Satış Temsilcisi Kimdir, Görevleri Nelerdir?

Satış temsilcisi, müşteri ile direkt iletişimde olan çalışanlardır. Üretici firma ile bu firmadan alışveriş yapmak isteyenler arasında köprü görevi görür. Adından da anlaşılacağı gibi markayı temsil eder. Satış temsilcisi tanımı sadece mağazalarda çalışan personeli kapsamaz. Toptancı ve perakendeci arasındaki iş ilişkisini de yönetirler.  

Tüketim sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte pazarlama biçimlerinde meydana gelen değişiklikler büyük markaları çözüm üretmeye zorladı. Gelişen pazar ve ortaya çıkan rekabet geniş bir reklam ağı ile birlikte satış personeli stratejilerini de değiştirdi. Satış temsilcisi olarak seçilecek kişilerde aranan özellikler çoğaldı. Çalışma alanı çok geniş olan satış temsilciliği işi için birkaç maddeleme yapacak olursak:

1) Mal veya hizmet sektörünün vazgeçilmezi olan satış temsilcisi bir markanın vitrinidir. Müşterilere rehberlik eder. Bir çeşit danışmanlık hizmeti olan bu işte sabır ve çözüm üretebilme yeteneği en önemli özelliktir.

2) Satış temsilcileri sadece mağaza içlerinde çalışmazlar. İlaç mümessilleri ya da toptancıların bölgede dağıtımını organize eden elemanları gibi gezerek çalışanlar da vardır. Bu kişilerin amacı daha geniş bir müşteri kitlesi oluşturup, karlılığı artırmaktır.

3) Ürün reklamlarını televizyonda, yazılı basındı, outdoor panolarda yayınlayıp tanıtmak mümkündür. Ancak pek çok tüketici mağazalardan alışveriş yaparken alacağı ürün ile ilgili detaylı bilgi almak ister. Burada satış temsilcisi devreye girer. Çalışanın satışını yaptığı ürünler hakkında bilgisi ne kadar yüksekse, satışı olumlu tamamlama ihtimali de o kadar fazladır.

4) Çalışılan bölge turistik bir yerse satış temsilcisinde yabancı dil hakimiyeti aranır. Daha çok insanla iletişim kurma ihtimali satış temsilcisinin değerine değer katar. Özellikle birkaç dili konuşabilenler daha avantajlı olacaklardır.

5) Satış temsilcisi pozisyonunda çalıştırdığı kişilerin satış becerilerini geliştirme amaçlı eğitim düzenleyen şirketler mevcuttur. Bunlardan yararlanmak satış temsilcilerinin işlerinde gelişmelerini sağlar. Doğru ve etkili satış stratejileri kurma yöntemleri öğretilir.

6) Her müşteri birbirinin aynısı değildir. Satış temsilcisi değişik zevkler ve değişik beklentiler içerisinde alışveriş yapan onlarca insanı tek bir noktada buluşturur. Birisi için iyi geçen bir gün diğeri için olumsuzluklar içerebilir. Bu noktada satış temsilcisi müşteri psikolojine yönelik hareket edebilmelidir ve en önemlisi karşılaşabileceği negatif tavırlarla başa çıkabilmelidir.

Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekenler

Satış temsilcileri müşteri ile birebir görüşmeler yaptığı için her zaman prezantabl, temsil yeteneği kuvvetli, iletişim becerileri güçlü kişiler olmalıdır. Ani sorunlara çabuk çözüm bulabilmelidirler. Çalıştığı sektörde sürekli kendini geliştirmelidir. Beden dili ve sözlü iletişim modelleri hakkında bilgi sahibi olması işini daha başarılı yapmasını sağlayacaktır. Hitap yeteneği, bu işin en önemli parçasıdır.

Satış Temsilcilerinin Kazancı Nasıldır?

Bu alanda çalışanların kazancı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Kazanç genellikle maaş ve prim şeklinde olmaktadır. Prim sistemi ile çalışanlar işlerinde ne kadar başarılı ve özverili olurlarsa kazançları da aynı paralelde artış gösterir.

Satış Temsilciliğinde Yükselmek Mümkün mü?

Elbette, satış temsilcisi olarak daha farklı pozisyonlara ilerlemesi mümkündür. Satış temsilciliğinden mağaza ya da bölge müdürlüğüne oradan da pazarlama birimine geçiş yapılabilir. Bu işte kademe kaydetmenin temeli, işini doğru bir şekilde severek yapmaktır. Başarı gösteren herkesin iş hayatında yolunun açık olduğu düşünülürse, satış temsilciliği de kariyer olanakları parlak mesleklerden biridir.

Eleman.net'teki Satış Temsilcisi İş İlanlarına Bir Göz Atın -> https://www.eleman.net/satis-temsilcisi-is-ilanlari_p111.htmlBunu Okudunuz Mu?


Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş ya da CV ne olarak adlandırılırsa adlandırılsın işe başvuru kabul aşamasında yüz yüze görüşmeden daha etkili olduğunu inkar etmek artık gittikçe zorlaşıyor. Şirketler eleman seçimlerinde adayların öncelikle özgeçmişlerinde kendilerini nasıl ifade ettiklerine dikkat etmekte. Etkili ve diğerleri arasından sıyrılan bir özgeçmişin iş bulma sürecini hızlandırdığını söyleyebiliriz. Doğru hazırlanmış bir özgeçmiş ne kadar işinize yarayacaksa, hatalarla dolu özgeçmişlerin kabul görmesinin de beklenmesi hayal olacaktır.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?