facebook
  1. Adecco Group
  2. Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Adecco Group

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI
Adecco Grup, merkezi İsviçre’de, 60’tan fazla ülke ve bölgede yaklaşık 33.000 çalışanı, 5.500 şubesiyle her gün 750.000’in üzerinde kişiye iş imkanı sağlayarak 100.000’in üzerinde firma ile buluşturmaktadır. İnsan kaynakları ve istihdam çözümleri konusunda dünya lideri olan Adecco, global bakış açısı ile lokal ihtiyaçların çözümlenmesinde geniş bilgi birikimini müşterileriyle paylaşmaktadır. Adecco Group bir Fortune 500 firması olup, SIX Swiss Exchange borsanına kotedir.


Danışmanlığını yapmakta olduğumuz Banka sektöründe faaliyet gösteren müşterimiz için 'Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi' arayışımız bulunmaktadır.

GENEL NİTELİKLER

En az ön lisans ve lisans mezunları ya da üniversitede devam zorunluluğu olmayan öğrenciler,
Müşteri ve çözüm odaklı yaklaşımı benimsemiş,
7/24 dönüşümlü vardiyalı ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,
Kariyerini önemseyen ve bankacılık konusunda kendisini geliştirmek isteyen,
Genç ve dinamik ekibimize uyum sağlayacak enerjiye sahip,
Telefonda iletişim becerisi, satış ve ikna kabiliyeti yüksek,
Müşteri ilişkilerinde başarılı,

İŞ TANIMI

Telefon bankacılığı biriminde müşteri memnuniyeti sağlamak ve kalite standartlarına bağlı olarak çağrı karşılamak,
Belirlenen satış hedefleri doğrultusunda dış arama yaparak potansiyel müşteriler ile görüşülmesi ve firma hizmetlerinin sunulması,
Yeni müşteri kazanımı ve bankacılık ürünlerinin satışının yapılması,
Gerekli operasyonel süreçlerin takibinin yapılması,


“Adecco, İşkur'un denetiminde 10.12.2019 tarihli 442 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.”

Eleman.net'te yayınlanmaktadır. İlan No: 2947272


Kadın veya Erkek No: 2947272 Tam Zamanlı

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi İstanbul Anadolu Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi İstanbul Avrupa Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Antalya Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Eskişehir Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi İstanbul Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Bankacılık / Finans Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Sorumlusu


Bu ilana sadece online başvuru yapabilirsiniz!
Benzer İlanlar
İş Ara
Başvuru Yap veya Hızlı Özgeçmiş Oluştur
Adecco Group; Türkiye İş Kurumu’nun 10.12.2019 tarih ve 442 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Call Center Personeli Ne İş Yapar?

Hizmet veya ürün satışı yapan firmaların bilgi ve ürün hakkında destek vermek için müşteriler ile çözüm odaklı iletişime geçen kişilerdir. Her sektörde çağrı merkezi departmanları bulunabilir, call center personelleri hizmet verdikleri ürün hakkında kısa ama detaylı bir eğitimden geçmek zorundadırlar çünkü müşteriye doğru bilgiyi vermek ile yükümlüdürler. Çağrı merkezi çalışanı, müşteri temsilcisi veya call center personeli gibi çeşitli mesleki isimleri olabilir. Diksiyonu düzgün, sabırlı, kriz yönetimi konusunda tecrübeli, pozitif ve kibar olmaları aranılan en önemli özelliklerdir. Çağrı merkezi departmanlarında, call Centerlar performansa bağlı takım lideri veya operasyon sorumlusu gibi dikey terfiler alabilirler.

Adecco Group

Aradığınız "Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi" İlanını Hemen Bulun!

300 Bin firma ve 20 Bin aktif iş ilanı ile her sektörden iş ilanı Eleman.net'te. Hemen özgeçmişinizi oluşturun, ilanları inceleyin, başvurunuzu yapın ve aradığınız işe ulaşın.

Hemen Özgeçmiş Oluştur
eleman.net appicon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?