Yıllık İzin Hakkında Her Şey!

Yaz tatili gelmesi ile beraber çalışanlar işyerlerinden yıllık izinlerini talep etmeye başladı. Çalışanların iş ve hayat motivasyonlarının artması, dinlenmeleri, bedensel ve ruhsal sağlıklarını koruması için ücretli yıllık izin hakları vardır. Bu haklar anayasada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenir. Biz de kafa karışıklığını önlemek, çalışanların ve işverenlerin yasal haklarını öğrenmeleri için yıllık izin hakkında her şeyi maddeler halinde açıkladık.
 
 
• Çalışanlar işe girdikten sonra deneme süresi dahil 1 yıllarını doldurduklarında ücretsiz izin hakkına sahip olmuş olurlar.
 
• Çalışanların yıllık izinleri aynı işyerinde çalıştıkları süreye göre 15-26 gün arasında değişiklik gösterir.
 
• Yıllık izin çalışanlara tanınan yasal bir hak olduğundan işverenler çalışana izin vermemezlik yapamaz, çalışan da bu hakkından feragat edemez veya yıllık izin kullanmayıp karşılığında para talep edemez. Fakat çalışan işten ayrılması söz konusu olduğundan kullanmadığı yıllık izinleri işveren tarafından ödenmek zorundadır.  
• Raporlar hastalık izinleri çalışanın yıllık izninde düşemez.                                      
 
• Bayramlar ve genel tatiller yıllık izinden sayılamaz, tatil günlerine denk gelirse izin süresinin başına veya sonuna eklenir. 
 
• Çalışanlar ‘acil durumlar haricinde’ yıllık izin talebini en az 1 ay önceden işverene yazılı bir şekilde bildirmesi gerekir.
 
• Çalışanlar izne çıkmadan önce işverenden avans isteyebilir ve yasal olarak işverenler bu avansı çalışanlara ödemek zorundadır.
 
• Çalışanlar  ikametten uzak bir yere gideceğini ispatlaması halinde işverenden, en fazla 4 gün ücretsiz yol izni isteyebilir. İşveren yol iznini ödenen maaştan keser, yani yol izni ücretsiz izin olarak geçer.
 
• Çalışanlar bir kısmı 10 günden az olmamak şartı ile izinlerini istedikleri şekilde bölerek kullanabilirler. 
 
• Yıllık izinler çalışanlar tarafından hak ettikleri yıl içinde kullanmaları gerekir. İzin günlerini biriktirme ve sonrasında hepsini aynı anda kullanma gibi işvereni kısa vadede zora sokacak bir durum yaşanmaması gerekir. 
 
Çalışma Yıllarına Göre Yasal Yıllık İzin Süreleri                                            
 
Çalışanlar için; 1-5 yıl (5. Yıl dahil), 14 gün. 
Çalışanlar için; 5-15 yıl, 20 gün.
Çalışanlar için; 5-15 yıl, 20 gün.
 
Yeraltında Çalışanlar için; 1-5 yıl, 18 gün.
Yeraltında Çalışanlar için; 5-15 yıl, 25 gün.
Yeraltında Çalışanlar için; 15 yıl ve üstü, 30 gün.
 
18  Yaşından küçük çalışanlar; 20 gün.
50 Yaşından büyük çalışanlar; 20 gün.
 
Memurlar için; 1-9 yıl, 20 gün.
Memurlar için; 10 yıl ve üstü, 30 gün.


Bunu Okudunuz Mu?


Roche İlaç Türkiye'ye Yeni İK Direktörü
Roche İlaç Türkiye İnsan Kaynakları Direktörlüğü pozisyonuna Mine Sadıç getirildi. Roche İlaç Türkiye, İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevine şirkette uzun yıllardır insan kaynakları alanında görev yapan Mine Sadıç’ı atadı. Ekim ayı itibarıyla görevine başlayan Sadıç, 27 seneyi aşan Roche İlaç kariyerine 1991 yılında İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak başladı. Mine Sadıç Kimdir? Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümü mezunu olan Mine Sadıç, Roche İlaç bünyesinde bugüne kadar Roche Gebze Üretim Tesisi İnsan Kaynakları Müdürlüğü, EEMEA Learning Academy’de Eğitim Geliştirme Müdürlüğü ve son olarak da 2016 yılında atandığı Yetenek Yönetimi Müdürlüğü gibi çeşitli sorumlulukları başarıyla yürüttü.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?