Nefis Bir Kariyer İçin En Doğru Adım

Bu ayki insan kaynakları alanındaki röportajımızı Saray Muhallebicisi İnsan Kaynakları ve İş Geliştirme Direktörü Sn. Ayşegül Baltacı Tezel ile yaptık. Mevcut İK politikaları ve gelecek dönem planları ile ilgili bilgiler paylaştılar. Keyifli okumalar dileriz.

Ayşegül Baltacı TezelŞirketiniz ve sektörünüz hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

1935 yılında muhallebici dükkanı olarak Kasımpaşa’da ‘Bizim Muhallebici’ adıyla ilk kez misafirlerine kapılarını açmış olup, 1949 yılında ise ‘Saray Muhallebicisi’ olarak Beyoğlu’nda bulunan şu anki zincirimizin ilk şubesi hizmete başlamıştır. Topbaş ailesine ait olan şirketimiz, İstanbul’un en elit semtlerinde yer alan, günümüzde ise 24 restoranı ile günün her saatinde herkese hitap edebilecek zengin bir menüye sahiptir.

Sektörel baktığımızda ise, Gıda Sektörü, Türkiye’de personel istihdam ettirme oranı olarak pastadan büyük bir pay almaktadır. İşimizin merkezi ‘İnsan’ olduğu için hijyen standartları ve müşteri memnuniyeti bu işin olmazsa olmazıdır.

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün zorluklarından ve fırsatlarından bahseder misiniz?
 
Gıda sektörü, şubeleşmenin oldukça kolay ve hızlı olduğu fakat sürekliliği sağlamanın ve bununla birlikte kalıcı olmanın da  bir o kadar zor olduğu bir alan. Günümüzde ise çevremizde açılıp neredeyse 1 yılını bile dolduramadan kapanan işletmeler bunun en büyük örneği diyebiliriz aslında. 
 
Bizler gibi sürekli müşteri memnuniyeti ilkesini benimsemiş işletmelerde görev yapan ve bu kültürü benimseyen çalışanlarımız ise iş yaşamlarında ve sosyal hayatlarında da 1-0 hep önde oluyorlar.
 
Şirketinizde kaç kişi görev yapıyor? Son zamanlarda en çok işe alım yaptığınız pozisyon hangisi?
 
Şirketimizde mandıramız dahil yaklaşık 1.400 kişi istihdam edilmektedir. Ağırlıklı olarak Y ve Z kuşağı ile çalışmamızdan kaynaklı hızlı tercih değişiklikleri ve  bir an önce varolabilme isteklerinden dolayı bu noktada sirkülasyon artmaktadır. İşe alımını en çok yaptığımız pozisyonlarda, Servis Sorumlusu, Servis Yardımcısı ve Tezgah Sorumlusu yer almaktadır.
 
Tabi ki poziyon bazlı değişiklik gösterecektir ancak kurum kültürüne uygun olarak işe alacağınız kişilerde ne gibi özelliklere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz neler?
 
Spesifik pozisyonlar (yönetici, şef, usta) dışında işe alımını gerçekleştireceğimiz adaylarımızda önceliğimiz işi öğrenme isteğinin olması bundan sonraki aşama ise içeride bulunan ekip arkadaşlarıyla ahengi sağlaması adına uyumlu ve disiplinli biri olması konusuna  oldukça dikkat ediyoruz.
 
Sizce kalifiye eleman ihtiyacı sorunu nasıl çözülebilir?
 
Biz Saray Muhallebicisi olarak bu noktada kalifiye elemanları kendi içimizden yetiştirmeyi tercih ediyoruz. Gerek kurum içi verdiğimiz mesleki eğitimler gerekse sunduğumuz kariyer fırsatları ile kendi akademimizi oluşturduk diyebiliriz.
 
Saray Muhallebicisi İnsan Kaynakları
 
Çalışan bağlılığı ve çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak için neler yapıyorsunuz?
    
Öncelikle çalışan bağlılığı adına az evvelde bahsettiğimiz gibi her pozisyon için terfi imkanı sunuyoruz. 18 yaşında kurumumuzda işe başlayıp yıllar içerinde yönetici olan hatta emekli olup ayrılan kişi sayısı yadsınamayacak kadar fazla. Güvenilir maaş ödeme politikası ve sosyal haklar da bunu aynı şekilde desteklemektedir.
 
Hizmet sektöründe yer almanın önemli bir parçası olan ödüllendirme, takdir görme ve eğitim fırsatları genç çalışan nüfusumuz içinde oldukça cezbedici olmaktadır.
 
İK olarak gelecek dönem hedefleriniz neler?
 
Gelecek dönem hedeflerimiz arasında, yüksek çalışan memnuniyetimize rağmen yine de hiçbir zaman ‘tamam son nokta’ demeden sürekli kendimizi yenileyerek bu oranı bir üst seviyeye çekmek ve sektörde insanların çalışmayı arzu ettiği kurum olabilmek var. Bu ana hedef doğrultusunda da kariyer planlama, eğitim ve gelişim olanakları, çalışanlarımıza daha verimli çalışma alanları ve sosyal alanlar yaratmak için durmaksızın çalışıyoruz.
 
Ayşegül Baltacı Tezel Kimdir?
 
1977 yılında İstanbul’da doğan Ayşegül Baltacı Tezel, Fizik alanındaki lisans eğitimini İstanbul Üniversite’sinde tamamlamış, aynı yıllarda yan dal olarak Eğitim Bilimleri Akademisi’nde eğitim formasyonu da alarak psikoloji ihtisasını tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına ilk olarak Turkcell’ de başlayan Tezel, uzun yıllar eğitmen olarak çalıştıktan sonra, sırasıyla Hedef Alliance Holding A.Ş’de ve Darty Elektronik Mağazacılıkta İnsan Kaynakları Departmanlarında yöneticilik kariyerine devam etmiştir. Perakende ve gıda sektörü alanlarında çeşitli konferans ve zirvelerde konuşmalar yapmış, üniversitelerde İnsan Kaynakları Performans Yönetimi ve İşe Alım Konularında eğitimler vermiştir. En son katıldığı zirvede Dijital Dünyanın Geleceği ve Gelecekteki İş Rollerimiz üzerine konuşma yapmış, Dijital Liderlerden Dijital Dönüşüme Bakış Kitabında makalesi yayınlanmıştır.  Şu an sektörün öncü şirketlerinden biri olan Saray Muhallebicisi 1935 Şirketinde İnsan Kaynakları ve İş Geliştirme Direktörü olarak iş hayatına devam etmektedir. Ayrıca eğitmen olarak da hala aktif rol oynamakta, Perakende Matematiği, Satış Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Mükemmel Hizmet Politikası Yaratma, Marka Kültürü Oluşturma, Mülakat Teknikleri, Performans Yönetimi gibi Kişisel Gelişim alanlarında profesyonel eğitimler vermeye devam etmektedir.
 
Saray Muhallebicisi'nin mevcut iş ilanlarını sitemiz üzerinden inceleyebilir ve iş başvurusu yapabilirsiniz.
 
 
 


Bunu Okudunuz Mu?


Eleman.net Ekim - Kasım Ayı Etkinlikleri
Eleman.net Olarak Türkiye Çağrı Merkezi Konferansındaydık! IMI Conferences tarafından 13-14 Ekim tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bu yıl 10. Yılını kutlayan Türkiye çağrı merkezi konferans ve fuarında tanıtım sponsoru olarak ve standımızla bizde yer aldık. Sektörel iletişimin en önemli adresi olan fuara 2 gün boyunca yaklaşık bin ziyaretçi geldi.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?