Röportaj: Salih Kayıkçıoğlu - Yurtiçi Kargo

Eleman.net insan kaynakları röportajlarımıza bu hafta 2020 ve 2021'de en fazla büyüyen sektörlerden biri olan lojistik sektörü firmalarından Yurtiçi Kargo'nun İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı, Salih Kayıkçıoğlu ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar...

Salih Kayıkçıoğlu, Yurtiçi Kargo

Biraz sizi tanıyabilir miyiz? İK alanında kariyer yapmaya nasıl karar verdiniz?

Ben Salih Kayıkçıoğlu. Kariyerime 11 yıl önce Yurtiçi Kargo ve Arıkanlı Holding’in denetim kadrolarında başladım. Müfettiş yardımcısı olarak başladığım bu yolculukta müfettişlik ve farklı yöneticilik pozisyonlarında deneyim kazanma şansını elde ettim.

Denetim alanında üstlendiğim görevler sonrasında iki yıl bölge müdürlüğü görevinde bulundum. Şimdi de İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak şirketime hizmet veriyorum. Ayrıca bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak genç arkadaşlara tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Adli muhasebe üzerine doktora çalışmalarım devam etmekle birlikte mali müşavirlik, suiistimal inceleme uzmanlığı gibi konularda da uzmanlıklarım bulunuyor.

İnsan kaynaklarında görev almaktan çok mutluyum. Çünkü denetim kadrolarında yetişmiş bir kişi olarak, personelimizin ihtiyaçlarını, kriz anlarında uygulanması gereken çözümleri daha net gördüğümü düşünüyorum. Bugün itibari ile 18 bin kişiyi geçmiş bir ailenin insan kaynaklarına fayda sağlıyor olmak da beni ayrıca gururlandırıyor. 

Sahip olduğunuz mesleği yapmıyor olsaydınız hangi mesleği tercih ederdiniz?

Öncelikle hayat planımdan, kariyerimden memnun ve mutlu olduğumu dile getirmek isterim. Az önce de bahsettiğim gibi 18 bin kişilik bir ailenin İnsan Kaynakları departmanının başında görev yapmak bana gurur veriyor. Ben çocukluğumdan bu yana kurumsal bir şirkette üst düzey yönetici olma hedefi ile büyüdüm. Bugün bu hedefe ulaşmış olmak benim için yeterli.

Ama eğer bu hayatı yaşamasaydım; kendisinden sürekli şampiyonluk beklenen bir futbol kulübünün teknik direktörü olmak isterdim.  

Kariyerimde dönüm noktası dediğiniz bir deneyiminiz oldu mu?

Ben çalışma hayatının her anının bir dönüm noktası olduğunu düşünürüm. Aldığımız her görev kutsal ve kıymetlidir. Bir çalışan olarak gün içinde onlarca karar veriyorsunuz. Bu kararların her biri farkında olmasanız da sizin hayatınızı şekillendiriyor. Bu ufak gibi görünen değişimler, bir araya geldiğinde sizin hayatınızı belirliyor. Dolayısı kariyerime başladığım 11 yıl önceki nokta benim için bir dönüm noktasıdır. 

Mesleğinizin keyif aldığınız ve zor bulduğunuz taraflarını anlatır mısınız?

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; benim mesleğim kargoculuk. Bizler, hangi pozisyonu temsil edersek edelim, hangi görevi yerine getirirsek getirelim kargocuyuz. Bu işi de çok kutsal bir görev olarak görüyoruz. 

Umarım bir daha yaşamayız ancak örneğin; pandeminin zor günlerini hatırlayalım. O zorlu günlerde sokaklarda sağlıkçı ve emniyet mensubu arkadaşlarımızın dışında insanlara kesintisiz hizmet götüren bir tek biz vardık. Bu bizim mesleğimizle gurur duymamız için yeterli.

Biliyorsunuz bizim sektörümüzün büyümesi, bizim işimizin kalitesinin artması, e-ticaretin de büyümesi anlamına geliyor. Fakat biz sektör olarak bir noktada daha varız. O konu da sosyal yardımlaşma noktası. Keşke hiç olmasa ancak; kargo sektörü yaşanan her depremde, her yangında, her felakette vatandaşların yardımlarını ücretsiz bir şekilde afet bölgesine taşımıştır. Yaptığımız işin dışında böyle güzel bir organizasyonun parçası olmak, bizi gururlandırmak için yetiyor.

Özetle biz yazılım geliştirici de olsak, sistem yöneticisi de olsak, mali işler uzmanı da olsak, üst düzey yönetici de olsak; biz kargocuyuz. Mesleğimizle de gurur duyuyoruz. 

İşimizin zor yanlarına gelirsek, her işte olduğu gibi bizim de işimizin zorlukları vardır. Ancak unutmayın ki zorluklar tecrübe ile aşılan şeylerdir. Bugün size zorluk gibi görünen bir sorun, emin olun bir süre sonra edindiğiniz tecrübe ile çözülmesi gayet basit bir durum haline gelecektir. 

Sizin alanınızda kariyer yapmak isteyen üniversite öğrencilerine ve mezunlarına 3 tavsiyeniz ne olurdu?

Öncelikle ben herkes için işe yarayacak reçetelerin varlığına inanmıyorum. İnsanlar başarılarını çok farklı alanlarda, çok farklı şekillerde ortaya koyabilirler. Fakat başarıya yürümek istiyorlarsa öncelikle insanlar kendilerini tanımalılar. Kendini tanıyan bir kişi eksikliklerini bilir. Peki kendini nasıl tanıyacak insanlar? Ya da bir yanının eksik olduğunu nasıl anlayacaklar?

Daha fazla insanla tanışarak anlayabilirsiniz. Belki de reçete olarak yazılabilecek tek şey tanışabileceğiz kadar çok insanla tanışın olabilir. Çünkü insanların hayatlarından, onların tecrübelerinden öğreneceğimiz şeyler bizde nelerin eksik olduğunu hissettirecektir. Bu da bize bir yol haritası çıkaracaktır. 

Daha sonra o yolda ilerledikçe kişinin eksikleri kapanacak ve olmak istediği yere çok daha kolay ulaşacaktır. Tavsiyem budur.

Yurtiçi Kargo İnsan Kaynakları departmanı kaç kişiden oluşuyor? Görev dağılımı ne şekilde?

Yurtiçi Kargo İnsan Kaynakları departmanı yaklaşık 100 kişilik bir ekip ile çalışıyor. Bölge müdürlüklerimizdeki ekiplerimiz, genel müdürlük ekibimiz ve sahada eğitim veren diğer kadrolarımız ile devasa bir departman. İçerisinde Yöneticiler, Eğitimciler, İşe Alımcılar, Uzman, Uzman Yardımcısı ve Eleman kadrolarında çok sayıda pozisyon bulunuyor.

Son zamanlarda en çok işe alım yaptığınız pozisyon hangisi?

Biz 18 bin kişiden oluşan bir aileyiz. Her pozisyondan mutlaka alımımız oluyor ancak takdir edersiniz ki en yoğun alım yaptığımız alan Kurye, Kargo Operatörü, Şoför gibi saha çalışanlarımızı oluşturuyor.

İşe alacağınız kişilerde ne gibi özelliklere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz neler?

Elbette ki işe alacağımız kişiyi belirlemeden önce pozisyonun ihtiyaçlarını belirliyoruz. En önemli ve kritik detay bence o işin ihtiyaçları, kurumun menfaat ve hedefleri ile adayın menfaat ve hedeflerinin örtüşmesi.  Bu ikisi uyumlu ve denk olmalı ki işe alım hem kurum hem de çalışan açısından doğru ve uzun ömürlü olsun.

Çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak için neler yapıyorsunuz?

Bizler biliyorsunuz hem müşterilerimizle, hem de birbirimizle yüz yüze, omuz omuza çalışan bir iş koluyuz. Dolayısı ile sahada ekip içerisinden bir kişinin motivasyonunun düşmesi, tüm şube performansını olumsuz yönde etkileyebilir.  Dolayısı ile öncelikle bunu çok yakından takip ediyoruz. Şeflerimizin, şube müdürlerimizin ve bölge müdürlüklerindeki arkadaşlarımızın öncelikli görevlerinden biri de budur.

Genel olarak ise maddi yönden rahatlatmak için de tüm personelimize yılda 13 maaş, 2 bayramda prim, evlendiğinde, çocuğu olduğunda prim veriyoruz. Onun dışında kışın yakacak yardımı yapıyoruz. Gibi birçok maddi motivasyonunu yükseltecek şeyler uyguluyoruz.

Onun dışında YK Game isimli bir uygulamamız var ve bu uygulama üzerinden personellerimiz birbiri ile yarışabiliyor ve yaptıkları işlerle ilgili uygulama üzerinden birbirlerine meydan okuyabiliyor. Bu da hem onların motivasyonunu artırırken hem de performanslarının yükselmesini sağlıyor.

Pandemi döneminin başlangıcında ve sonrasında süreci nasıl yönettiniz?

Pandemi dönemi evet tüm sektörler için zordu ancak bizim için biraz daha yorucuydu diyebilirim. Biliyorsunuz biz pandeminin ilk gününden bu yana adımımızı sokaklardan hiç kaldırmadık. Pandemi sebebi ile evlerinde kalmak zorunda olan vatandaşlarımıza kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam ettik. 

Bunun sebebi şirketimizin çok hızlı karar alabilen yönetim yapısı ile ilgilidir. Pandemi ülkemize giriş yapmadan aylar önce bir kriz masası oluşturmuş ve tüm görev dağılımlarını gerçekleştirmiştik. Pandemi yurdumuza girdiğinde hangi durumda ne yapmamız gerektiğini biliyorduk. Dolayısıyla herhangi bir problemle de karşılaşmadık. 

Pandemi döneminde hem müşteri memnuniyeti ile ilgili hem de sürecin başarıyla yönetimi konusunda da onlarca ödül aldık.

Pandeminin insan kaynakları ve kurumsal yönetim süreçlerine ne gibi etkileri oldu?

Biz, her gün bir milyonun üzerinde adrese uğrayan bir ekibiz. Dolayısı ile takdir edersiniz ki kriz yönetimine de alışkınız.  Kurulduğumuz günden bu yana geçen 40 yıllık süreçte edindiğimiz tecrübe güçlüdür. 

Ancak yine de pandeminin elbette bize kattığı çok tecrübe oldu. Umarım yaşanmaz ancak ikincisi yaşanırsa, bu sefer çok daha başarılı olacağımız ortadadır. 

2022 ajandanızda hangi konular öncelikli olacak ve daha fazla yer kaplayacak?

Şirketimiz her zaman olduğu gibi 2022’de de gelişmeye ve büyümeye devam edecektir. Rutin personel alımlarımız dışında İK süreçlerimizde dijitalleşme projelerimize de ağırlık vereceğiz. Çalışanlarımızı motive ettiğimiz birçok oyunlaştırma projelerimiz var. Bunları daha da iyileştirmek için çalışmalarımızı başlatacağız.  Bunu Okudunuz Mu?


Eleman.net İstihdam Endeksi - Nisan 2016
Eleman.net İstihdam Endeksi Şubat ayı işsizlik oranı öngörüsü %10.85; TUİK açıklanan işsizlik oranı %10.9 Geçen ay sizlerle paylaştığımız %10.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.