İşe Alım Sürecinde Hızın Önemi

Günümüzdeki rekabetçi dünyada hız her şey demek. Hızlı sipariş, hızlı teslimat ve hızlı servis, tüm işletmelerin sahip olması gereken özellikler arasında. İşe alım süreçleri de bu hızlı dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. İşe alım sürecinde hız artık hiç olmadığı kadar önemli. Bu hızı sağlamak için kullanılan teknoloji araçlarından biri olan Video Özgeçmiş son dönemde ön plana çıkıyor. 

Video Özgeçmiş Hazırlama

İşe alım sürecinde insan kaynakları departmanı kadar başvuru yapan adayların da hızlanması önemli. Sayfalar süren bir özgeçmiş ile başvuru yapmak ilk aşamada elenmeye neden olabilir. Bu nedenle başvuru sırasında bazı kuralları izlemekte fayda var.

İşe Alım Kriterlerine Göre CV Güncellemesi Yapın

Hızlı bir şekilde mülakat aşamasına geçmek istiyorsanız işe alım kriterlerine göre özgeçmişinizde güncellemeler yapın. İnsan kaynakları, her pozisyon için farklı gereksinimler listeler. Benzer pozisyonlara başvursanız bile bazı kriterler farklılık gösterebilir. Bu nedenle istenen kriterleri dikkatli bir şekilde okuyarak her başvuruda özgeçmişinizde küçük güncellemeler yapın. Bu hem size hem de insan kaynakları çalışanlarına zaman kazandıracaktır.

Video Özgeçmiş ile Rakiplerinizin Arasından Sıyrılın

Hızlı bir şekilde fark yaratmanın en iyi yolu video özgeçmiş ile rakiplerinizin önüne geçmek olabilir. İnsan kaynakları çalışanları sayfalar dolusu bilgi okumak yerine kendinizi tanıttığınız videoları tercih etmeye başladı. Bu işe alım sürecinde hız kazanmanın yanı sıra adayları daha iyi değerlendirmeye yardımcı oluyor. Yüz yüze mülakata çağırmadan önce adayların kişisel özellikleri hakkında fikir sahibi olmak faydalı olabilir. Videoda çekingen ve öz güveni düşük görünen kişiler, çalışma ortamı için uygun adaylar olmayabilir. Bu nedenle video özgeçmiş ile en doğru adayların bulunması süreçleri hızlandırabilir.

Yüz Yüze Görüşmelerde Kendinizi Kısa Sürede Tanıtın

İşe alım sürecinin önemli bir aşaması olan yüz yüze görüşme aşamasını hızlandırmak adaylara birçok avantaj sağlar. Video özgeçmişinizde kendinizden bahsederken yetkinliklerinizi, yaptığınız önemli projeleri ve katıldığınız önemli etkinlikleri anlatın. Uzun bir konuşma, karşınızdakinin dikkatini dağıtarak önemli noktaları kaçırmasına neden olacaktır. O nedenle 30 saniyede etkili bir anlatım yapmaya çalışın.  Videonuzda özgeçmişinizde değindiğiniz konulardan kısaca bahsederek en önemli özelliklerinizi ortaya çıkarın. Kendinizi hızlı bir şekilde tanıtırsanız insan kaynakları çalışanları ve iş verenler üzerinde iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.Bunu Okudunuz Mu?


Benim Kariyerim
Marmara Üniversitesi Kariyer Ağı Kulubü'nün düzenlemiş olduğu "Benim Kariyerim" semineri 16 Aralık Çarşamba günü Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü İbrahim Üzümcü Kampüsünde gerçekleşecek. Seminerde konuşmacı olarak, İnsan Kaynakları Eğitim Uzmanı – Blogger Ali Cevat Ünsal, TAV Başkan Yardımcısı Burcu Geriş, Mudo Yürütme Kurulu Başkanı Barış Karakullukçu, M3 Works Kurucusu Erdem Genç Marmara Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelecekler. Tanıtım sponsoru olarak yer aldığımız etkinlik saatleri 13:30 – 16:30 arasında gerçekleşecek. Seminere katılım sağlayan öğrencilere  katılım belgesi verilecektir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

250 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?