Özgeçmiş / CV Hazırlama

Özgeçmiş (CV) Nedir?

özgeçmişÖzgeçmiş, insanın hayatını, kabiliyetlerini, yeteneklerini, iş yapma gücünü ve tecrübelerini ortaya koyan bir belgedir. Yani sizin bu güne kadar elde ettiğiniz deneyimlerin özetidir. Özgeçmişin amacı sizi iş görüşmesine ulaştırmaktır.

Özgeçmişiniz sizin, yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi çok iyi anlatmalı ve özgeçmişinizi okuyan kişiye "İşte aradığım kişi bu! " dedirtebilmelidir. Eleman arayan firma yetkilileri özgeçmişleri incelerken en önemli izlenimlerini ilk 30 saniyede edinirler. Ve bu izlenimleri olumlu yönde olursa sizi mülakata davet ederler.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Başvurulan işin niteliğine göre istenen bilgilerde bazı farklılıklar olmakla birlikte özgeçmişte, kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, iş deneyimleri ve kişisel başarılar gibi bilgiler yer alır. Bazı kurumlar iş başvurusu yapacak adaylardan ek bilgiler isteyebilirler. Bu durumda bu bilgileri özgeçmişinizde kişisel bilgiler bölümüne veya önyazınıza ekleyebilirsiniz. Özgeçmişinizi oluştururken yazım hatalarına, imla kurallarına dikkat ederek özenle hazırlamalısınız. Özgeçmişinizdeki bilgilerin tamamen doğru, abartılmamış ve gerekirse belgeleyebileceğiniz bilgiler olmasına dikkat edin.

Özgeçmiş hazırlamak eskiden uzun uğraşlar gerektiren bir işlemdi. Artık özgeçmişler online ortamda sizi yönlendiren sayfalar yardımıyla hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Siz de özgeçmişiniz Elemanonline.com'da hemen oluşturun ve sitemizde bulunan tüm iş ilanlarına kolayca iş başvurusu yapın. Ayrıca oluşturduğunuz özgeçmişinizi eposta ile başvuru yapmak istediğiniz firmanın yetkilisine gönderebilir, özgeçmişinizin çıktısını alarak istediğiniz firmaya elden teslim edebilirsiniz.

Gelelim özgeçmişimizi oluşturmaya. Eğer daha önce eleman.net'a aday olarak üye olmadıysanız "Özgeçmiş Oluştur" sayfamızdan özgeçmişiniz oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Formumuzu doldurmaya başlamadan önce, eğer bir facebook hesabınız varsa ve bu hesabınızdaki eğitim ve iş deneyimi bilgileriniz düzgün girilmişse formun üstündeki "Facebook Bilgilerimi Aktar" linkine tıklayarak facebook hesabınızdaki bilgilerinizi otomatik olarak özgeçmiş formuna aktarabilirsiniz. Bu size ciddi bir zaman kazandıracaktır. Önemli bir nokta; bu işlem nedeni ile facebook hesabınızda herhangi bir işlem veya bildirim görünmez. Bize güvenebilirsiniz.

Özgeçmiş formunda ilk olarak "Kişisel Bilgiler" ve "İletişim Bilgileri" bölümlerini doldurun. Daha sonra "Çalışma Bilgileri" bölümünde mesleğinizi veya şu an çalıştığınız işinizdeki ünvanınızı yazın. Mesleğiniz / Çalışmalarınızla İlgili Kısa Bilgi bölümüne ise yaptığınız/yapmak istediğiniz işi, hedeflerinizi, önemli özelliklerinizi kısaca yazabilirsiniz.

Daha sonra özgeçmişinize iş deneyimlerinizi belli bir sıraya göre işe giriş çıkış tarihlerine dikkat ederek ekleyin. İşin Tanımı bölümünü mutlaka açıklayıcı bir şekilde doldurun. Bu bölüm sizin yetkinliğinizi ve işe uygunluğunuzu anlamaları için önemli bir bölümdür. Bu deneyiminizde neler yaptığınızı iyi anlatın. Gerekirse rakamlar, oranlar, ve yüzdeler gibi nicelikler ekleyin. Cümleleri olabildiğince kısa tutun.

Ör:
- Geri dönüşüm hakkında, pazara giriş amaçlı, bir rapor araştırması yaptı ve raporunu hazırladı.
- ETA muhasebe programı ile genel muhasebe işlemlerini yürüttü.
- Şehirdışı işe alımlar için mülakat programını hazırladı ve 50 kişilik programı organize etti.

Eğer öğrenciyseniz, yeni mezun olduysanız veya iş tecrübeniz yoksa iş deneyimi eklemenize gerek yok. Varsa staj deneyimlerinizi girin. Okulda yaptığınız projeleri ve bitirme tezinizi çalışma bilgilerine ekleyebilirsiniz.

"Eğitim Bilgileri" bölümünde en son mezun olduğunuz veya olacağınız eğitim seviyesini seçin ve bu eğitim seviyesine göre öğrenim gördüğünüz okulları ve bölümleri ekleyin.

Özgeçmiş formunda son olarak "Hesap Bilgileri" bölümünü dolduruyoruz. İlerleyen zamanlarda başvurularınızı takip etmek, özgeçmişinizi güncellemek v.b işlemler için eleman.net'a giriş yapmanız gerektiğinde kullanacağınız kullanıcı adı - şifre bilginizi ve sizinle iletişim kurmak için kullanacağımız (firma mesajları, şifremi unuttum epostaları v.b) eposta adresinizi girmeniz gerekiyor.

Üyeliğinizi tamamladıktan sonra özgeçmişinizde eksik kalan bilgileri doldurun. Varsa, daha önce hazırladığınız özgeçmişinizi "Hazır Özgeçmiş" bölümüne kopyalayın. Tüm bilgilerinizi girdikten sonra özgeçmişinizin nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Düzeltmek istediğiniz bölümler olursa ilgili adıma giderek bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Özgeçmişinizde yapacağınız her güncelleme sisteme anında yansır ve daha önce başvuru yaptığınız firmalar özgeçmişinizi son hali ile görür.

Özgeçmişinize aday sayfanızdan veya kişisel bilgileri güncellediğiniz bölümden fotoğraf ekleyebilirsiniz. Özgeçmişinize fotoğraf eklemek sizin için bir avantaj olacaktır. Eklediğiniz fotoğrafın iş başvurularına uygun olmasına dikkat edin. Ayrıca aday giriş sayfanızdaki "Özgeçmiş Doluluk Oranı" seviyesinin %80'in üzerinde olmasını sağlarsanız özgeçmişiniz daha değerli olur.

Özgeçmişinizin güncel kalmasına özellikle önem verin. Daha güncel olan özgeçmişler hem daha üstte sıralanır hem de firmanın gözünde daha değerlidir.

Özgeçmişiniz dolduruken metin alanlarda sizinle ilgili anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Firmalar aday havuzunda arama yaparken bu kelimeler sayesinde size daha kolay ulaşabilirler. Çalışma Bilgileri ve İşin Tanımı bölümleri bu yüzden önemlidir.

Unutmayın, fırsat kapıyı çaldığında kapıyı özgeçmişiniz açar.

 

Hemen Özgeçmişinizi Oluşturun

 Bunu Okudunuz Mu?


Nasıl Fotoğrafçı Olurum?
Her gün dijital çerçevelerle olan ilişkimiz, birçok kişiyi bu çerçeveleri görmekten öte gösterme arzusunda olmaya itti. Bu sebeple fotoğrafçılık hem yaratıcı bir sanat formu hem de bir kariyer seçimi açısından patlamaya sebep oldu. Eğer siz de fotoğrafçılık alanına merak saranlardansanız ve bunu profesyonel olarak yapmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler tam bu noktada size yol gösterici olacaktır. Fotoğrafçılık nedir? Fotoğraf makineleri, bu makinelerin özellikleri ve çekim teknikleri dahilinde bilgi sahibi olunarak, ışık ve kadraj unsurlarının ayarlanmasıyla meydana getirilen çekimler fotoğrafçılık olarak adlandırılmaktadır.

Eleman mı Arıyorsunuz?

350 Bin firma aradığı elemanı burada buldu. Hemen iş ilanınızı yayınlayın ve milyonlarca iş arayan adaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

Hemen İlan Yayınla 0216 606 14 12

Özgeçmiş Oluşturun!

Binlerce online iş fırsatı arasından, aradığınız işe hızlı ve kolay bir şekilde ulaşın.

eleman.net icon
Yeni iş fırsatları, başvuru durumu ve firmadan gelen mesajlardan haberdar olmak ister misiniz?

Bu siteyi kullanmadan önce verileriniz hakkında aydınlatma metnini, gizlilik ve üyelik koşullarını inceleyebilirsiniz.