Oryantasyon Nedir?

Oryantasyon nedir

Oryantasyon kelime anlamında yönlendirme, kılavuzluk etmektir. İlgili kişinin bulunan ortamı, işi, yeni kişilere bilgilendirme amacıyla yaptığı bir eğitimdir.

Yeni bir okula ya da işe başlarken iş ya da okul hakkında kesin bilgilere sahip olamayız. Yeni ortamın, düzenini, kurallarını, işleyişinin anlatıldığı yani bu ortama adapte olabilmemiz için yönlendirildiğimiz olay oryantasyondur. Oryantasyon işe veya okula başlayan kişiye sadece yön gösterme, bilgilendirme amacıyla yapılmaz aynı zamanda kişinin yeni yerle sağlayabildiği uyum denetlenebilir.

Nasıl yapılır?

Oryantasyon yapacak yetkili kişi şirket hakkında tüm bilgilere sahip olmalıdır. Yeni kişinin pozisyonu hakkında da tüm bilgilere sahip olmalı ve sorulara cevap vermelidir. Yeni kişinin rahat edebileceği bir ortam hazırlamalı ama aynı zamanda da resmiyetini korumalıdır. Oryantasyon eğitimi iki şekilde gerçekleşir. Temel oryantasyon ve mesleki oryantasyon.

Temel oryantasyon

Temel oryantasyon çalışana işletmenin dünden bugüne olan serüvenini anlatır. Markanın değerini, vizyonunu, yöneticileri, departmanları, üst pozisyonları, hizmetleri, şirket kuralları, şirketin hedefleri gibi konular anlatılır. Ayrıca mesailer, izinler, ücretler gibi konular ve çalışanın merak ettiği sorulara da yanıtlar verilir.

Mesleki oryantasyon

Mesleki oryantasyonda çalışana, görevi ve pozisyonunun gerektirdiği sorumluklar anlatılır. Kişinin çalışma ortamı hazırlanır ve tanıtılır. Yeni kişi için bir tanışma toplantısı hazırlanır. Oryantasyonda denetim olanağı burada çalışır. Çünkü yeni çalışana bu süreçte iş yapma olanağı verilir. Oryantasyon eğitimi çalışanın işe uyumuyla sonlanır.

Oryantasyonun faydaları

Oryantasyonu verimli geçirmek çalışanın işe uyum sürecini hızlandırır. Çalışan, şirketin her şeyinden haberdar, kendinden ne istenildiğinden emin olur. Böylelikle iş performansı artar. En önemlisi kendini işe başladığından beri şirketin bir parçası olarak görür ve işine daha fazla odaklanır. Bunu Okudunuz Mu?


Kariyerinize Bir Adım Önde Başlayın
Hedefinizin olmaması veya yanlış hedefler üzerinde ilerlemeniz başarısız bir iş hayatına neden olacaktır. Tıpkı Peter F. Drucker’in de söylediği gibi Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur. Son yıllarda gelişen ve hızla büyüyen iş dünyasıyla birlikte, rekabet büyük artış göstermiştir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.