerlerimizden oluşuyor, Takım ruhu, saygı, güven, misafir odaklılık ve performans kültürü. Tüm İK süreçlerinin yapısı ve şirket içi projelerimiz bu 5 değerimiz üzerine kurulu. Bu değerleri değişime açık olmak ve uyumlanabilmek destekliyor.

İK işe alım departmanımızda iş ortaklığı yapısında çalışıyoruz, hem bölgelerin hem de merkez ofis departmanlarımızın işe alım süreçlerini yürüten İK İş Ortalarımız var. Departman yöneticileri ve restoran yöneticileri ile çok yakın çalışan ihtiyacı çok iyi anlayan ve hızlıca cevap veren bir ekibe sahibiz.

Online başvuru sitelerine ek olarak restoranlarımızda bizimle çalışmak için başvuru yapmak isteyen adaylarımız için özel başvuru formları hazırladık, tüm restoranlarımızda panolarımızı konumlandırdık. Tüm restoran yöneticilerimiz ile mülakat teknikleri eğitimleri gerçekleştirdik, bu sayede adaylarımızla olan işe alım sürecimizin kalitesini arttırdık. Online ve direk başvurulara ek olarak üniversitelerin kariyer zirvesi etkinliklerine katılıp gençlerle bir araya geliyoruz, staj ve iş başvurularını alıyor ve değerlendiriyoruz. Bu sayede hem sahada hem de merkez ofiste kariyerine doğru yerden başlamak isteyen ve fırsatları yakalamak isteyen adaylarımızla buluşuyoruz.

Bizim için en önemli kriterlerden biri şirket değerlerimiz ile adaylarımızın değerlerinin ve hedeflerinin örtüşmesi. Kendi alanında gelişme potansiyeli olan, yeniliklere ve değişime açık, operasyona yakın çalışmayı seven, yaptığı işte uzman veya uzmanlaşmaktan ve aynı zamanda paletine farklı renkler katmaktan da keyif alacak, iletişimi kuvvetli adaylarla birlikte çalışmayı tercih ediyoruz.

 

  •           Günümüzde insan kaynaklarının bulunduğu nokta ve şirketler açısından taşıdığı önem üzerine görüşleriniz nelerdir?


İnsan Kaynakları departmanın şirkette stratejik bir önemi var hem her fonksiyon için bir iş ortağı hem de orta ve uzun vadedeki hedeflerin oluşturulması ve hayata geçirilmesi noktasında kilit fonksiyon. Çünkü özellikle perakende de hedeflere ulaşmadaki en kritik kaynağımız insan. İş sonuçlarını önemli derecede etkileyecek uygulamaları ve önerileri ile İK’nın dönüştürücü etkisi yadsınamaz. Hem günlük operasyonundaki pratik çözümler ile her bir çalışanın şirket içerisindeki hayatını kolaylaştıran ve kalitesini arttıran hem de tüm çalışanları ve şirketin ana işini anlayarak uygulanabilir ve değer katan projeler ile şirketi bir adım öteye taşıyan bir departman olan İnsan Kaynakları geleceğin en üst düzey yöneticilerinin koltuğunu doldurmaya aday profesyoneller yetiştiriyor.

 

  •           Hayata geçirmeyi hedeflediğiniz yakın dönemde İK projeleriniz var mı? Bunlar neler?


İK departmanı olarak aynı anda günlük operasyonlarımızı yürütürken yeni projeler üretmek ve uygulamaya geçmek bizim için olmazsa olmaz. Sene başından bugüne birçok yeni proje oluşturduk ve canlıya geçirdik. Öncelikle tüm ücretlendirme ve yan haklar çalışma yapımızı değiştirdik, süreçlerimizi Türkiye’nin en büyük danışmanlık firmalarından biri ile iş ortaklığı kurarak dış kaynaklı olarak yürütmeye başladık. Vardiya düzenimizi ve takiplerimizi operasyon ihtiyaçlarına ve bizim çalışma düzenimize uygun olacak şekilde tamamen baştan değiştirdik, kullanımı daha kolay ve çok daha verimli hale getirdik.

İşe alım sürecimizi yeniden düzenledik. Hem sahanın hem de departmanların ihtiyaçları çok daha iyi tespit edebilen ve hızla cevap verebilen iş ortaklığı yapısına geçtik.

Eğitim departmanımızda önemli değişiklikler gerçekleştirdik ve HD Akademi’yi kurduk. Hem organizasyon yapımızı hem de eğitim içeriklerimizi yeniledik. Eğitimlerimizi çok daha ilgi çekici ve verimli hale getirdik. Yöneticilerimiz için “Yönetici Geliştirme Eğitimi- YGE” yeni yönetici olacak arkadaşlarımız için de “Yönetici Yetiştirme Eğitimi - YYE”  programlarımıza başladık, toplamda tam 80 yöneticimiz bu programı tamamladı, hem cirolarımız hem de misafir memnuniyetimizde şimdiden olumlu etkilerini görmeye başladık.

Günlük operasyonlarımızda yaptığımız diğer önemli projelere ek olarak “Performans Değerlendirme Projesi”ni başlattık ve Temmuz ayında ilk pilot çalışmamızı gerçekleştireceğiz, 2017 sonu itibariyle de tam olarak canlıya geçirmeyi hedefliyoruz.Bunu İzlediniz Mi?


Zam nasıl istenir?
İş hayatınızın belli dönemlerinde maaşınızın daha yüksek olması gerektiğini düşünebilirsiniz, peki bu durumda nasıl zam isteyeceksiniz? Zam istemeden önce atmanız gereken birçok adım vardır. Araştırma ve doğru argümanları bulma gibi konulara deyinen İnsan Kaynakları Danışmanı Günnur Aktoros, bu süreci sizler için detaylandırıyor.   Zam nasıl istenir?  ..

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12