Çalışmadan Emekli Olunur Mu?


Emeklilik için uzun yıllar boyunca çalışılması gerektiği düşünülür; ancak isteğe bağlı sigorta sayesinde çalışmadan da emeklilik hakkı kazanmak mümkün. Bu yazıda, isteğe bağlı sigortanın ne olduğunu, kimlerin bu haktan yararlanabileceğini ve emeklilik için nasıl faydalı olduğunu inceleyeceğiz.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, çalışmayanların, ev hanımlarının, öğrencilerin ve kısmi zamanlı çalışanların sosyal güvenliklerini devam ettirmelerini veya eksik günlerini tamamlamalarını sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigortayı yaptırarak, emeklilik, malullük ve ölüm gibi durumlarda sosyal güvenlik haklarından faydalanabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Emeklilik Dilekçesi Nedir, Nasıl Yazılır?

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?

 • Herhangi bir işte çalışmayanlar
 • Ev hanımları
 • Öğrenciler
 • 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan kısmi zamanlı çalışanlar

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye'de yasal olarak ikamet etmek (Bazı istisnalar vardır)
 • Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak
 • Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak
 • İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK'ya başvuruda bulunmak

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta için SGK'ya başvurmanız ve isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesi doldurmanız gerekir. İlk defa sigorta yaptırıyorsanız, başvuruyu şahsen yapmanız gerekir. Tekrar sigorta yaptırmak istiyorsanız, dilekçe ile SGK'ya başvurabilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Kademeli Emeklilik Nedir, Ne Zaman Çıkacak?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazanç olarak belirlediğiniz tutara göre hesaplanır. Prime esas kazanç, asgari ücretin alt sınırı ile üst sınırı arasında değişebilir. Sigorta primi, prime esas kazancın %32'sidir. 2024 yılı itibarıyla, prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir sigortalının ödemesi için aylık asgari ücret karşılığında 6.400,80 TL'ye uygunluk sağlanacaktır. Bu tutar, sigortalının emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlayabilmesi adına ödemesi minimum miktardır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emekliliğe Nasıl Faydalı Olur?

İsteğe bağlı sigorta primleri, 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Bu sayede, emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, isteğe bağlı sigorta primleri, emeklilik aylığınızın hesaplanmasında da dikkate alınır.

Bu da ilginizi çekebilir: Emeklilikle İlgili Merak Edilenler Sık Sorulan Sorular

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İsteğe bağlı sigorta primlerini aylık olarak ödemeniz gerekir.
 • Emeklilik hesabı yaparken, isteğe bağlı sigorta primlerinin son yedi yıldaki durumu önemlidir. SSK'dan emekli olmak istiyorsanız, adınıza prim ödenmiş son yedi yılda 3.5 yıldan daha az isteğe bağlı sigorta primi ödemeniz gerekir.
 • İsteğe bağlı sigorta (Bağ-Kur) sigortalılıklarının fazla olması halinde emekli yaşlarının değişebileceğine dikkat edilmelidir.
 • Part-time çalışan sigortalılar aynı ay içerisinde isteğe bağlı sigortaya prim ödemeleri halinde, bu süreler 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık süresi olarak değerlendirilebilir.
 • Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre'de bulunanlar ile bu ülkelerde sigortalı olanlar, Türkiye'de ikamet şartı olmaksızın isteğe bağlı sigortalı olabiliyor.

İsteğe bağlı sigorta, çalışmadan emeklilik için önemli bir imkandır. Özellikle ev hanımları, öğrenciler ve kısmi zamanlı çalışanlar için faydalı bir haktır. Bu sigortayı yaptırarak, gelecekte sosyal güvenlik haklarınızdan yararlanabilirsiniz.

İçeriği Paylaşın

eleman.net'te her gün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor. Hayalindeki işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur.

Hemen Özgeçmiş Oluştur

Eleman mı Arıyorsunuz?

400 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.